Εκπαιδευτική Εβδομάδα της Επιστήμης των Υπολογιστών: Η Ώρα του Κώδικα

HourOfCode 2015.“H Ώρα του Κώδικα είναι ένα παγκόσμιο κίνημα που φθάνει σε δεκάδες εκατομμύρια μαθητές σε 180+ χώρες. Οποιοσδήποτε, οπουδήποτε μπορεί να οργανώσει μια εκδήλωση για την Ώρα του Κώδικα. Δεν χρειάζεται καμία εμπειρία. Για ηλικίες από 4 έως 104.”

Το Γυμνάσιο Αντιμάχειας και φέτος διοργάνωσε μια εκδήλωση αφιερωμένη στην Εκπαιδευτική Εβδομάδα της Επιστήμης των Υπολογιστών, από τις 7 έως 13 Δεκεμβρίου. Μία από τις 198.981 εκδηλώσεις σε όλο τον κόσμο και από τις 435 στην Ελλάδα που έχουν ως φετινό στόχο τη συμμετοχή 200.000.000 ατόμων. Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας, οι μαθητές προγραμμάτισαν χαρακτήρες του παιχνιδιού Minecraft στο Εργαστήριο Πληροφορικής. Η διασκέδαση όμως δε σταμάτησε στο παιχνίδι – προγραμματισμό, υπήρξε και μια έκπληξη! Οι μαθητές μαθαίνοντας για τα προβλήματα, τον αλγόριθμο και τη σημασία εκτέλεσης των εντολών ενός προγράμματος, βασικές γνώσεις για την Επιστήμη των Η/Υ, πραγματοποίησαν ένα “Flash Mob to Code” στο προαύλιο του σχολείου. Διότι οποιοσδήποτε, οπουδήποτε, οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να γράψει Κώδικα!