Παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος «Ασκληπιείου Δράσεις»

Στις 29 Απριλίου 2015 πραγματοποιήθηκε η παρουσίαση του πολιτιστικού προγράμματος «Ασκληπιείου Δράσεις». Οι μαθητές που συμμετείχαν στο πρόγραμμα ξενάγησαν τους συμμαθητές τους (της Α΄ και Β΄ Τάξης του Γυμνασίου μας)  στον αρχαιολογικό χώρο του Ασκληπιείου. Ομάδα μαθητών ανέλαβε ξενάγηση και στην αγγλική γλώσσα για τους ξένους επισκέπτες.

Στη συνέχεια ακολούθησε εκπαιδευτικό παιχνίδι στο χώρο του Ασκληπιείου με τη συμμετοχή όλων των μαθητών.

Τέλος σε συνεργασία με τον σύλλογο ΧΟΡΟΚΩΣ παρουσιάστηκε η Τελετή Απαγγελίας του Ιπποκρατικού Όρκου στην οποία συμμετείχαν οι μαθητές του προγράμματος.

Η παρουσίαση του εκπαιδευτικού προγράμματος επαναλήφθηκε την Κυριακή 3 Μαΐου για το ευρύ κοινό.

Οι συμμετέχοντες μαθητές ξενάγησαν στην ελληνική και αγγλική γλώσσα επισκέπτες του αρχαιολογικού χώρου.

Η εκδήλωση έκλεισε με την Τελετή Απαγγελίας του Ιπποκρατικού Όρκου, όπως έχει διαμορφωθεί και παρουσιάζεται από το Σύλλογο ΧΟΡΟΚΩΣ. Στην τελετή,την οποία παρακολούθησαν και σύνεδροι του Διεθνούς Συνεδρίου Τουρισμού, πήραν μέρος οι μαθητές του “Ασκληπιείου Δράσεις”.