Εκπαιδευτική επίσκεψη στην Κω (Ξυστό / Μεσαιωνικό Κάστρο Νερατζίας / Μαρίνα της Κω)

Η Α΄ Τάξη επισκέφτηκε το Δυτικό Αρχαιολογικό της Κω και διοργάνωσε Αναπαράσταση των Γυμνικών Αγώνων των Ασκληπιείων στο Ξυστό.

Ο εκπαιδευτικός περίπατος της Β΄ τάξης του Γυμνασίου Αντιμάχειας, πραγματοποιήθηκε στο μεσαιωνικό κάστρο της “Νεραντζιάς”. Την “ξενάγηση” ανέλαβαν οι ίδιοι οι μαθητές σε συνεργασία με τους καθηγητές συνοδούς και  το όλο εγχείρημα ήταν ενδιαφέρον, και στέφθηκε με επιτυχία.

Οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου επισκέφθηκαν την Μαρίνα της Κω στα πλαίσια της συμμετοχής της στο πρόγραμμα “Τα Λιμάνια της Ελλάδος” που συντονίζει το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Δραπετσώνας. Ενημερώθηκαν από τον Πρόεδρο της Μαρίνας Α.Ε. κ. Μαραγκό Σεβαστιανό για τη λειτουργία και τις προοπτικές της επιχείρησης. Στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγήθηκαν στα τμήματα της Μαρίνας από τον κ. Καματερό Θωμά και ενημερώθηκαν επιτόπου για τα μέτρα Περιβαλλοντικής Διαχείρισης και τη λειτουργία της Ναυπηγοεπισκευαστικής Ζώνης.