Παίζουμε παρέα

Την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016, οι μαθήτριες και οι μαθητές της Β’ τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Πειραιά, με τη δασκάλα τους Ματούλα Πανάγου, επισκέφθηκαν το σχολείο μας στα πλαίσια του προγράμματος “Σχολικός Εκφοβισμός είπατε; Αποδέχομαι, Αθλούμαι, Δημιουργώ” και συμμετείχαν σε κοινές δραστηριότητες μαζί με μαθητές των τμημάτων Μ1, Μ2, Μ4 έχοντας ως βοηθούς τους μαθητές των τμημάτων Α1, Α2 του σχολείου μας. Η γυμνάστρια Γιάννα Γιώτα με τη συνεργασία των συναδέλφων: Θεοδοσοπούλου Ευαγγελία, Μίχα Μίνα, Καζάκη Λουκία, Φερεντίνου Ανδρέα, Καλτσά Μαρία, οργάνωσαν ένα εξαιρετικό και διαδραστικό δίωρο πρόγραμμα.

Αρχικά, όλα τα παιδιά έγιναν μια μεγάλη ομάδα, γνωρίστηκαν και χόρεψαν. Στη συνέχεια χωρίστηκαν σε μικρότερες μικτές ομάδες και πήραν μέρος σε αθλοπαιδιές και παιχνίδια με μπάλες και στεφάνια. Στο τέλος, έγιναν μια μεγάλη “αγκαλιά”, γέλασαν και χόρεψαν αποκριάτικα τραγούδια.

Ήταν μια πανέμορφη εμπειρία που μας δίδαξε τη συνεργασία, την ομόνοια, τη φιλία την ευγενή άμιλλα και την ισοτιμία ανάμεσα σε όλους μας!