Επίσκεψη στη Βουλή

Τη Δευτέρα 2/3/2015, ομάδα μαθητών του σχολείου μας, επισκέφθηκε τον Εθνικό Κήπο και τη Βουλή των Ελλήνων. Οι μαθητές μας, μετά από ένα σύντομο περίπατο στον καταπράσινο κήπο, ξεναγήθηκαν στη Βουλή. Αρχικά, παρακολούθησαν ένα βίντεο σχετικό με την ιστορία του Ελληνικού Κοινοβουλίου. Στη συνέχεια, περιηγήθηκαν στο μουσειακό χώρο της Βουλής, με εκθέματα και φωτογραφίες παλαιότερων χρόνων και τέλος, επισκέφθηκαν την αίθουσα συνεδριάσεων. Εκεί, σαν «νέοι βουλευτές», κάθισαν στα έδρανα, συζήτησαν με την ξεναγό και έλυσαν τις απορίες τους. Είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά το ιστορικό κτήριο της Βουλής και να ενημερωθούν για το πολίτευμά μας. Ευχαριστούμε πολύ την κα Μαλτέζου από τα Very Special Arts και την κα Μαριλένα Φαλούτσου για την πολύ ωραία ξενάγηση.