ΕΙΔΙΚΟ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ

2020-21

2019-20

Την Πέμπτη 30 Απριλίου 2020, πραγματοποιήθηκε ενημερωτική τηλεδιάσκεψη με θέμα τις διατροφικές ανησυχίες εν μέσω Κορωνοϊού.  Η παρουσίαση ήταν αποκλειστική δωρεά του “Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος” και απευθυνόταν σε κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς μαθητών ειδικής αγωγής.

Οι κυρίες Μαράκη Μαρία και Θεανώ Βασιλείου, Διαιτολόγοι-Διατροφολόγοι, παρουσίασαν σημαντικό ενημερωτικό κι επιστημονικό υλικό. Σε ανοιχτό διάλογο με τους συμμετέχοντες απάντησαν σε ερωτήματα που απασχολούν τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς και έδωσαν πολύτιμες συμβουλές υγείας, διατροφής κι ευζωίας.

Στην ενημέρωση των διατροφολόγων επισημάνθηκε η σημαντική αξία της μεσογειακής διατροφής, η περιορισμένη κατανάλωση των τυποποιημένων σνακ εντός κι εκτός σχολείου, η σωματική άσκηση αλλά και η συντροφικότητα!

Μένουμε όλοι μαζί σπίτι και μαγειρεύουμε υγιεινά!

Ε.Β.Π.  Ζαχαρένια Μαρκεζίνη