Παιχνίδια Κοινωνικών Δεξιοτήτων

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ “ΜΗ ΘΥΜΩΝΕΙΣ”

Ένα παιχνίδι για την βελτίωση των κοινωνικών δεξιοτήτων και τη διαχείριση του θυμού.

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ “ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΕΚΦΟΒΙΣΜΟΣ”

Ένα παιχνίδι ρόλων για την αποτροπή του σχολικού εκφοβισμού.

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ  “ΖΟΥΓΚΛΟΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ”

Ένα παιχνίδι για την γνωριμία των μελών της ομάδας.

ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ “Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ”

Ένα παιχνίδι για τον εντοπισμό και την έκφραση των συναισθημάτων.

Εμπνευσμένοι από την δουλειά του δασκάλου Chris Ulmer (http://www.goodnewsnetwork.org/this-teacher-compliments-every-student-every-morning-watch/) σκεφτήκαμε κι εμείς με τη σειρά μας να δουλέψουμε πάνω στα συναισθήματα των μαθητών μας με έναν διαφορετικό και πρωτότυπο τρόπο. Σκεφτήκαμε λοιπόν να οργανώσουμε μια καθημερινή δραστηριότητα με τίτλο «Μιλάω ευγενικά – Αισθάνομαι καλά». Στόχος μας είναι να ενισχύσουμε την αυτοπεποίθηση των μαθητών μας, να υιοθετήσουν σωστά πρότυπα συμπεριφοράς και να νιώσουν τη συναισθηματική ευχαρίστηση που μπορεί να τους προσφέρει μια καλή κουβέντα που μπορούν να δεχτούν ή οι ίδιοι να πουν σε κάποιο άλλο πρόσωπο.
Έτσι, δημιουργήσαμε καρτούλες με τη βοήθεια των μαθητών μας για κάθε τάξη ξεχωριστά, με φιλοφρονήσεις, γεμάτες λόγια που εκφράζουν έπαινο, συμπάθεια και κολακεία. Κάθε πρωί λοιπόν, η μέρα μέσα στις τάξεις ξεκινάει με μια γλυκιά κουβέντα που κάθε μαθητής λέει στον συμμαθητή του επιλέγοντας από το φάκελο.
Μαθητές και δάσκαλοι το διασκεδάζουν μιας και πάντα η μέρα ξεκινά με έναν καλό λόγο για τον καθένα ξεχωριστά. Μέσα από την δραστηριότητα αυτή, ευελπιστούμε οι μαθητές μας  σιγά σιγά να αναπτύσσουν τις επικοινωνιακές τους δεξιότητες και να ενισχύσουν την εικόνα του εαυτού.

Μιλάω ευγενικά Αισθάνομαι καλά – 80 διασκεδαστικές φιλοφρονήσεις

100 Ερωτήσεις, κάρτες, θέματα συζήτησης που θα σας βοηθήσουν να ξεκινήσετε τον διάλογο με το παιδί σας – μαθητή σας!

ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΟ ΦΙΔΑΚΙ – μαθαίνω να συνομιλώ!

Επιμέλεια κειμένου: Μουρελάτου Σταμούλα, εργοθεραπεύτρια