Συμμετοχή στο αθλητικό διήμερο Α.μ.ε.Α. «ΑΘΛΟΣ»

To σχολείο μας στις 9 Μαΐου 2017, πήρε μέρος με ομάδα μαθητών/τριών, στο αθλητικό 2ημέρο Α.μ.ε.Α. με την επωνυμία «ΑΘΛΟΣ» που διοργάνωσε ο Δήμος Κερατσινίου-Δραπετσώνας. Τα παιδιά του σχολείου μας αγωνίστηκαν σε αγώνα δρόμου στα 600 & 1200 μέτρα, στον κεντρικό δρόμο μπροστά από το πρώην Δημαρχείο Δραπετσώνας, με δύναμη, χαρά και ενθουσιασμό, κερδίζοντας πολλές διακρίσεις και μετάλλια.

Σκοπός της διοργάνωσης ήταν η ευαισθητοποίηση όλων μας στην προσπάθεια που καταβάλουν τα άτομα με αναπηρία μέσω των αθλητικών δράσεων για την ισόνομη και ισότιμη ένταξή τους στην κοινωνία.

Ένα μεγάλο μπράβο αξίζει στους μαθητές του 1ου Ειδικού Σχολείου Κορυδαλλού που πήραν μέρος στη διοργάνωση και πολλά συγχαρητήρια στους εκπαιδευτικούς μας που τα συνόδευαν και έτρεξαν μαζί τους. Τέλος,  ευχαριστούμε το Δήμο Κερατσινίου Δραπετσώνας για την πρόσκληση και την άψογη διοργάνωση.