Περιμένοντας τα Χριστουγεννα!

Χριστούγεννα! Η πιο όμορφη και λαμπερή γιορτή του χρόνου για μικρούς και μεγάλους ,κυρίως για τα παιδιά άλλα όχι όλα.

Κάποια θα μείνουν χωρίς δώρα ,χωρίς ρούχα ,χωρίς φαγητό. Ας ανοίξουμε τις καρδιές μας κι ας μοιράσουμε ότι μας περισσεύει!Μικρές ιδέες για δώρα που σίγουρα έχουμε εμείς οι Νηπιαγωγοί (όσο μικρό κι ευτελές μπορεί να είναι ) σίγουρα φέρνει χαρά και δείχνουμε ότι σκεφτόμαστε τον άλλον. Και να κάποια ιδέα που μπαίνει σε εφαρμογή! Πρωταγωνιστές τα ίδια τα παιδιά!Χριστουγεννιάτικα δωράκια λοιπόν με τη βοήθεια των μικρών μας φίλων!Όμορφα και πανεύκολα με πιατάκια που μας περισσεύουν!

Και κάποιες ακόμη  ιδέες για όμορφες χριστουγεννιάτικες δημιουργίες: Με παλιά CD και λίγη χρυσόσκονη κάνουμε αυτοσχέδια στολίδια για το δέντρο μας κι έχουν ιδιαίτερη αξία γιατί είναι δημιούργημά μας!

Με κουκουνάρια φτιάχνουμε όμορφα Χριστουγεννιάτικα δεντράκια!

Με  χρυσό ή ασημί γκοφρέ φτιάχνουμε αγγελάκια!

Και με ρολά  φτιάχνουμε Άγιους Βασίληδες!

Κι ακόμη μπορούμε με τη βοήθεια των παιδιών να διακοσμήσουμε τις τσάντες για τα χριστουγεννιάτικα δώρα. Γιατί άξια έχει όχι τι δίνεις αλλά πως το προσφέρεις!!!

Καλά Χριστούγεννα ,χρόνια πολλά και μακάρι η νέα χρονιά να είναι η πιο όμορφη για όλους μας!Ας αφήσουμε  τις καρδιές μας να πλημμυρίσουν με το άγιο φως και την αγάπη!

Επιμέλεια άρθρου : ‘Αννα Μαγκιώση

Εφημερίδα ΕΡΕΥΝΑ : “Ημερίδα για το Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+”

Ανακοινώσεις της εφημερίδας ΕΡΕΥΝΑ της πόλης των Τρικάλων σχετικά με  την ημερίδα για το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus»

Το ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας δια τη Συντονίστριας Εκπαιδευτικού Έργου κ. Άρτεμη Παπαδημητρίου στο πλαίσιο της επιστημονικής και παιδαγωγικής καθοδήγησης διοργάνωσε επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: «Παρουσίαση δράσεων του ευρωπαϊκού προγ/τος Erasmus+ Γενική επισκόπηση /πληροφορίες εμπλοκής» την Τετάρτη στις 11-12-2019 στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Τρικάλων.

Πρόγραμμα της ημερίδας περιελάβανε

8:30-8.45 Έναρξη-Καλωσόρισμα
8:45-9.00 Παπαδημητρίου Άρτεμις «ERASMUS+ Βασική Δράση ΚΑ1»
9.00-10.30 Μαγκιώση Άννα, «Παρουσίαση του Ευρωπαϊκού σχεδίου ERASMUS+
KA2 Σχολικές στρατηγικές συμπράξεις ” ΙCT AND ROBOTICS IN
PRESCHOOL EDUCATION: A MORE ATTRACTIVE WAY FOR
LEARNING». Οφέλη από την εμπλοκή στη δράση»
10.30-11.00 Διάλειμμα
11.00- 12.30 Μαγκιώση Άννα «Παρουσίαση νέων εργαλείων ιστού story jumper για
δημιουργία e books, fotojet για κολάζ , Kizoa για δημιουργία ταινιών και smile box.. Οδηγίες χρήσης βήμα προς βήμα»
12.30-13.00 Ανατροφοδότηση

Η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου  κ Παπαδημητρίου Άρτεμις άνοιξε την ημερίδα και καλωσόρισε όλους τους παρευρισκόμενους ,επισήμανε ότι το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ στην κυριολεξία έχει τη δύναμη να αλλάξει ζωές για όσους επιθυμούν την εμπλοκή τους σ αυτό, τονίζοντας τα οφέλη και τη σπουδαιότητα του!
Η κ. Μαγκιώση Άννα, στο πρώτο μέρος της ημερίδας αναφέρθηκε στην γενική επισκόπηση του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ και το οφέλη του ,καθώς και στις δράσεις Κα1 και ΚΑ2 που αφορούν στη σχολική εκπαίδευση αλλά και τη διαδικασία εμπλοκής των ενδιαφερομένων στις ανωτέρω δράσεις.

Παρουσίασε επίσης το Ευρωπαϊκό σχέδιο ERASMUS+ KA2 Σχολικές στρατηγικές συμπράξεις «ΙCT AND ROBOTICS IN PRESCHOOL EDUCATION: A MORE ATTRACTIVE WAY FOR LEARNING» το οποίο είναι ένα από τα τρία ενεργά σχέδια που υλοποιεί στο σχολείο της, το Νηπιαγωγείο Ριζαριού κι αφορά στην αξιοποίηση της ρομποτικής και της  νέας τεχνολογίας στην προσχολική εκπαίδευση.

Ακολούθησε η παρουσίαση εργαλείων ιστού  story jumper για δημιουργία e books, fotojet για κολαζ Kizoa για δημιουργία ταινιών και smile box.

Το πρόγραμμα περιλάμβανε υποδειγματικές διδασκαλίες του τομέα της ρομποτικής και του προγραμματισμού και παρουσιάσεις των Bee bot  και Mouse bot  και των δυνατοτήτων του.