Γιορτάζοντας τα Χριστούγεννα!

Χριστούγεννα! Η πιο όμορφη γιορτή του χρόνου για μικρούς και μεγάλους!Μια γιορτή που έρχεται να μας θυμίσει τι σημαίνει να δίνουμε χαρά κι αγάπη!Παντού χριστουγεννιάτικα στολίδια ,σπίτια και δρόμοι τυλιγμένα με λαμπιόνια και όμορφες μυρωδιές από χριστουγεννιάτικα εδέσματα! Κι ένα σωρό εκδηλώσεις  παντού τριγύρω μας και κυρίως στα σχολειά σε κάθε γωνιά του πλανήτη ,εκεί που γιορτάζουν τα Χριστούγεννα !

Έτσι και το δικό μας σχολείο ετοίμασε για μια ακόμη φορά τη χριστουγεννιατικη γιορτή μας!Μέσα σ ΄ένα ζεστό κι άκρως χριστουγεννιάτικο κλίμα τα παιδιά του Νηπιαγωγείου Ριζαριού  παρουσίασαν τη χριστουγεννιατικη γιορτούλα μας με εξαιρετική επιτυχία και πραγματικά απόλαυσαν και καταχειροκρότησαν  την παράσταση όλοι όσοι παρευρέθηκαν σ αυτή.

Τα παιδιά ,ντυμένα  άλλα χιονούλες κι αγγελούδια,άλλα δέντρα κι ελαφάκια  έπαιξαν καταπληκτικά το ρόλο τους και  μας τραγούδησαν γνωστά χριστουγεννιάτικα τραγούδια ,ενώ  απήγγειλαν όμορφα ποιήματα για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά και δημιούργησαν μια ακόμη ομορφότερη χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα!Τα παιδικά προσωπάκια φωτίστηκαν όταν έφτασε ο Αι Βασίλης με δώρα φορτωμένος και δεν έβλεπαν την ώρα να πάρουν το δικό τους δωράκι και τα ζαχαρωτά τους.

Ακολούθησε μπουφές και προσφέρθηκαν χριστουγεννιάτικα εδέσματα γλυκά κι αλμυρά  που ετοίμασαν οι γονείς και κάπου εδω η γιορτή μας έφτασε στο τέλος της .

Φυσικά αναμνηστικά δώρα υπήρχαν και για τους καλεσμένους μας που έδειξαν γοητευμένοι από την καταπληκτική ερμηνεία των ρόλων από τους μικρούς μας φίλους.

Ευχαριστούμε όλους όσους παρευρέθηκαν στην χριστουγεννιάτικη γιορτούλα μας!

Ευχόμαστε χαρά, ειρήνη κι αγάπη σ όλο τον κόσμο και το νέο έτος 2020 μακάρι να είναι καλύτερο κι ευλογημένο για όλους μας! Χρόνια πολλά!

Επιμέλεια άρθρου : Άννα Μαγκιώση