Παρουσίαση υλοποίησης των εργαστηρίων δεξιοτήτων σχολικού έτους 2021-2022

1η θεματική ενότητα :  ”  ZΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ -ΕΥ ΖΗΝ “

Τίτλος:  «Στο ΔΡΟΜΟ με ασφάλεια»

Δείτε το ολοκληρωμένο  σχέδιο εδώ: Δομή_Προγράμματος_Καλλιέργειας_Δεξιοτήτων 1

Διάρκεια : Οκτώβριος -Νοέμβριος 2021

20211123 161334

Δεξιότητες στόχευσης του εργαστηρίου:

Αυτομέριμνα, αυτορρύθμιση, υπευθυνότητα, αλληλεγγύη, πρωτοβουλία, συνεργασία, κοινωνικές δεξιότητες, κριτική σκέψη, επίλυση προβλημάτων.

Σκοπός : Να έρθουν σε επαφή με απλό και παιγνιώδη τρόπο με τα βασικά σήματα του ΚΟΚ. Να κατανοήσουν και να εφαρμόσουν τους βασικούς κανόνες οδήγησης ποδηλάτου, να γνωρίσουν και να επιλέξουν τον κατάλληλο εξοπλισμό του ποδηλάτη. Να ευαισθητοποιήσει τα παιδιά στη χρήση της ζώνης στο αυτοκίνητο.

2η θεματική ενότητα : ” Φροντίζω το περιβάλλον “

Θεματική ενότητα : » Φροντίζω το περιβάλλον »

Τίτλος : «Ανακύκλωση στο Νηπιαγωγείο»

εκπαιδευση σεδ34φγ

Δεξιότητες στόχευσης της 2ης θεματικής ενότητας  Κριτική σκέψη, επικοινωνία, συνεργασία, δημιουργικότητα, ενσυναίσθηση, επίλυση προβλημάτων, κατασκευές,  παραγωγική μάθηση μέσω των τεχνών.

Δείτε εδω το σχέδιο δράσης :( 2η Θεματική) Δομή_Προγράμματος_Καλλιέργειας_Δεξιοτήτων

Υπεύθυνη σχεδίου: Παπαγιάννη Αικατερίνη ( Υποχρεωτικό πρωϊνό τμήμα )

Σκοπός: Βασικός σκοπός του προγράμματος είναι να γίνει κατανοητό από τους/τις μαθητές/τριες ότι τα απορρίμματα είναι αποτέλεσμα της ανθρώπινης δραστηριότητας και η διαχείρισή τους αποτελεί σημαντικότατη ευθύνη όλων, μικρών και μεγάλων.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: ( Δεκέμβριος  2021 – 7 Φεβρουαρίου 2022)

3η θεματική ενότητα: «ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ-ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ»

Tίτλος : «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο»

Υποθεματική :  Ανθρώπινα δικαιώματα

Greece

Δεξιότητες στόχευσης του εργαστηρίου Δεξιότητες 21ου αιώνα:  Ψηφιακή επικοινωνία, συνεργασία,  δημιουργικότητα και κριτική σκέψη.

Δεξιότητες ζωής: Ψηφιακή πολιτειότητα, κοινωνική ενσυναίσθηση και ευαισθησία, αυτομέριμνα, υπευθυνότητα.

Δεξιότητες της τεχνολογίας:  Διαχείριση των μέσων,  ασφάλεια στο διαδίκτυο, υπολογιστική σκέψη, δημιουργία ψηφιακού περιεχομένου.

Δεξιότητες του Νου: Επίλυση προβλημάτων, αναστοχασμός.

Δείτε εδω το σχέδιο δράσης: (3η Θεματική) Δομή_Προγράμματος_Καλλιέργειας_Δεξιοτήτων

Διάρκεια : Φεβρουάριος 2022 – Μάρτιος 2022

Σκοπός: Βασικός σκοπός είναι τα παιδιά να προβληματιστούν για τη συμπεριφορά τους στο διαδίκτυο και τη χρήση του υπολογιστή, να κατανοήσουν τον κώδικα ορθής συμπεριφοράς για ασφαλή πλοήγηση και να γνωρίσουν τρόπους αναζήτησης βοήθειας.

Δεξιότητες της τεχνολογίας: Δεξιότητες διαχείρισης των Μέσων,  ασφάλεια στο διαδίκτυο, υπολογιστική σκέψη.

4η θεματική : Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία

4η θεματική : Δημιουργώ και Καινοτομώ – Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία

Tίτλος : «STEM και Ηλιακό Σύστημα»

20220601 141400

Δεξιότητες στόχευσης του εργαστηρίου Κριτική σκέψη, συνεργασία, δημιουργικότητα, ψηφιακή επικοινωνία, υπολογιστική σκέψη (ρομποτική), δημιουργία ψηφιακού περιεχομένου, επίλυση προβλημάτων (πειράματα),  λογικομαθηματική σκέψη, μοντελισμός.

Δείτε εδω το σχέδιο δράσης : (4η Θεματική) Δομή_Προγράμματος_Καλλιέργειας_Δεξιοτήτων

Υπεύθυνη σχεδίου: Παπαγιάννη Αικατερίνη ( Υποχρεωτικό πρωϊνό τμήμα )

ΣκοπόςΜε βάση τις αρχές του εποικοδομητισμού και με μεθόδους διερευνητικής μάθησης οι μαθητές καλούνται να σκεφτούν και να βρουν απαντήσεις σε ερωτήσεις για το διάστημα και για το γεγονός ότι οι πλανήτες δεν είναι απομονωμένοι ο ένας από τον άλλον, αλλά αλληλοεξαρτώμενοι.

Η Σελήνη, η Γη και ο Ήλιος αποτελούν τα τρία ουράνια σώματα τα οποία  θα γνωρίσουν τα παιδιά με βιωματικό τρόπο και μέσα από πειράματα.

Στόχοι: Δραστηριότητες γνωριμίας της ομάδας αλλά και πρόκλησης ενδιαφέροντος για το θέμα.

Τα παιδιά καλούνται

• να μάθουν τους πλανήτες του Ηλιακού συστήματος και να οπτικοποιήσουν τη σκέψη τους με τη δημιουργία ενός εννοιολογικού χάρτη και με βιωματικό τρόπο να αναπαραστήσουν την τροχιά που έχουν οι πλανήτες και ο Ήλιος.
  • να εξοικειωθούν με τις ψηφιακές τεχνολογίες, τη ρομποτική και τον προγραμματισμό με παιγνιώδη τρόπο και τις διαδρομές, να κατανοήσουν την εναλλαγή ημέρας-νύχτας.

ΔΙΑΡΚΕΙΑ: ( Απρίλιος  – Μάϊος  2022)

Επιμέλεια άρθρου :  ‘Aννα Μαγκιώση