Μια νέα Εθνική κι Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας !

Mία εθνική ετικέτα ποιότητας ήρθε να επιβραβεύσει ένα εξαιρετικό Ευρωπαϊκό Erasmus +σχέδιο του σχολείου μας ,αν και υλοποιήθηκε σε καιρό πανδημίας !
Εννοείται ότι η χαρά εκπαιδευτικών και παιδιών είναι εκδηλη!
Συγχαρητήρια! Μόλις σου απονεμήθηκε η Ετικέτα Ποιότητας για το έργο “My culture, your culture, our culture” e Twinning and Erasmus + project 2019-2021 .
Το έργο σας αποτελεί μία ωραία ιδέα ενεργοποίησης των μαθητών προκειμένου αυτοί να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα προστασίας της πολιτιστικής κληρονομιάς μέσα από μία Erasmus-eTwinning συνεργασία.
Θετικά σημεία:
-η θεματολογία και οι στόχοι που θέσατε
-η επικοινωνία και συνεργασία των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στο έργο
-το υλικό που δημιουργήθηκε ως παρακαταθήκη ευαισθητοποίησης των μαθητών σε θέματα πολιτιστικής κληρονομιάς
-η ενεργοποίηση των μαθητών για συμμετοχή σε δραστηριότητες όπως η ζωγραφική του γενεαλογικού τους δέντρου, η δημιουργία του οικογενειακού άλμπουμ, οι παραδοσιακοί χοροί, τα παιχνίδια για τη διαφορετικότητα για να αναφέρουμε μερικά από αυτά.
-η χρήση εργαλείων ΤΠΕ από τις εκπαιδευτικούς για την παραγωγή παρουσιάσεων, βιβλίων, κολλάζ και βίντεο
-η αξιολόγηση και διάχυση του έργου που επιτελέσατε!
Ευχαριστουμε όλους όσους βοήθησαν στην υλοποίηση αυτού του έργου και συνέβαλαν  στην επιτυχία του!
b4acf22ea opt
Το έργο συνέβαλε στην ανάπτυξη της ευρωπαϊκής συνείδησης και στην προετοιμασία του ευρωπαίου πολίτη του αύριο, ο οποίος σέβεται την παράδοση, τον πολιτισμό, το περιβάλλον, τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις αξίες της ζωής, προετοιμάζοντας τον να είναι σε θέση να αναλάβει δράση και να πάρει σωστές αποφάσεις για ένα καλύτερο αύριο.
Η εμπειρία συνεργασίας με άλλους ανθρώπους από διαφορετικούς πολιτισμούς μπορεί να αλλάξει τη στάση μας και την αντίληψή μας για το τι συμβαίνει στον κόσμο γύρω μας , δημιουργεί πιο υπεύθυνη συμπεριφορά και εμπλουτίζει όλους τους συμμετέχοντες με γνώσεις κι εμπειρία δημιουργώντας ισχυρούς δεσμούς.
Επιμέλεια άρθρου: ‘ Αννα Μαγκιώση

Let’s coding in Kindergarten

Μαθαίνουμε κωδικούς μέσα απο το παιχνίδι! Διοργάνωση δραστηριότητας ! ( 9-24  Οctober  2021)

Παιχνίδια κωδικοποίησης στο Νηπιαγωγείο!

Σύνδεση με εργαστήρια δεξιοτήτων

Χρησιμοποιήστε τη φαντασία σας για να κάνετε αυτές τις δραστηριότητες με τον δικό σας τρόπο

σε κάθε σχολείο και αφήστε τα παιδιά με τη φαντασία τους να κάνουν όμορφες μακέτες για τα ρομπότ σας!

Εμείς επιλέξαμε το γνωστό παραμύθι της Κοκκινοσκουφίτσας!Κατά τη διάρκεια των δραστηριοτήτων τα παιδιά θα κληθούν να δώσουν τη δική τους ιδέα για την ασφαλή διαδρομή, ώστε η Κοκκκινοσκουφίτσα να αποφύγει τον λύκο και να φτάσει χωρίς προβλήματα στο σπιτάκι της γιαγιάς και φυσικά να προγραμματίσουν σωστά τη διαδρομη!  Ακολουθεί ένα ενδεικτικό βίντεο :https://youtu.be/YT86lDfBZeA

Γιατί θα πρέπει να εντάξουμε  τον προγραμματισμό στην τάξη μας;

Ο βασικός γραμματισμός όλων σε μια ψηφιακή εποχή πρέπει να περιλαμβάνει την κατανόηση του προγραμματισμού και την ανάπτυξη καίριων ικανοτήτων που σχετίζονται με την υπολογιστική σκέψη, όπως είναι η επίλυση προβλημάτων, η συνεργασία και οι δεξιότητες ανάλυσης.

Η εκμάθηση της συγγραφής κώδικα μπορεί να δώσει ώθηση στους μαθητές  έτσι ώστε να βρεθούν στο προσκήνιο μιας κοινωνίας ψηφιακών ικανοτήτων, να κατανοήσουν καλύτερα τον κόσμο που τους περιβάλλει και να έχουν περισσότερες ευκαιρίες επιτυχίας στην προσωπική και επαγγελματική ζωή τους.

Η Εβδομάδα Προγραμματισμού προσφέρει σε όλους τους μαθητές τη δυνατότητα να κάνουν τα πρώτα τους βήματα ως δημιουργοί ψηφιακού περιεχομένου, παρέχοντας δωρεάν σε σχολεία και δασκάλους ευκαιρίες επαγγελματικής ανάπτυξης, εκπαιδευτικό υλικό, διεθνείς προκλήσεις και ευκαιρίες ανταλλαγών.

Καλή επιτυχία σε όλους όσους συμμετέχουν στην ομάδα μας !

Και ο καιρός πέρασε και ήρθε η ώρα της συγκομιδής! Πιστοποιητικό Αριστείας για όλους τους συμμετέχοντες στην ομάδα μας και επιβράβευση με το πιστοποιητικό του Super organizer και της αναγνώρισης για την προσφορά μου στην εκμάθηση κωδικοποίησης (ατομικό ως διοργανώτρια 10 εκδηλώσεων ).Νομίζω είναι δικαιολογημένη η ικανοποίησή μας!

labels 2021 cose week exlency  Code school label

8  Super organiser 2021