Επιστροφή στα θρανία! (Σεπτέμβριος 2021)

Γειά σας παιδιά !
Το σχολείο ανοίγει ξανά και σας περιμένει !
Φαντάζομαι να ξεκουραστήκατε και να είστε έτοιμα
για τη νέα χρονια που μόλις ξεκινάει!
Καλή αρχή σε όλους ,γονείς ,εκπαιδευτικούς και παιδιά
με υγεία και δημιουργία!
Κάθε αρχή και δύσκολη, αλλα θα τα καταφέρουμε ! Όλα καλά θα πάνε όμως! Χρειαζόμαστε λίγη παραπάνω αισιοδοξία, θετική διάθεση  και κυρίως πολλά χαμόγελα!Σε λίγες ημέρες ξεκινάει επίσημα η νέα σχολική χρονιά και χιλιάδες παιδιά θα επιστρέψουν στην τάξη τους ,όμως είναι και κάποια άλλα που για πρώτη φορά θα περάσουν την πόρτα του Νηπιαγωγείου! Τα συναισθήματα που βιώνουν τα παιδιά αλλά και οι γονείς τους για την ώρα αυτή είναι πολλά και διαφορετικά όμως με λίγη καλή θέληση και διάθεση για συνεργασία μεταξύ εκπαιδευτικού και γονέων τα πάντα ξεπερνιούνται! Σίγουρα για κάποια παιδιά η προσαρμογή τους σ αυτό το νέο περιβάλλον είναι πολύ πιο εύκολη από κάποια άλλα που δυσκολεύονται να συνηθίσουν αυτό το νέο περιβάλλον του σχολείου και προτιμούν τη ζεστή αγκαλιά της μαμάς τους, αλλά είναι ώρα να ανοίξουν τα φτερά τους και να μάθουν να …πετούν!

Το Νηπιαγωγείο είναι το πρώτο σχολείο που θα φοιτήσει το κάθε παιδί. Είναι ο πρώτος και σημαντικότερος σταθμός στην εξελικτική, εκπαιδευτική και ψυχοκινητική πορεία του κάθε ατόμου.

Γονείς εμπιστευθείτε και κάντε σύμμαχό σας τον εκπαιδευτικό του παιδιού σας. Η εμπειρία του μπορεί να αποβεί χρήσιμη σε διάφορες καταστάσεις και οι τυχόν υποδείξεις που θα κάνει δεν έχουν κακή πρόθεση . Συζητήστε τυχόν απορίες ή προβλήματα που έχουν σχέση με το παιδί σας και μέσα από τη συνεργασία αυτή σίγουρα θα βρεθεί η καλύτερη λύση.

Όλοι εμείς οι ενήλικες, εκπαιδευτικοί και γονείς πρέπει να έχουμε σαν προτεραιότητα όπου και αν βρίσκονται τα παιδιά να κάνουμε το κάθε τι για να είναι χαρούμενα κι ευτυχισμένα!

Μένουμε ασφαλείς ! Κρατάμε αποστάσεις,τηρούμε τα μέτρα υγιεινής και φοράμε τη μάσκα μας!
Καλή αρχή σε όλους μας και καλή δύναμη!

Επιμέλεια άρθρου : ‘Αννα Μαγκιώση