ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ( COVID) -10-01-2022

Αγαπητοί Γονείς,

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!

Σας ενημερώνουμε ότι σύμφωνα με την ανακοίνωση του Υ.ΠΑΙ.Θ. ισχύουν τα παρακάτω:

1. Πόσα Self Test θα κάνουν οι μαθητές την πρώτη εβδομάδα ;

Προβλέπεται ένα επιπλέον Self Test για την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας σχολείων, επομένως  την εβδομάδα 10-15 Ιανουαρίου θα διενεργηθούν τρία Self Test αντί για δύο.

Από τη δεύτερη εβδομάδα και μετά , δηλαδή μετά τις 17 Ιανουαρίου οι μαθητές θα κάνουν δύο Self Test.

1. Πότε θα πρέπει να γίνονται τα Self Test;

Το self-test πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο, ενώ για την πρώτη εβδομάδα (10-15/1) το self- test θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1).

1. Τα σελφ τεστ είναι υποχρεωτικά και για τους εμβολιασμένους;

Ο προσυμπτωματικός διαγνωστικός έλεγχος για τον νέο κορωνοϊό μέσω αυτοδιαγνωστικής δοκιμασίας (self test) είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη, καθώς και για τους εμβολιασμένους εκπαιδευτικούς.

1. Πού γίνεται η δήλωση του Self Test;

Η δήλωση και το αποτέλεσμα για τις δημόσιες σχολικές μονάδες καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr (και όχι στην πλατφόρμα του self-testing.gov.gr), από την οποία εκδίδεται και η Σχολική Κάρτα για COVID-19.

5Τι ισχύει στην περίπτωση κρούσματος σε μια αίθουσα σχολείου;

Σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη, φεύγουμε από την λογική του «σταυρού», δηλ. των αυξημένων ελέγχων μόνο στα παιδιά που κάθονται κοντά στο κρούσμα  και επεκτεινόμαστε σε αυξημένους ελέγχους σε όλο το τμήμα. Πλέον όλοι οι ανεμβολίαστοι μαθητές θα κάνουν δωρεάν τεστ, κάθε μέρα, για 5 ημέρες. Συγκεκριμένα, θα κάνουν δύο Rapid και ένα Self Test σε διάστημα πέντε ημερών, επιπλέον των δύο σταθερών Self Test την εβδομάδα, άρα 5 τεστ σε 5 ημέρες. Οι εμβολιασμένοι συμμαθητές θα κάνουν σύνολο 3 Self Test δωρεάν την εβδομάδα.

6Τι θα γίνεται αν μαθητής διαγνωστεί θετικός σε COVID-19;

Αν ένας μαθητής διαγνωστεί θετικός στον COVID-19, τότε θα μπαίνει σε απομόνωση για 5 ημέρες τουλάχιστον. Η απομόνωση θα διακόπτεται μετά από 5 ημέρες (α) εφόσον δεν υπάρχουν συμπτώματα, ή τα συμπτώματα μετά το πενθήμερο – προεξάρχοντος του πυρετού – υποχωρούν, και (β) με αρνητικό Self Test. Εάν ο πυρετός συνεχίζει ή υπάρχει θετικό Self Test (ή Rapid) τεστ, η απομόνωση θα παρατείνεται.

7. Τι προβλέπεται για μαθητές  σε περίπτωση στενής επαφής με κρούσμα επιβεβαιωμένου περιστατικού COVID-19 εκτός σχολείου; Δηλαδή, τι γίνεται όταν, π.χ., υπάρχει κρούσμα στο σπίτι;

Αν πρόκειται για εμβολιασμένους μαθητές, τότε προσέρχονται στο σχολείο κανονικά και κάνουν  Self Test τις ημέρες 0-1, 3 και 5-7.

Αν πρόκειται για μη εμβολιασμένους μαθητές, τότε παραμένουν σε απομόνωση για 5 ημέρες, και διενεργούν Self Test την 5η ημέρα μετά την έκθεση.

Σε κάθε περίπτωση συμπτώματος όπως  μπούκωμα, βήχα ή  κεφαλόπονο και με το self test να είναι αρνητικό , καλό είναι να μένει το παιδί στο σπίτι και αφού γίνεται έλεγχος τις επόμενες μέρες να προσέρχεται στο σχολείο.

8. Τι ισχύει για τους ανεμβολίαστους μαθητές  που έχουν νοσήσει;

Οι ανεμβολίαστοι μαθητές  που έχουν νοσήσει εντός του τελευταίου τριμήνου έχουν το ίδιο καθεστώς με τους εμβολιασμένους μαθητές.

Η Προϊσταμένη

Φουντουκίδου Ζακελίνη