ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΩΝ ΔΕΥΤΕΡΑ 10 ΜΑΙΟΥ 2021

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

Αγαπητοί γονείς και παιδάκια μας , Χριστός Ανέστη! Χρόνια σας πολλά! Ελπίζουμε να περνάτε όμορφα στις πασχαλινές σας διακοπές και να ξεκουράζεστε. Από Δευτέρα 10 Μαΐου θα επιστρέψουμε και πάλι στο νηπιαγωγείο μας και τα μαθήματα θα συνεχιστούν δια ζώσης για έναν ακόμη μήνα περίπου έως τις 25/6/2021. Για να επιστρέψουμε με ασφάλεια στο σχολείο θα πρέπει, σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου Παιδείας και την κοινή υπουργική απόφαση, εκτός από τη μάσκα και τους γνωστούς πλέον κανόνες προστασίας, να κάνει ο καθένας μας ατομικό τεστ COVID-19. Το self test μπορείτε  να το προμηθευτείτε  από το φαρμακείο έως και το Σάββατο 8 Μαΐου, με το ΑΜΚΑ σας και επιδεικνύοντας την αστυνομική σας ταυτότητα ή οποιοδήποτε άλλο έγγραφο ταυτοποίησης.  Καλό θα ήταν να επισκέπτεστε τα φαρμακεία κατά το κανονικό ωράριο λειτουργίας τους κι όχι σε εφημερία τους. Κάθε εβδομάδα θα κάνετε δύο self test: ένα την Κυριακή κι ένα την Τετάρτη και θα καταχωρείτε το αποτέλεσμα του test στη σελίδα https://self-testing.gov.gr/ και συγκεκριμένα στο «Σχολική κάρτα για COVID 19». Χρειάζονται οι κωδικοί taxisnet. Εάν το αποτέλεσμα του  τεστ είναι αρνητικό, εκδίδεται από την πλατφόρμα σχολική κάρτα αρνητικού αποτελέσματος.  Αυτή η σχολική κάρτα  πρέπει να την εκτυπώσετε και να την στείλετε μαζί με το παιδί  στο σχολείο ή σε περίπτωση που δεν είναι εφικτό κάτι τέτοιο, να έχετε μαζί σας μια χειρόγραφη δήλωση γονέα όπως το δείγμα που υπάρχει στην πλατφόρμα. Πληροφορίες θα βρείτε και στην ιστοσελίδα https://self-testing.gov.gr/  Χωρίς την κάρτα δεν μπορεί το παιδί να γίνει δεκτό στο σχολείο και θα πρέπει να επιστρέψει στο σπίτι του. Παιδί με θετικό self test θα πρέπει να επαναλάβει το τεστ και να μας ειδοποιήσει. Το ωράριο λειτουργίας είναι το ίδιο με αυτό που είχαμε πριν κλείσουμε.

Επίσης μπορείτε να δείτε το παρακάτω video για ενημέρωση για τον τρόπο διενέργειας του self test.

Ελπίζουμε ότι όλα θα πάνε καλά και θα σας δούμε από κοντά τη Δευτέρα…

Διευκρινήσεις- οδηγίες

Η καταχώρηση του αποτελέσματος   στην ψηφιακή πλατφόρμα    είναι  υποχρεωτική και τα στοιχεία  θα πρέπει είναι αληθή. Μόνο για τη Δευτέρα, αν δεν έχετε την δυνατότητα εκτύπωσης της ψηφιακής κάρτας , μπορείτε να την προωθήσετε με  δική σας συναίνεση στο  mail του Νηπιαγωγείου

mail@nip-n-filad.thess.sch.gr

ή

σας αποστέλλουμε  και το χειρόγραφο έντυπο, να το εκτυπώσετε  από όπου μπορείτε, για  να το συμπληρώσετε, ώστε να το έχετε μαζί σας και να σας επιτραπεί η είσοδος.

Το Νηπιαγωγείο θα δώσει έντυπα για όσους δεν έχουν, για τα επόμενα τεστ.

Αν δεν έρθετε τη Δευτέρα στο Νηπιαγωγείο και έρθετε την Τρίτη ή την Τετάρτη , θα πρέπει να έχετε μαζί σας την κάρτα –έντυπο του τεστ  που κάνατε την  Κυριακή, για να γίνει ο έλεγχος. Το ίδιο  θα ισχύει εάν έρθετε στο Νηπιαγωγείο την Παρασκευή, δηλαδή θα πρέπει να έχετε μαζί σας  την κάρτα –έντυπο αποτελέσματος της Τετάρτης.

Διαφορετικά σε κάθε περίπτωση δεν θα επιτραπεί η είσοδος στο Νηπιαγωγείο.

Σε περίπτωση που καταστραφεί το τεστ από εσάς, θα πρέπει να επιβαρυνθείτε με δικά σας έξοδα να το επαναλάβετε, για να έρθετε στο Νηπιαγωγείο.

Αν κάποιες οικογένειες βρίσκονται σε καραντίνα, τα παιδιά θα έρθουν στο Νηπιαγωγείο κανονικά μετά τη λήξη της καραντίνας. Σας παρακαλώ να μας ενημερώσετε αν  υπάρχει  τέτοια περίπτωση.

Για ότι απορίες έχετε,  μπορείτε να επικοινωνήσετε  μέχρι την Κυριακή  στο τηλ.6943104421 κ. Ζακελίνη και  από  τη  Δευτέρα  στο τηλ του Νηπιαγωγείου:2310786281

Καλό ξεκίνημα! ‘Όλα καλά θα πάνε!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΑΣ!