Απολογισμός εκπαιδευτικού έργου 2021-2022

Απολογισμός εκπαιδευτικού έργου 2021-2022 και διάχυση αποτελεσμάτων :

Νηπιαγωγείο Ριζαριού :

Απολογισμός εκπαιδευτικού έργου 2021-2022

Publication of implementation of e Twinning projects in Local news pressΜε δύο  Erasmus + σχέδια και επτά  eTwinning έργα έκλεισε για φέτος η σχολική χρονιά για το Νηπιαγωγείο Ριζαριού .

Συμμετοχή σε Ευρωπαϊκά σχέδια Erasmus και e Twinning έργα.

(Υπεύθυνη δράσης  : Άννα Μαγκιώση, Προϊσταμένη του Νηπιαγωγείου)

Με τη συμμετοχή μας σε Ευρωπαϊκά σχέδια προσφέρθηκε η δυνατότητα στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας , μέσω των επιμορφωτικών διακρατικών κινητικοτήτων να βελτιώσουν τις γνώσεις, τις δεξιότητες, τις ικανότητές τους, τις γλωσσικές δεξιότητες, και να έρθουν σε επαφή με μια νέα κουλτούρα και πολιτισμό ,αναπτύσσοντας το αίσθημα της ευρωπαϊκής ταυτότητας.

Erasmus KA2 : “ ICT and robotics in preschool education : A more attractive way for learning !”μεταξύ των χωρών Ελλάδας (συντονιστικό σχολείο) ,Λιθουανίας ,Λετονίας, Σουηδίας ,Εσθονίας και Ισπανίας .

logo 1 Στόχος του συγκεκριμένου Erasmus σχεδίου που υλοποιήθηκε  από το σχολείο μας έχοντας τον συντονιστικό ρόλο, ήταν η βελτίωση ψηφιακών και τεχνολογικών δεξιοτήτων εκπαιδευτικών και παιδιών και η ενσωμάτωση των ΤΠΕ στη διαδικασία διδασκαλίας και μάθησης της προσχολικής εκπαίδευσης μέσα από ένα πιο ελκυστικό περιβάλλον μάθησης , που συμβάλλουν στην προετοιμασία του Ευρωπαίου πολίτη του αύριο κι  έχει τις απαραίτητες δεξιότητες, σέβεται τις αξίες της ζωής και είναι σε θέση να δράσει και να πάρει σωστές αποφάσεις για ένα καλύτερο αύριο. (περισσότερα…)

STEM δραστηριότητες στο Νηπιαγωγείο (οδηγός καλής πρακτικής)

Το Νηπιαγωγείο είναι ο κατ’ εξοχήν κατάλληλος χώρος όπου μπορούν να αναπτυχθούν δραστηριότητες STEM κάθε μορφής και να ενσωματωθούν στο αναλυτικό πρόγραμμα του σχολείου αρκεί να έχουν επιλεγεί κατάλληλες για την ηλικία των παιδιών δραστηριότητες.

Μετά από παρακολούθηση επιμορφωτικών σεμιναρίων κι εμπλοκή σε διάφορα καινοτόμα έργα ( Erasmus και e Twinning ) οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας απέκτησαν επί πλέον γνώσεις πάνω στη διδασκαλία STEM, η οποία και αξιοποιήθηκε για επιμόρφωση άλλων εκπαιδευτικών της τοπικής κι ευρύτερης γεωγραφικής περιφέρειας  στερεάς και νησιώτικης  Ελλάδας , σε συνεργασία με  τις Συντονίστριες Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕΚΕΣ Θεσσαλίας ,Στερεάς Ελλάδας ,Ν Αιγαίου ,Αττικής και Μακεδονίας και Θράκης ,με τη μορφή διαμοιρασμού καλής πρακτικής , αφού τεκμηριωμένα το Νηπιαγωγείο μας θεωρείται ως πρότυπο για τα άλλα σχολεία της περιοχής μας.

Ακολουθεί δείγμα δραστηριοτήτων ΣΤΕΜ που αναπτύχθηκαν με τη συμμετοχή παιδιών που  θα δώσει αρκετές ιδέες και θα λύσει απορίες ,κυρίως σε συναδέλφους που θα ασχολούνται για πρώτη φορά με το αντικείμενο:     https://drive.google.com/file/d/1BMFxAPIsZKnBADCjGn6TqzGTSqu8M5cb/view?usp=sharing

STEM Activities in Kindergarten PresentationΤο “STEM” είναι μια προσέγγιση στην Εκπαίδευση που συνδυάζει τη διδασκαλία των Μαθηματικών και των Φυσικών Επιστημών, που είναι ζωτικής σημασίας για μια βασική κατανόηση του σύμπαντος, με την Τεχνολογία και την Επιστήμη των Μηχανικών, που αποτελούν για τον άνθρωπο τα μέσα αλληλεπίδρασης με το σύμπαν.

Μέσω του STEM μπορούμε να  κάνουμε τη μάθηση να αποκτήσει τέτοιο νόημα για τους μαθητές ώστε να αποκτήσουν θετική συμπεριφορά για τη μάθηση και το σχολείο περαιτέρω ,να αποφύγουμε διαρροές φοίτησης  δημιουργώντας σαφώς πιο ελκυστικά περιβάλλοντα μάθησης . Παρέχει ευκαιρίες για την ανάπτυξη δεξιοτήτων ενθαρρύνοντας τα παιδιά να απαντούν σε ερωτήματα και να εμπλέκονται σε παιγνιώδεις δραστηριότητες με θέματα την επιστήμη, τα μαθηματικά, τη μηχανική και την τεχνολογία.Οι μαθητές θα πρέπει να εκπαιδευτούν έτσι ώστε να μπορούν να αντιμετωπίζουν  θέματα – προκλήσεις της παγκόσμιας  σύγχρονης κοινωνίας ,τα οποία όμως έχουν περιβαλλοντικές, κοινωνικοοικονομικές και πολιτικές επιδράσεις.

Με το STEM επιχειρείται ο μετασχηματισμός από το επίπεδο της παραδοσιακής δασκαλοκεντρικής διδασκαλίας, στη διδασκαλία όπου κυρίαρχο ρόλο στο αναλυτικό πρόγραμμα θα διαδραματίζει η επίλυση προβλήματος  και  η ανακαλυπτική-διερευνητική μάθηση, ενώ θα απαιτείται η δημιουργική εμπλοκή των εκπαιδευόμενων στην ανακάλυψη της λύσης.Η προσέγγιση STEM προάγει τη διεπιστημονική προσέγγιση της γνώσης και της μάθησης, γεγονός που ταιριάζει απόλυτα στην ολόπλευρη ανάπτυξη των παιδιών προσχολικής  ηλικίας. Ο συνδυασμός ρομποτικής και STEM μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες που εμπλέκουν τα παιδιά σε επίλυση προβλημάτων σε πλαίσια που έχουν νόημα για τα ίδια, βοηθά τα παιδιά να αναπτύξουν δεξιότητες STEM με πιο αβίαστο τρόπο.

Η εκπαιδευτική ρομποτική θα βοηθήσει τους μαθητές να κατακτήσουν τη γνώση πιο αποτελεσματικά και να κατανοήσουν καλύτερα τον κόσμο που τους περιβάλλει, θα κινητοποιήσει το ενδιαφέρον και την περιέργειά τους και θα αυξήσει την εμπλοκή τους με την επιστήμη και την τεχνολογία, βοηθώντας τους να εμπνευστούν και να καινοτομήσουν, αντλώντας παράλληλα, ικανοποίηση από τη συμμετοχή τους και χαρά από την εκπαιδευτική διαδικασία.

Επιμέλεια άρθρου: Άννα Μαγκιώση