“Μένουμε σπίτι” Οδηγίες για προστασία από τον κορονοϊό.

Ας σοβαρευτούμε και ας δείξουμε υπευθυνότητα. Άλλωστε σπίτι μας μας ζητάνε να καθίσουμε.Δεν είναι δα και τόσο τραγικό! Ας αναλογιστούμε ότι κάποιοι αυτές τις μέρες θα δουλεύουν για όλους εμάς με κίνδυνο να μολυνθούν οι ίδιοι,χωρίς να έχουν αυτή τη δυνατότητα.

Δεν παίζουμε με την υγεία μας ούτε όμως και με την υγεία των άλλων .

Τα σχολεία έκλεισαν στην προσπάθεια να μην μεταδοθεί ο ιός και τρέχουμε να προλάβουμε καταστάσεις ανεξέλεγκτες αργότερα .

Δεν έχουμε  διακοπές!

Οφείλουμε να τηρούμε κατά γράμμα και με υπευθυνότητα τις οδηγίες που μας δίνονται.

Όλοι μαζί αν θέλουμε ,μπορούμε ! Ας σεβαστούμε πρώτα εμάς και τους συνανθρώπους μας!

Νηπιαγωγείο Ριζαριού: Sort training event of Erasmus+ project :”ICT and robotics in pre school education: A more attractive way for learnin

Στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus+ ,KA2 Τομέας Στρατηγικών Σχολικών Συμπράξεων ,που υλοποιεί το Νηπιαγωγείο Ριζαριού, ομάδα εκπαιδευτικών από πέντε χώρες της Ευρώπης επισκέφτηκαν την πόλη μας και συμμετείχαν σε προγραμματισμένα εκπαιδευτικά σεμινάρια με θέμα την ενσωμάτωση της νέας τεχνολογίας στη διαδικασία μάθησης και διδασκαλίας στο Νηπιαγωγείο ,καθώς και τη διδασκαλία ρομποτικής και STEM, που σαφώς κάνουν πιο δελεαστική κι ενδιαφέρουσα τη μάθηση στην προσχολική ηλικία.

Το έργο που φέρει τον τίτλο “ICT and robotics in pre school education: A more attractive way for learning!” είναι ένα πρόγραμμα που ενώνει πάνω από 1000 εκπαιδευτικούς και μαθητές από διαφορετικές χώρες της Ευρώπης και συγκεκριμένα από Σουηδία, Ισπανία, Λιθουανία Λετονία ,Εσθονία κι Ελλάδα και τους δίνει την ευκαιρία να αυξήσουν τις ψηφιακές τους δεξιότητες ,να ανταλλάξουν ιδέες κι απόψεις ,να μοιραστούν νέες μεθόδους διδασκαλίας ,να γνωρίσουν τα εκπαιδευτικά συστήματα και την κουλτούρα άλλων χωρών και μέσα από αυτή τη συνεργασία, να ενισχύσουν την ευρωπαϊκή τους ταυτότητα.

Συντονιστικό σχολείο της σύμπραξης είναι το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων ,ενώ το γενικό συντονισμό του όλου προγ/τος έχει η Δ/ντριά του κ Άννα Μαγκιώση, η οποία και διαθέτει εξαιρετική εμπειρία στη διαχείριση διεθνών συμπράξεων.Το έργο είναι ένα από τα τρία Erasmus+ KA2 (τομέας σχολικών συμπράξεων )που υλοποιεί ταυτόχρονα το Νηπιαγωγείο Ριζαριού.

Οι ξένοι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να συναντηθούν με φορείς της τοπικής αυτοδιοίκησης ,να μυηθούν στην ελληνική κουλτούρα, να γνωρίσουν την ελληνική φιλοξενία, να ξεναγηθούν στα αξιοθέατα του νομού μας ,να θαυμάσουν την ομορφιά που περιβάλλει τον τόπο μας και να αναχωρήσουν για τις πατρίδες τους με τις καλύτερες αναμνήσεις!

Ευχαριστούμε θερμά τη Σύμβουλο εκπαιδευτικών θεμάτων κ Άρτεμη Παπαδημητρίου που μας τίμησε με την παρουσία της, το προεδρείο του συλλόγου δασκάλων και νηπιαγωγών του Ν Τρικάλων, και τους χορευτές του λαογραφικού συλλόγου “ΑΠΟΛΛΩΝ”με τον χοροδιδάσκαλό τους κ Παπαγεωργίου Θανάση ,που έδωσαν ιδιαίτερο χρώμα στην αποχαιρετιστήρια βραδιά !

Επιμέλεια άρθρου  : ‘Αννα Μαγκιώση

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΓΙΑ 14 ΗΜΕΡΕΣ

Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,
Το Νηπιαγωγείο Ριζαριού Τρικάλων, όπως και όλα τα σχολεία της Ελλάδας, θα παραμείνουν κλειστά για 14 ημέρες για να προφυλαχθούν οι μαθητές και για να μην υπάρξει διασπορά και μετάδοση του κοροναϊού.
 Όσο τα σχολεία θα είναι κλειστά, τα παιδιά εννοείται ότι θα πρέπει να προφυλαχθούν και να μην πηγαίνουν σε εξωσχολικές δραστηριότητες ,αθλητικούς χώρους, παιδότοπους και άλλους χώρους όπου έρχονται σε επαφή με πολλούς ανθρώπους. Με αυτό τον τρόπο δεν προφυλάσσουν μόνο τον εαυτό τους, αλλά και τους ενήλικες που ζουν στον ίδιο χώρο μαζί τους, όπως τους παππούδες και τις γιαγιάδες αλλά και άλλα άτομα που είναι ευαίσθητα σε ασθένειες.
Θα πρέπει, όχι μόνο αυτό το διάστημα, αλλά και πάντα να τηρούν τους κανόνες υγιεινής, να πλένουν συχνά τα χέρια τους, να μην τα βάζουν στο στόμα ή τα μάτια.
Αν παρουσιάσουν κάποιο από τα συμπτώματα όπως βήχα, πυρετό, καταρροή, πονόλαιμο να μην πάνε άμεσα στο νοσοκομείο αλλά να επικοινωνήσουν στο τηλέφωνο 1135 για να πάρουν οδηγίες.
Δεν χρειάζεται πανικός αλλά να επιδείξουμε όλοι ατομική ευθύνη έτσι ώστε να μειωθεί η διασπορά της νόσου. Ας κάνουμε λοιπόν όλοι μια προσπάθεια για το καλό όλων μας!