Τα παιχνίδια μας

Παιδί και παιχνίδι είναι σχεδόν ταυτόσημες έννοιες, γι΄αυτό δε θα μπορούσαμε να μη συμπεριλάβουμε στο πρόγραμμά μας ένα σχέδιο εργασίας για τα παιχνίδια μας, με διαθεματικές δραστηριότητες που έχουν νόημα και ενδιαφέρον για τα παιδιά. Στο ερώτημα “τι θέλετε να κάνουμε ή να μάθουμε για τα παιχνίδια” τα παιδιά πρότειναν:

• Να συζητήσουμε
  • Να φέρουμε στο σχολείο τα παιχνίδια μας
  • Να δούμε συλλογές παιχνιδιών
  • Να παίξουμε διάφορα παιχνίδια
  • Να κατασκευάσουμε παιχνίδια με διάφορα υλικά

Έτσι, ξεκινήσαμε τη συζήτηση σχετικά με το ποιο είναι το αγαπημένο  παιχνίδι που παίζουμε στο σπίτι μας και ποιο από αυτά που παίζουμε στο Νηπιαγωγείο μας αρέσει περισσότερο, γιατί το αγαπούμε, πώς παίζεται, με ποιους κανόνες και το ζωγραφίσαμε:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΦέραμε στο Νηπιαγωγείο τα αγαπημένα μας παιχνίδια και τα παρουσιάσαμε στους συμμαθητές μας:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ζητήσαμε πληροφορίες από τους γονείς μας για τα παιχνίδια που έπαιζαν μικροί και τις μοιραστήκαμε μέσα στην τάξη.

Είδαμε στο διαδίκτυο(στην ιστοσελίδα Bored Panda)και σχολιάσαμε φωτογραφίες με τα παιχνίδια των παιδιών σε όλο τον κόσμο:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAΠαίξαμε  διάφορα παιχνίδια μέσα στην τάξη, όπως το μαντηλάκι, μουσικές καρέκλες, το δαχτυλίδι, τα αγαλματάκια, κ.ά:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Επίσης με την τεχνική της χαρτοδιπλωτικής τα παιδιά είδαν πώς ένα απλό λευκό χαρτί παίρνει ζωή και μπορεί να γίνει μια κούκλα.

IMGP0090

IMGP0089

Επισκεφτήκαμε το Παιδικό μουσείο της πόλης μας με τη συλλογή παιχνιδιών άλλων εποχών. Παρατηρήσαμε στις προθήκες του μουσείου τα παλαιά παιχνίδια και μάθαμε από τι υλικό ήταν φτιαγμένα(ξύλινα κουκλόσπιτα, τσίγκινα αυτοκινητάκια, κούκλες από πορσελάνη, χαρτοπολτό, κ.τ.λ.).  Ανακαλύψαμε στον πίνακα του Πίτερ Μπρέγκελ με τον τίτλο “Παιδικά παιχνίδια”  κάποια παιχνίδια που παίζονται και σήμερα. Παίξαμε παντομίμα, παρακολουθήσαμε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “τα παιχνίδια ζωντανεύουν” και κατασκευάσαμε με χάρτινα πιάτα ένα καρουζέλ.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΔημιουργήσαμε τα δικά μας παζλ. Πρώτα ζωγραφίσαμε σε χαρτονάκι, μετά γυρίσαμε τη ζωγραφιά μας και κάναμε σχέδια όπως τα παζλ. Στη συνέχεια κόψαμε τα κομμάτια, αρχίσαμε να τα μετρούμε και να συνθέτουμε ο καθένας το παζλ του. Στο τέλος φτιάξαμε φακέλους κι αποθηκεύσαμε μέσα τα παζλ για να τα παίζουμε και στο σπίτι μας:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΜε χαρτοδιπλωτική κατασκευάσαμε αεροπλανάκια- σαΐτες και κάναμε διαγωνισμό πετάγματος, ποιος θα καταφέρει να πετάξει τη σαΐτα του πιο ψηλά:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Με δυο χάρτινα ρολά, χρώματα και πολύ φαντασία φτιάξαμε κυάλια και παίξαμε τους μικρούς εξερευνητές.

IMGP0114

IMGP0111

Παρατηρήσαμε ότι οι λέξεις Παιδικό μουσείο και Παιδί αρχίζουν από το ίδιο γράμμα και σκεφτήκαμε να παίξουμε με το γράμμα Πι. Αρχικά παρακολουθήσαμε την ψηφιακή ιστορία του Πι από το εκπαιδευτικό υλικό “Κάθε γράμμα μια ιστορία” των Κοτρωνίδου Ιωάννα-Τόζιου:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAΒρήκαμε ποιες λέξεις της ιστορίας αρχίζουν από Πι και σχηματίσαμε το γράμμα με το σώμα μας:OLYMPUS DIGITAL CAMERAΤο γράψαμε με πολλούς τρόπους, στον αέρα με τη μύτη μας, το κεφάλι μας, τα πόδια μας, στο χαρτί με το χέρι μας και φτιάξαμε χάρτινες φιγούρες του κυρίου και της κυρίας Πι:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA….και δεν τελειώσαμε. Έχουμε ακόμη τόσα πολλά να κάνουμε! Αποφασίσαμε να κατασκευάσουμε παιχνίδια, πολλά παιχνίδια με διάφορα άχρηστα υλικά, γιατί ξέρουμε πως για να περνάμε καλά δεν χρειαζόμαστε παιχνίδια ακριβά!!!