IMG-2529

Η Ειρήνη δεν φυλακίζεται – animation

Με τη συμβολή του https://kidoglaz.wordpress.com δημιουργήσαμε αυτό το animation με θέμα του την Ειρήνη, το οποίο σχετίζεται με τον Στόχο 16 της βιώσιμης ανάπτυξης: Ειρήνη, Δικαιοσύνη & ισχυροί θεσμοί, στα πλαίσια δραστηριοτήτων του etwinning προγράμματος (συμμετέχει το Πρωινό 1 τμήμα) με θέμα “17 σχολεία, 17 εβδομάδες, 17 στόχοι βιώσιμης ανάπτυξης … “. Επιλέξαμε να εκφραστούμε με αυτή την μορφή τέχνης, τον Κινηματογράφο δηλαδή, εφαρμόζοντας τεχνικές Freinet, μια που το ίδιο τμήμα συμμετέχει στο πιλοτικό πρόγραμμα εφαρμογής τεχνικών της παιδαγωγικής Freinet. Για την δημιουργία της ταινίας συνεργάστηκαν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των άλλων δύο τμημάτων του νηπιαγωγείου μας όπως και η σχολική μας νοσηλεύτρια!

Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Ευάγγελο Βλαχάκη για το πολύ ωραίο αποτέλεσμα καθώς και το Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων του νηπιαγωγείου μας για την στήριξη

Μάρτιος 2020

Γαρ. Τερ.

ΥΓ Θα το παρουσιάζαμε στη γιορτή μας για την επέτειο της 25ης Μαρτίου. Αφού #μένουμεσπίτι, σας το παρουσιάζουμε από το ιστολόγιό μας!

ρηγας φεραιος

Μουσικό αφιέρωμα για την επέτειο της 25ης Μαρτίου

«Όποιος Ελεύθερα συλλογάται , συλλογάται καλά» Ρήγας Φεραίος.

Η 25η Μαρτίου είναι ημέρα μνήμης της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 ενάντια στην Οθωμανική Αυτοκρατορία. Οι Έλληνες αγωνιστές με μηδαμινά υλικά εφόδια αλλά πλημμυρισμένοι από το πάθος για την ελευθερία,  το αναμφισβήτητο και αναφαίρετο δικαίωμα κάθε ανθρώπου, ξεκίνησαν τον επαναστατικό αγώνα. Η Επανάσταση των Ελλήνων αποτελεί ένα σημαντικό ιστορικό γεγονός, όχι μόνο για την χώρα μας  αλλά και για την παγκόσμια ιστορία. Για εμάς, τους Έλληνες, σηματοδοτεί την απαρχή της πολιτικής μας συγκρότησης ως ανεξάρτητου εθνικού κράτους.

Τιμούμε τους προγόνους μας -ηλεκτρονικά φέτος, λόγω κορονοιού-  με το μουσικό αφιέρωμα που ακολουθεί.

Χρόνια μας πολλά

Γράμμα από το νηπιαγωγείο

Ενα γράμμα έφτασε στο ηλεκτρονικό μας ταχυδρομείο.

Αν σας πούμε από ποιον, σίγουρα θα το διαβάσετε με μεγάλη περιέργεια

Απο το ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΊΟ!

Παιδιά, σε σας το στέλνει!

Γονείς, διαβάστε το με τα παιδιά σας!

maxresdefault-2

“Εδώ Λιλιπούπολη” – όλες οι εκπομπές

Το «Εδώ Λιλιπούπολη» ήταν μια παιδική ραδιοφωνική σειρά που ξεκίνησε το 1976 και διήρκεσε μέχρι το 1980. Η σειρά ακουγόταν στο Τρίτο Πρόγραμμα της Ελληνικής Ραδιοφωνίας, το οποίο ήταν την περίοδο εκείνη υπό τη διεύθυνση του Μάνου Χατζιδάκι. Η εκπομπή θεωρείται στις μέρες μας «θρυλική», τόσο για την πρωτοτυπία και την ποιότητά της, όσο και για την επίδραση της στη γενικότερη περίοδο. Τραγουδούν οι : Αντώνης Κοντογεωργίου, Σαββίνα Γιαννάτου, Λένα Πλάτωνος, Μαριέλλη Σφακιανάκη και ο Σπύρος Σακκάς.

Έλαβαν μέρος : Λευτέρης Βογιατζής (Πρίγκιπας του Παραμυθιού), Πέπη Οικονομοπούλου (Οφη-Σόφη), Θόδωρος Μπογιατζής (Δυστροπόπιγγας), Δημήτρης Χρυσομάλλης (Κουκουτούζ), Λάμπρος Τσάγκας (Παπαγάλος – Γλυκόσαυρος), Σταμάτης Φασουλής (Μπιξ – Μπιξ), Μίρκα Παπακωνσταντίνου (Μπομπίλα)

Μουσική : Νίκου Κυπουργού, Δημήτρη Μαραγκόπουλου, Λένας Πλάτωνος σε στίχους Μαριανίνας Κριεζή Διευθύνει ο Μάνος Χατζιδάκις

Oλες οι εκπομπές της θρυλικής Λιλιπούπολης εδώ:  https://youtu.be/t1OPBz3nXd8

Στο σύνδεσμο που ακολουθεί θα ακούσετε και μοναδικές αφηγήσεις παραμυθιών.

Πηγή:  https://www.infokids.gr/paidia-akouste-yperoxa-paramythia-apo/?fbclid=IwAR0GQeqvlLBQMMplJAWguDZp94n2OBeVTExGKpBaBBnxsOIp2SWhNn3RhIY

Ευχαριστούμε infokids.gr !