H εφημερίδα μας

Στα πλαίσια πολιτιστικού προγράμματος με τίτλο “το εφημεριδάκι μας” δημιουργήσαμε αυτή την εφημερίδα.

Στόχος μας ήταν να μπούμε στο ρόλο του δημοσιογράφου, (και του επιμελητή της έκδοσης, του εικονογράφου, του γραφίστα), να ενημερώσουμε τους αναγνώστες μας για τα νέα του σχολείου μας και της περιοχής μας γενικότερα και να καταλάβουμε ότι η γραφή έχει πίσω της και την ανάγκη της επικοινωνίας.  Επιδιώξαμε με αυτό τον διαφορετικό τρόπο να επικοινωνήσουμε και με άλλα σχολεία, να ανοίξουμε την μικρή πόρτα του σχολείου μας στην μεγάλη μας κοινωνία: γονείς, συναδέλφους, συμμαθητές αλλά και στην ευρύτερη τεράστια ηλεκτρονική κοινωνία.

Βασικός στόχος μας ήταν να βιώσουμε και να συνειδητοποιήσουμε μέσα από την εμπειρία μας πως

ό,τι γράφεται δεν χάνεται!

Και το διαπιστώσαμε!

Είναι όμορφη διαδικασία η γραφή! Και η  εφημερίδα μας κάνει να θέλουμε να προσέξουμε το γραπτό μας, να του δίνουμε αγάπη! Μας φέρνει σε επαφή με την καλή αισθητική, την τέχνη, (τις τέχνες γενικότερα) τη λογοτεχνία αλλά και την ανάγνωση τοπικών εφημερίδων.

Η γραφή είναι σημαντική γιατί αφήνουμε πίσω μας τα … ίχνη μας!

Η εφημερίδα μας είναι τα ίχνη μιας ολόκληρης χρονιάς (τα σημαντικότερα, για να είμαστε ακριβείς)

Ακολουθήστε τα !

ΥΓ. Ευχαριστούμε πάρα πολύ τον κ. Λαυρέντη Χωραΐτη, έναν καλλιτέχνη γραφίστα και -κυρίως- μπαμπά του σχολείου μας, που μας βοήθησε τόσο πολύ ώστε το έντυπό μας να έχει τόσο όμορφο αισθητικό αποτέλεσμα

Σας παρουσιάζουμε “το εφημεριδάκι μας”

efimeridaki_01_net

efimeridaki_02_inter

efimeridaki_03_web

Το τέταρτο και τελευταίο “φύλλο” μας  για φέτος με τίτλο “Ανοιξη και λίγο από καλοκαίρι”

efimeridaki_04_web-2

Ανανανεώνουμε το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά!

Καλό καλοκαίρι