Ελληνική Εθνική εορτή .28η Οκτωβρίου 1940.

Η 28η Οκτωβρίου λέγεται και επέτειος του ΟΧΙ, γιατί θυμίζει ότι το 1940 ο πρωθυπουργός Ιωάννης Μεταξάς αρνήθηκε στις ιταλικές δυνάμεις να περάσουν στην Ελλάδα.

Ως αποτέλεσμα η Ελλάδα μπήκε στον Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο και άρχισε ο ελληνοϊταλικός πόλεμος του 1940-1941.

Τι έγινε στις 28 Οκτωβρίου 1940;
Τα ξημερώματα της 28ης Οκτωβρίου 1940 ο Ιταλός πρέσβης Εμμανουέλε Γκράτσι έδωσε στον Έλληνα πρωθυπουργό Ιωάννη Μεταξά τελεσίγραφο του Ιταλού δικτάτορα Μπενίτο Μουσολίνι. Με αυτό απαίτησε ο ιταλικός στρατός να περάσει τα σύνορα με την Αλβανία και να κατακτήσει την Ελλάδα. Ο Μεταξάς απάντησε στα γαλλικά «Alors, c’est la guerre» [‘Λοιπόν, αυτό σημαίνει πόλεμο’]. Σε λίγες ώρες ο ιταλικός στρατός μπήκε στην βορειοδυτική Ελλάδα. Έλληνες στρατιώτες πολέμησαν με επιτυχία τις ιταλο-αλβανικές δυνάμεις και τις έσπρωξαν πίσω μέσα στην Αλβανία. Γι’ αυτόν τον λόγο, ο γερμανικός στρατός του Χίτλερ έπρεπε επενέβη και εισέβαλε στην Ελλάδα τον Απρίλιο του 1941. Η Κατοχή κράτησε ως τον Οκτώβριο του 1944.

Με αυτή την αφορμή κάναμε διάφορες δραστηριότητες ατομικές και ομαδικές.

Ξεκινήσαμε με τον Άγιο Δημήτριο προστάτη της όμορφης Θεσσαλονίκης με το Λευκό Πύργο.

Αφού μιλήσαμε για τα ιστορικά γεγονότα

…επικεντρωθήκαμε στην έννοια του Πολέμου και της Ειρήνης.Τα ΝΑΙ και τα ΟΧΙ.

Ζωγραφίσαμε την Ειρήνη όσο πιο όμορφα μπορούσαμε..

Μιλήσαμε για την ελληνική σημαία και δοθείσης ευκαιρία μάθαμε για το ορθογώνιο και το χρώμα το γαλανό.

Διαβάσαμε το κείμενο Ασπρογάλανο πανί και τραγουδήσαμε τραγούδια για την σημαία.

Στη γωνιά της γραφής μάθαμε τη λέξη ΟΧΙ και ΑΕΡΑ.

Ντύσαμε και κατασκευάσαμε στρατιωτάκια

Φτιάξαμε με ομαδική προσπάθεια αφίσες με θέμα Δέμα για το φαντάρο στα βουνά της Πίνδου.

Επίσης ζωγραφίσαμε την Γκουέρνικα του Πικάσο

και πετάξαμε με το περιστέρι της ειρήνης μετατρέποντας εικόνες του πολέμου σε πολύχρωμες της χαράς.

Ακούσαμε το ποιήμα του Γ. Ρίτσου και το αποδώσαμε εικαστικά με τρόπο καταπληκτικό

Παρακολουθήσαμε την γιορτή της τετάρτης τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Πατρών στο αμφιθέατρο του σχολείου μας στην οποία είχαμε την δυνατότητα από στόματα παιδικά ,τους μεγαλύτερους συμμαθητές μας να ακούσουμε και να μάθουμε γεγονότα της πόλης μας και των Πατρινών από εκείνες της δύσκολες μέρες του πολέμου.

Πήραμε τα σημαιάκια μας που φτιάξαμε με τα χεράκια μας και σας ευχόμαστε ως περήφανα  Ελληνάκια ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!!

Ενώ με το Κανόνι της Ειρήνης ευχόμαστε να σταματήσει ο πόλεμος και η Βία.