Οκτώβρης μήνας -της σωστής Διατροφής και του πλυσίματος χεριών !!2019.

Ξεκινήσαμε με την Λαογραφία του δεύτερου μήνα στη σειρά.

Και μάθαμε πολλά από το site που ακολουθεί. http://users.sch.gr/vaxtsavanis/oktobrios.html

Ζωγραφίσαμε το παιδάκι του μήνα μετά την ανάγνωση του αντίστοιχου παραμυθιού: Η φαντασία του Οκτώβρη.

Κάναμε το όνομα μας βραχιόλι.

Ορίσαμε τις ομάδες συνεργασίας και ολοκληρώσαμε το παρουσιολόγιο μας.

Διαβάσαμε παραμύθια για την φιλία. και την εν συναίσθηση.

Στην παρεούλα στη συνέχεια μάθαμε πολλά για τον Κύκλο που του αρέσει όλο να γυρίζει και όλο σκανδαλιές γνωρίζει.

Τα μικρόβια όμως πάντα καραδοκούν και για να είμαστε υγιής πρέπει να μάθουμε για αυτά να τα γνωρίζουμε και να τα αποφεύγουμε συστηματικά.

Παγκόσμια ημέρα πλυσίματος χεριών. Χέρια με χρυσόσκονη (μικρόβια) και πλύσιμο σωστό μετά.

Με αφορμή την Παγκόσμια ημέρα Διατροφής διαβάσαμε το παραμύθι Μία κάμπια πολύ πεινασμένη…..

μιλήσαμε για την θρεπτική αξία των φρούτων και φτιάξαμε φρουτοσαλάτες

και πεντανόστιμη μηλόπιτα.Φορέσαμε τα καπελάκια μας και έτοιμοι ως chef αναλάβαμε δράση

Ζωγραφίσαμε την συνταγή και κάναμε χαρτοκοπτική το μηλαράκι το υγιεινό

Και με σώμα γερό και νου κοφτερό ασχοληθήκαμε με την σύνθεση λέξεων

αλλά και   με άλλες εργασίες νοητικές.

Να οδηγήσουμε το παπάκι στο νερό.

Να επιλέξουμε τα αντικείμενα του σχολειού…..

Ξέρουμε να βάλουμε τα βαρελάκια στη σειρά……από το μεγάλο στο μικρό….

Με το  προφίλ μας ασχοληθήκαμε μέρες πολλές και στο τέλος το κάναμε βιβλίο και είμαστε χαρούμενοι γιαυτό.

Και οι νοστιμιές δεν σταματάνε λεπτό. Τα γενέθλια αρχίσαν  και τις ζωγραφιές μας χαρίζουμε με αγάπη περισσή

Την καινούργια μας χρονιά ευλογήσαμε με ένα  πεντανόστιμο Άρτο προσφορά αγαπημένης μας μαμάς που μας έδωσε πολλές ευχές για υγεία και χαρά για όλου του κόσμου τα παιδιά.

Φθινόπωρο μπήκε για τα καλά και τα χρώματα του είναι αυτά….κόκκινο,κίτρινο,πορτοκαλί και έχουμε ακόμα να μάθουμε πολλά!!!!

σε ένα ταξίδι γνώσης μακρινό!!!!!!!!!!