Δεκέμβρης μήνας …… ο αντριάς.2018

Ο Δεκέμβριος λέγεται και Αντριάς επειδή χρονικά συνδέεται με τη γιορτή του Αγίου Ανδρέα.

Δεκέμβρης μήνας, , ο πρώτος γιος του χειμώνα, φέρνει μαζί του πολλές χαρές και μέρες γιορτινές.

Στις 4 Δεκεμβρίου γιορτάζεται η Αγία Βαρβάρα που θεωρείται προστάτιδα των παιδιών κατά της ευλογιάς.

Στις 5 Δεκεμβρίου γιορτάζεται ο Άγιος

Πράξεις αλληλεγγύης:Χαμόγελο του παιδιού-Make a wish και Φλόγα. 2018-19

Πράξεις αλληλεγγύης…για το σχολείο μας για άλλη μια  χρονιά.

Για το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ με τη συγκέντρωση τροφίμων!!

Η δράση πραγματοποιείται κατόπιν σχετικής εγκυκλίου του Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων την οποία μπορείτε να

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Πρόγραμμα ανταποδοτικής Ανακύκλωσης:Συλλογή καπακιών – για να γίνουν χρήσιμα ξανά!!2018-19

Learning how to recycle!

Στα πλαίσια του προγράμματος μας για ανακύκλωση αρχίσαμε να μαζεύουμε καπάκια για να γίνουν χρήσιμα ξανά δηλαδή την αγορά αναπηρικού αμαξιδίου!!

Στόχος η ευαισθητοποίηση και η συνδρομή της

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Ανακύκλωση μέρος 4ο .December and Be cool we are recycle in school-ETWINNING 2018-19.

Δεκέμβρης ο πιο αγαπημένος μας μήνας έφτασε!

Είναι χαραγμένος στις ψυχές όλων μας από την παιδική μας ηλικία σαν το πιο γιορτινό όλου του χρόνου.

Αρχίσαμε τις ετοιμασίες για την ομορφότερη γιορτή του χρόνου, την γιορτή της αγάπης και της προσφοράς με διάθεση ανακύκλωσης.

Κάρτες, ημερολόγια , κατασκευές  όλα από ανακυκλώσιμα υλικά.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Ανακύκλωση μέρος 3ο .November and Be cool we are recycle in school-ETWINNING 2018-19.

O Νοέμβρης ξεκίνησε με ψηφοφορίες.

Η πρώτη αφορούσε τα  λογότυπα των σχολείων. Τα παιδιά παρακολούθησαν τα λογότυπα όλων των συμμετεχόντων σχολείων

και ψήφισαν το αγαπημένο τους λογότυπο.

Κάθε σχολείο ψήφιζε  3 λογότυπα που του

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Κράτα με να σε κρατώ να ανεβούμε το  βουνό- «Τα δικαιώματα του παιδιού»-ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ 19-23 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2018

Στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης και της συνεργασίας του Νηπιαγωγείου μας με το  τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Πατρών η Νικούλη Ουρανία, Δ΄Έτος και η Πετροπούλου Αναστασία ,Δ΄ έτος επεξεργάστηκαν την  παρακάτω θεματική ενότητα .

ΘΕΜΑ:<< Κράτα με να σε κρατώ να ανεβούμε το  βουνό»

1η Δραστηριότηταà βίντεο για τη έννοια της αλληλεγγύης  και μια ιστορία

«Ένα ανοιχτό σχολείο σε μια ανοιχτή κοινωνία»2018

Ανοιχτό σχολείο  είναι το Νηπιαγωγείο μας.Με ανταλλαγή ιδεών, Ελεύθερη Έκφραση, Κοινή Δημιουργία, Συνεργατικότητα.

Σκοπός μας: Η Θέληση να αλλάξουν τα πράγματα στα σχολεία μας με όχημα μια άλλη παιδαγωγική.

Με την βοήθεια της κ. Τέτας μητέρας νηπίου μας  η τάξη  μετατράπηκε σε ένα τεράστιο εργαστήριο παρασκευής χριστουγεννιάτικων κατασκευών με φυσικά και ανακυκλώσιμα υλικά .Οι δημιουργίες των

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Μόλυνση των θαλασσών-Η Θαλάσσια  χελώνα .ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ 19-23 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2018

Στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης και της συνεργασίας του Νηπιαγωγείου μας με το  τμήμα Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου Πατρών η Θανοπούλου Παναγιώτα: Φοιτήτρα   Δ  έτος επεξεργάστηκε την παρακάτω θεματική ενότητα η οποία άπτεται και της δικής μας ενασχόληση με την Ανακύκλωση.

Θέμα 1ου Ημερησίου προγράμματος: Μόλυνση των θαλασσών.

Αρχικά  έγινε μια εισαγωγή στο θέμα κάνοντας ερωτήσεις