Παγκόσμια Ημέρα Αγκαλιάς 2021.

Κάθε χρόνο γιορτάζουμε στις 21 Ιανουαρίου την Ημέρα Αγκαλιάς

και συνεπώς μας δίνεται η δυνατότητα να δώσουμε μια στους δικούς μας ανθρώπους.

Το 1896 ένας φοιτητής εν ονόματι Kevin Zaborney σκέφτηκε την συγκεκριμένη ιδέα  με σκοπό να αγκαλιάζουμε περισσότερο τα αγαπημένα μας πρόσωπα .

Βέβαια η ημέρα

Etwinning Δεκέμβριος 2020 «Let’s play every day» εξαποστάσεως

Η καραντίνα έχει ήδη ξεκινήσει και ο Δεκέμβρης μας βρίσκει με τα σχολεία κλειστά

Το Let’s play every day, όμως δεν σταματά.

Πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση  συνεργατών για να συζητήσουμε την πορεία του προγράμματος.

Οι προτάσεις και οι ιδέες πολλές και  εξαιρετικές.

Διαβίβαση ενημερωτικού υλικού Δεκέμβριος 2020

Σας διαβιβάζουμε   τέσσερα (4) ενημερωτικά φυλλάδια του Υπουργείου Προστασίας του Πολίτη, όπως αυτά στάλθηκαν από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων

προς ενημέρωση των γονέων -κηδεμόνων και  των μαθητών/τριών μας.

ΣΥΝ 1_Οδηγιες για προστασια στο διαδικτυο

ΣΥΝ 2 Σεξ_κακοποίηση

ΣΥΝ 3 Sexual Abuse girl

ΣΥΝ 4 για ενδοοικογενειακή βία

Στα μέσα του Νοέμβρη ξεκίνησαν τα μαθήματα εξ αποστάσεως.2020

Ο χρόνος σταμάτησε στα μέσα του Νοέμβρη για τα μαθήματα στο καλό μας το σχολείο και ξεκίνησαν τα μαθήματα εξ αποστάσεως.

Πήραμε όλοι μια βαθιά ανάσα ,και αλλάξαμε

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Etwinning Νοέμβριος 2020 «Let’s play every day» και με Στρουμπειοπαιχνιδίσματα και το παιχνίδι με γονείς και παιδιά δεν σταματά .

Με βάση το χρονοδιάγραμμα τόσο του προγράμματος μας  LETS PLAY EVERY DAY eTwinning καθώς και του πολιτιστικού μας προγράμματος με τίτλο  Στρουμπείου παιχνιδίσματα από γονείς και παιδιά το παιχνίδι  ξεκινά και  για μας δεν σταματά!!!

Συνεχίσαμε τις δράσεις μας τον μήνα Νοέμβριο μιλώντας για τα μέρη του υπολογιστή

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Δράσεις με αφορμή παγκόσμιες ημέρες του Νοεμβρίου 2020 Ημέρα και Πράξεις Καλοσύνης.

Η Παγκόσμια Ημέρα Καλοσύνης γιορτάζεται κάθε χρόνο στις 13 Νοεμβρίου.

Η καλοσύνη γεφυρώνει τις διαφορές φυλής, φύλου, θρησκείας και πολιτικής.

Η καλοσύνη δε μετριέται, αλλά

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Σχέδιο εργασίας: «Ο μύθος της Αράχνης»Φοιτήτριας ΤΕΕΑΠΗ -Τσιλικίδη Σοφία.

Το σχέδιο εργασίας που περιγράφεται εντάσσεται στα πλαίσια της πρακτικής άσκησης μέσω ΕΣΠΑ «Ιούνιος-Οκτώβριος 2020».

Το θέμα του σχεδίου εργασίας είναι «Ο μύθος της αράχνης».

Η αξιοποίηση του θέματος αυτού έγινε με αφορμή ένα