Παραμυθένια Μαθηματικά STEM 2019.

Αγαπητοί γονείς,θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για το δεύτερο eTwinning πρόγραμμα μας για την φετινή χρονιά.

‘Oπως ήδη γνωρίζεται το σχολείο μας συμμετέχει για 4η χρονιά σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning.

Η Νεράιδα των πρώτων βοηθειών .Εκπαιδευτικό βιωματικό πρόγραμμα . 2019

Η «Νεράιδα των πρώτων βοηθειών» η οποία αποτελεί ένα Εξειδικευμένο εκπαιδευτικό πρόγραμμα ήρθε στο σχολείο μας.

Με Αnimations (κινούμενα σχέδια),  θεατρικό παιχνίδι και μουσικά δρώμενα, αφομοιώσαμε  αβίαστα την γνώση μέσω βιωματικών παιχνιδιών.

Τα παιδιά γίνονται τα ίδια

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Εtwinning 2019 Η παρέα των ζωγράφων …Ψηφοφορία και αποτελέσματα σε logo και Mascot -Οκτώβρης .

Τον γλυκό Οκτώβρη…… συνεχίσαμε την ενασχόληση με την Παρέα των Ζωγράφων ολοκληρώνοντας την γωνιά του προγράμματος μας με το καβαλέτο μας… γεμάτο χρώματα και πινέλα

το Χόμπιτ το ξωτικό που

Αναγνώριση Μοτίβου και το τρένο ξεκινά……2019

Δραστηριότητα πρακτικής άσκησης της φοιτήτριας του ΤΕΕΑΠΗ Πατρών 2019

Ονοματεπώνυμο : Γιαννούλα Θόδωρη  Δ’ έτος

Αναγνώριση Μοτίβου και το τρένο ξεκινά……

Τσαφ Τσουφ το τρένο…ουπς.

Στόχος του παιχνιδιού είναι τα παιδιά να αναγνωρίσουν τον όρο του μοτίβου μέσω του παιχνιδιού.

Υλικά που χρησιμοποιήθηκαν

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Εtwinning:Η παρέα των ζωγράφων….βλέπει την παράσταση Ο Καραγκιόζης γεμάτος χρώματα 2019

Στα πλαίσια του προγράμματος μας Etwinning με τίτλο Η παρέα των ζωγράφων-η παλέτα των χρωμάτων παρακολουθήσαμε στο αμφιθέατρο του σχολείου μας παράσταση Καραγκιόζη με τίτλο:Ο Καραγκιόζης γεμάτος χρώματα!!!Από το Θέατρο Σκιών Χρήστου Καλπουζάνη.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Οκτώβρης μήνας -της σωστής Διατροφής και του πλυσίματος χεριών !!2019.

Ξεκινήσαμε με την Λαογραφία του δεύτερου μήνα στη σειρά.

Και μάθαμε πολλά από το site που ακολουθεί. http://users.sch.gr/vaxtsavanis/oktobrios.html

Ζωγραφίσαμε το παιδάκι του μήνα μετά την ανάγνωση του αντίστοιχου παραμυθιού: Η φαντασία του Οκτώβρη.

» Διαβάστε όλο το άρθρο

Ελληνική Εθνική εορτή .28η Οκτωβρίου 1940.

Η 28η Οκτωβρίου λέγεται και επέτειος του ΟΧΙ, γιατί θυμίζει ότι το 1940 ο πρωθυπουργός Ιωάννης Μεταξάς αρνήθηκε στις ιταλικές δυνάμεις να περάσουν στην Ελλάδα.

Ως αποτέλεσμα η Ελλάδα μπήκε στον Β΄ Παγκόσμιο πόλεμο και άρχισε ο ελληνοϊταλικός πόλεμος του 1940-1941.

Τι έγινε στις 28 Οκτωβρίου 1940;
Τα ξημερώματα της 28ης Οκτωβρίου 1940 ο

» Διαβάστε όλο το άρθρο

«Ο Κύριος Δεντρούλης τακτοποιεί τα φύλλα του».

Δραστηριότητα πρακτικής άσκησης της φοιτήτριας του ΤΕΕΑΠΗ Πατρών 2019

Στοιχεία φοιτήτριας:

Όνομα/Επώνυμο: Αντωνία Πετροπούλου

Έτος: 4ο, Α.Μ.: 1053450

«Ο Κύριος Δεντρούλης τακτοποιεί τα φύλλα του»

Στόχος δραστηριότητας:

Η συγκεκριμένη δραστηριότητα σχεδιάστηκε με σκοπό να κατανοήσουν τα παιδιά την έννοια του μοτίβου, να αναγνωρίσουν ένα συγκεκριμένο μοτίβο και να το αναπαράγουν.

Υλικά που χρησιμοποιήθηκαν: