Συμμετοχή εκπαιδευτικών σε webinar σχετικά με την προστασία τους στα διαδίκτυο

Είναι γεγονός ότι στην ζωή μας καθημερινά συμβαίνουν πολλά μικρά και μεγάλα πράγματα, τα οποία καταγράφονται στις διάφορες συσκευές μας (κινητό, tablet, laptop, έξυπνα ρολόγια, έξυπνα παιχνίδια, έξυπνες τηλεοράσεις, έξυπνες οικιακές συσκευές, κ.τ.λ.).

Όλα αυτά τα δεδομένα έχουν γίνει πόλος έλξης για απατεώνες και κακοποιούς. (Κυβερνο)επιθέσεις με ψηφιακά «όπλα» σε κυβερνήσεις, εταιρίες και ιδιώτες έχουν γίνει καθημερινό φαινόμενο.  Γι’ αυτό το λόγο είναι σήμερα πιο σημαντικό από ποτέ να φροντίζουμε τα δεδομένα μας, αυξάνοντας το επίπεδο της προστασίας που έχουμε στους διάφορους λογαριασμούς  μας.

ΑΝΝΑ  Κατερίνα

Και ενοείται προσοχή στα προσωπικά μας δεδομένα που  είναι όλες οι πληροφορίες που αναφέρονται σε εμάς. Είναι το όνομά μας, η διεύθυνσή μας, ο αριθμός του κινητού, το σχολείο στο οποίο πηγαίνουμε, τα μέρη όπου συχνάζουμε. Πολλές φορές, ιδιαίτερα στα κοινωνικά δίκτυα, δημοσιεύουμε δεδομένα μας που μπορούν να χρησιμοποιηθούν από άτομα που δε γνωρίζουμε με κακόβουλο σκοπό. Προσεκτικοί  πρέπει να είμαστε  όχι μόνο όταν δημοσιεύουμε πληροφορίες για τον εαυτό μας αλλά και πληροφορίες που αφορούν άλλα άτομα. Για να το κάνουμε αυτό θα πρέπει να έχουμε ΠΑΝΤΑ τη συγκατάθεσή τους. Διατηρώντας τον έλεγχο των προσωπικών μας δεδομένων ουσιαστικά διατηρούμε τον έλεγχο της ιδιωτικής μας ζωής.

Επιμέλεια άρθρου:  Aικατερίνη Παπαγιάννη