Microcosmos #SkillsLabs

Microcosmos #SkillsLabs   e Twinning project 2021-2022

οθόνης 2022 05 07 180954Το έργο απευθύνθηκε κυρίως σε παιδιά νηπιαγωγείου και αναπτύχθηκε  μέσα από τη θεματολογία των εργαστηρίων δεξιοτήτων του 21ου αιώνα. Χρησιμοποιώντας κατάλληλες δραστηριότητες και πολύ παιχνίδι  προσπαθήσαμε να καλλιεργήσουμε στα παιδιά δεξιότητες απαραίτητες για τη ζωή του σύγχρονου ανθρώπου.

Τα παιδιά  έμαθαν  τη σημασία της συνεργασίας, της επικοινωνίας, της δημοκρατικής συνύπαρξης, της αποδοχής, της συμμετοχής, της προστασίας του περιβάλλοντος. Έμαθαν ότι τα μικρά πράγματα που κρύβουν μεγάλα νοήματα είναι πιο σημαντικά στη ζωή.

Δείτε όλες τις δραστηριότητες του έργου εδώ https://www.canva.com/design/DAE_fNqwA4M/nL1cKaBoTN6z5d1jE2085A/view?

Οι στόχοι μας ήταν :

Κατανόηση του κόσμου και του εαυτού ως μέρος της ικανότητα αναγνώρισης και διαχείρισης συναισθημάτων, ενίσχυση της αυτοεκτίμησης, αυτοπεποίθησης, προσωπικής ενδυνάμωσης.
Καλλιέργεια ενσυναίσθησης, ομαδικότητας, συνεργασίας.
Καλλιέργεια της φαντασίας, της δημιουργικότητας και της ελευθερίας έκφρασης συναισθημάτων και ιδεών.
Ευαισθητοποίηση σχετικά με το περιβάλλον και την περιβαλλοντική αειφορία.
Ανάπτυξη κριτικής σκέψης, ικανότητα λήψης αποφάσεων, ανάλυσης και επίλυσης προβλημάτων.
Ικανότητα επικοινωνίας και συνεργασίας με άλλους.
Καλλιέργεια ψηφιακής παιδείας και παιδείας στα μέσα.

Πρόοδος εργασίας

Το έργο διήρκησε  από τον Οκτώβριο του 2021 έως τον Μάιο του 2022 κι αναπτύχθηκε  μέσα από τέσσερις θεματικούς άξονες των εργαστηρίων δεξιοτήτων.
Τα μεμονωμένα θέματα ήταν  ελεύθερη επιλογή των συνεργατών.
Κατά τη διάρκεια  του έργου υπήρχαν  διαδικτυακές συναντήσεις με δασκάλους και μαθητές και  μηνιαίες δραστηριότητες επικοινωνίας μέσω του messager και του  twinspace προκειμένου  να συναποφασιστούν τα επόμενα βήματα.
Οι μαθητές εργάστηκαν κυρίως  σε ομάδες και ήταν το κύριο πρόσωπο του έργου.

Αναμενόμενα αποτελέσματα

Μάθηση βάσει έργου, μάθηση μέσω του παιχνιδιού και των αισθήσεων.
Δημιουργία συνεργατικών αφισών, διαδικτυακών παιχνιδιών, βίντεο, παρουσιάσεων κ.λπ.
Ψηφιακές και ‘ζωντανές’ εκθέσεις προϊόντων μαθητών.
Ανάπτυξη της προσωπικότητας των μαθητών, κατανόηση του εαυτού τους και του κόσμου.
Άνοιγμα του σχολείου στην τοπική και ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα.

Όλη η εργασία έχει αναρτηθεί  στο Twinspace,καθώς και στο ιστολόγιο του σχολείου και σε άλλα μέσα κοινωνικής δικτύωσης .

Δείγμα της εργασίας των παιδιών του Νηπιαγωγείου Ριζαριού στα πλαίσια του έργου

Βίντεο με ευχές ,κάρτεσ και πασχαλινές χειροτεχνίες  : https://youtu.be/oLv5-a-TG7c

Παρουσίαση δραστηριοτήτων στο πλαισιο του έργου (Δημιουργός Νίκη Σπαθάρα) :

Tα παιδιά πήραν μέρος με προθυμία και ευχαριστήθηκαν κάθε λεπτό του έργου!

Το έργο συνέβαλλε στη διαμόρφωση θετικού κλίματος ανάμεσα σε μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς οι οποίοι, ενεργά εμπλεκόμενοι, συνειδητοποίησαν τη σημασία της συνεργασίας και της ανάπτυξης σχέσεων έξω από τα στενά όρια της σχολικής τάξης. Η μεγάλη παιδαγωγική αξία του έργου ήταν οι σχέσεις που αναπτύξαμε μέσα στο πλαίσιο του έργου, η υποστήριξη και η αλληλεγγύη που νιώσαμε. Είδαμε ότι όλοι μαζί μπορούμε να καταφέρουμε πολλά, να μαθαίνουμε, να δημιουργούμε και να δρούμε μέσα στα πλαίσια ενός σχολείου συνεργασίας και εξωστρέφειας. Το έργο ήταν σχεδιασμένο σύμφωνα με την ηλικία και το επίπεδο των παιδιών και είχε μεγάλη παιδαγωγική αξία, αφού οι δραστηριότητες ήταν παιγνιώδεις, κάλυπταν ένα ευρύτατο φάσμα και ήταν συνδεδεμένες με όλους τους τομείς ανάπτυξης των παιδιών του νηπιαγωγείου ,έχοντας πρωταγωνιστές τα ίδια τα παιδιά.

bcbaeca6e   bb7e2a16e

b66828b1d  b9b68d15d opt