Γιορτή της μητέρας 2021!

Η γιορτή της μητέρας ή ημέρα της μητέρας είναι εορτή προς τιμήν της μητέρας και της μητρότητας. Στην Ελλάδα και σε πολλές άλλες χώρες, γιορτάζεται την δεύτερη Κυριακή του μήνα Μάη. Για το 2021 η γιορτή της μητέρας πέφτει την Κυριακή 9 Μαΐου.

Δεν υπάρχει κάτι πιο ιερό από την μητέρα.H μάνα εκείνη που πάντα στέκεται στύλος δίπλα στην οικογένειά της, στις χαρές και  τις λύπες.

Οι πρώτες αναφορές για Γιορτή της Μητέρας και της μητρότητας έρχονται από την αρχαία Ελλάδα. Η μητέρα Γη (Γαία) σύζυγος του Ουρανού είναι η προσωποποίηση της φύσης, που γεννά όλο τον κόσμο και λατρεύεται σαν η υπέρτατη θεότητα. Η λατρεία περνά στη συνέχεια στην κόρη της, Ρέα, σύζυγο και αδερφή του Κρόνου.

Η Ρέα λατρεύεται σαν η «Μητέρα των Θεών», καθώς φαίνεται να είναι η πρώτη, που γέννησε με τοκετό και ανάθρεψε τα παιδιά της με μητρικό γάλα. Οι αρχαίοι Έλληνες απέδιδαν τιμές στη Ρέα κάθε άνοιξη, καθώς ήταν και θεά της γης και της γονιμότητας.

Η Γιορτή της Μητέρας θεωρείται ένας καλός λόγος για εκδηλώσεις ειλικρίνειας για την αγάπη και την εκτίμηση που τρέφουμε προς το πρόσωπο που μας έφερε στη ζωή. Η συγκεκριμένη ημέρα ωστόσο σύμφωνα με το National Geographic, έχει πιο μελαγχολικές ρίζες.

Κι εμείς στο σχολειο μας αφου μιλησαμε για τη μητέρα φτιάξαμε όμορφες καρτούλες κι ακόμη ομορφότερες  ζωγραφιές για να τα χαρίσουμε στις μαμάδες!

Ευχόμαστε ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σ’ όλες τις  μανούλες του κόσμου!

Επιμέλεια άρθρου: ‘ Αννα Μαγκιώση

Εικονική (Virtual)κινητικότητα του σχεδίου “Μy culture, your culture, our culture”

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία -αν και διαδικτυακά-η τελευταία συνάντηση του Ευρωπαϊκού έργου Erasmus+ ΚΑ2
“My culture, our culture, your culture” που υλοποιείται από το Νηπιαγωγείο Ριζαριού ,το οποίο κι έχει τον γενικό συντονισμό του σχεδίου με υπεύθυνη την προϊσταμένη του κ. Μαγκιώση Άννα.
Στο έργο συμμετέχουν σχολεία από Ελλάδα, Ιταλία, Λιθουανία, Πολωνία και Πορτογαλία
Η Virtual κινητικότητα διήρκησε 6 ημέρες ( 7-05/2021 μέχρι και 12 /05/2021)κι εξετάστηκαν τα θέματα
1. O ρόλος και η σπουδαιότητα της πολιτιστικής εκπαίδευσης στο Νηπιαγωγείο
2. Ο επαναπροσδιορισμός του ρόλου της λαϊκής παράδοσης στην πολιτιστική εκπαίδευση.
Περιελάμβανε επίσης ,εκτός του καλωσορίσματος από παιδιά κι εκπαιδευτικούς του Πολωνικού σχολείου, όπου και θα γινόταν η τελευταία φυσική κινητικότητα, παρουσιάσεις δραστηριοτήτων του έργου από τον Σεπτέμβριο του 2018 μέχρι και σήμερα καθώς και παρουσιάσεις σχετικές με μεθόδους διδασκαλίας που υποστηρίζουν την πολιτιστική εκπαίδευση στην προσχολική εκπαίδευση και καλές πρακτικές που εφαρμόστηκαν κατά τη διάρκεια της υλοποίησης των δραστηριοτήτων του έργου.
Την ευθύνη της διοργάνωσης της τηλεσυνάντησης είχε το πολωνικό σχολείο ,ενώ για τη διαμόρφωση του τελικού προγράμματος συνεργάστηκαν από κοινού οι συντονιστές Ελλάδας και Πολωνίας.

Στόχος του σχεδίου είναι η καλλιέργεια πολιτιστικής συνείδησης στα παιδιά ,αρχίζοντας από πολύ μικρή ηλικία!
Μέσω της πολιτιστικής εκπαίδευσης τα παιδιά μπορούν να έχουν εμπειρία από διάφορες πολιτιστικές εκδηλώσεις που ενώνουν ανθρώπους και χτίζουν γέφυρες ειρήνης και φιλίας.
Η πολιτιστική εκπαίδευση συμβάλλει στην ανάπτυξη της ευρωπαϊκής συνείδησης και προετοιμάζει τον ευρωπαίο πολίτη του αύριο που σέβεται τον πολιτισμό, τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις αξίες και θα είναι προετοιμασμένος να ενεργεί και να λαμβάνει σωστές αποφάσεις για ένα καλύτερο αύριο.
Ο βασικός σκοπός της πολιτιστικής εκπαίδευσης είναι να εκπαιδεύσει άτομα, ενσωματωμένα στην πολιτιστική ταυτότητα της σύγχρονης εποχής, να προσεγγίζουν με σεβασμό και κατανόηση σε διαφορετικούς πολιτισμούς, λόγω και αναγνώρισης του πολιτιστικού πλούτου και ποικιλομορφίας, βλέποντας τον πολιτισμό ως χώρο δημιουργίας, που οδηγεί σε οικονομικά και κοινωνικά βιωσιμότητα.
Επιμέλεια άρθου : Άννα Μαγκιώση