Καλώς το καρναβάλι!

Γιορτάζοντας το καρναβάλι!
Μπορεί φέτος το αποκριάτικο πάρτυ στο σχολείο μας να μην ήταν όπως πέρυσι αλλά τόσο τα παιδιά όσο κι εμείς και το διασκεδάσαμε και χορέψαμε και τραγουδήσαμε και χαρταετούς φτιάξαμε και πετάξαμε .έστω και φορώντας μάσκα συνέχεια!
Γιατί η ζωή συνχίζεται!
Καλές Απόκριες ,καλή Σαρακοστή και να περάσουμε όλοι καλά όπου κι αν βρεθούμε!

Μίλα τώρα !

Λέμε όχι στη βία και στον  εκφοβισμό!   ” ΜΙΛΑ ΤΩΡΑ”   το συνθημά μας!

Πανελλήνια Ημέρα κατά της σχολικής βίας και «Το Χαμόγελο του Παιδιού» δίνει και πάλι τον πρώτο λόγο στα παιδιά.

Με σκοπό να στείλουν ένα ηχηρό μήνυμα για την καταπολέμηση του φαινομένου τα παιδιά του You Smile και τα σχολεία όλης της Ελλάδας ένωσαν τη φωνή τους ζητώντας από μας τους μεγάλους να αναλάβουμε την ευθύνη βρίσκοντας λύσεις αλλά και από τους συνομήλικούς τους να νικήσουν τον φόβο και να σπάσουν τη σιωπή.

Μέσα απο διάφορες  συζητήσεις και δραστηριότητες  μιλήσαμε στα παιδια για το θέμα που όλο και περισσότερο μας απασχολεί τελευταία!Και τα παιδιά εξέφρασαν τη γνώμη και τις εντυπώσεις τους μέσα από πολύ όμορφες ζωγραφιές  δημιουργώντας τη δική μας αφίσσα!Γιατί όλα ξεκινούν απο το Νηπιαγωγείο.Εδω χτίζονται χαρακτήρες!

Επιμέλεια άρθρου : ‘Αννα Μαγκιώση