Παραδοσιακά προϊόντα του τόπου μας!

Διαφημίζοντας τον τόπο μας μέσα από τα τοπικά παραδοσιακά προϊόντα! Τρίκαλα Θεσσαλίας!
Και τι δεν έχει τούτος ο τόπος!
Η δραστηριότητα πραγματοποιήθηκε κατά τη διοργάνωση της πολιτιστικής εβδομάδας στο Νηπιαγωγείο μας ,στα πλαίσια του ευρωπαϊκού σχεδίου Erasmus KA2 με τίτλο: ” Μy culture,your culture, our culture”που υλοποιεί το Νηπιαγωγείο Ριζαριού ως συντονιστικό σχολείο λίγο πριν το κλείσιμο των σχολείων λόγω καραντίνας .
Στόχος του σχεδίου είναι η καλλιέργεια πολιτιστικής συνείδησης στα παιδιά ,αρχίζοντας από πολύ μικρή ηλικία!

Μέσα από τη δραστηριότητα αυτή τα παιδιά γνώρισαν κι έμαθαν τα τοπικά προϊόντα του τόπου μας και φυσικά … γεύτηκαν κάποια από αυτά (εννοείται και παραδοσιακές πίτες όπως πλαστό , μπατζίνα λαχανόπιτα και τυρόπιτα).
Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς αλλά και τις γιαγιάδες τους των παιδιών για την πρόθυμη συνεργασία τους που μας είναι πολύτιμη!!
Επιμέλεια άρθρου : Άννα Μαγκιώση