«ICT,STEAM and robotics in preschool education!» e Twinning project 2020-2021

Νηπιαγωγείο Ριζαριού : ‘Eνα νέο e Twinning  έργο ξεκινά !

Μαζί με το ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς 2020-2021 ,ξεκινάμε και το νέο e twinning έργο μας με τίτλο : «ICT,STEM and robotics in pre school education»που είναι άμεσα συνδεδεμένο με το πρόγραμμα Erasmus+ KA2 (Τομέας σχολικών συμπράξεων ) που εγκρίθηκε προς υλοποίηση από το Νηπιαγωγείο μας για τη διετία 2019-2021,από το Ίδρυμα Κρατικών Υποτροφιών, με τίτλο :«ICT and pobotics in preschool education :A more attractive e  way for  learning!»

Οι χώρες που συμμετέχουν είναι η Ελλάδα (ιδρυτικό σχολείο) ,η Σουηδία, η Ισπανία, η Λιθουανία ,η Λετονία και η Ισπανία.

Το έργο ιδρύθηκε με σκοπό την αύξηση των ψηφιακών δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών και των παιδιών και στην ενσωμάτωση των ΤΠΕ και της ρομποτικής στις δραστηριότητες διδασκαλίας / εκμάθησης.
Η τεχνολογία αποτελεί ένα πολύτιμο εργαλείο για τη βελτίωση της διδακτικής διαδικασίας στην προσχολική εκπαίδευση, διότι δημιουργεί ένα νέο μαθησιακό περιβάλλον, πιο ελκυστικό και ευχάριστο για τα μικρά παιδιά και η απόκτηση γνώσεων απαιτεί την ενεργό συμμετοχή των μικρών παιδιών στην εκπαιδευτική διαδικασία, παραλήπτες σε δημιουργούς πληροφοριών και γνώσεων.
Κατά τη διάρκεια του έργου, τα παιδιά θα εφαρμόσουν τις νέες δεξιότητές τους, θα γνωρίσουν τον προγραμματισμό ,θα αναπτύξουν το πνεύμα συνεργασίας και ευθύνης, θα παράγουν υλικά και θα συμμετάσχουν σε δραστηριότητες και θα βιώσουν τη χαρά της δημιουργικότητας.
Με αυτό το πρόγραμμα στοχεύουμε στην αύξηση των ψηφιακών δεξιοτήτων των εκπαιδευτικών και των παιδιών και στην ενσωμάτωση των ΤΠΕ και της ρομποτικής στις δραστηριότητες διδασκαλίας / εκμάθησης.

Άλλα αποτελέσματα είναι η δημιουργία ιστότοπου με μαθησιακό υλικό και καλές γνώσεις, η δημιουργία κοινών padlets, παιχνιδιών, παζλ, e βιβλίων, DVD και cds. Τα σχολεία θα εμπλουτίσουν τη δράση τους με τη συμμετοχή τους σε ένα ευρωπαϊκό πρόγραμμα. Θα πραγματοποιηθεί τηλεδιάσκεψη για τη διάδοση των αποτελεσμάτων των έργων στην εκπαιδευτική  και  τοπική κοινότητα. Όλα τα προϊόντα θα αναρτηθούν σε διάφορα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και στον ιστότοπο του έργου.

Πιστεύουμε ότι είναι πολύ σημαντικό να δώσουμε στα παιδιά της προσχολικής εκπαίδευσης όλες τις απαιτούμενες δεξιότητες και ικανότητες και να τους προετοιμάσουμε να γίνουν οι πολίτες της Ευρώπης της αυριανής κοινωνίας και μέσα απ’ αυτό το έργο ευελπιστούμε να τα καταφέρουμε!

Επιμέλεια άρθρου: ‘Αννα Μαγκιώση

Βήματα για δημιουργία προσωπικών λογαριασμών μαθητών.

Παροχή προσωπικών λογαριασμών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο στους  μαθητές των Νηπιαγωγείων και της  Α’ τάξης Δημοτικού Σχολείου

Παροχή προσωπικών λογαριασμών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο στους μαθητές των Νηπιαγωγείων και της Α’ τάξης Δημοτικού Σχολείου

Σύμφωνα με την _εγκύκλιο [1]_(20/3/2020) του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, οι μαθητές/τριες της Πρωτοβάθμιας και της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μπορούν να αποκτήσουν λογαριασμό πρόσβασηςστο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (Π.Σ.Δ.), μέσω του οποίου θα έχουν τη δυνατότητα να συνδεθούν στις διαθέσιμες πλατφόρμες τηλεκπαίδευσης γιατην υλοποίηση της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης, καθώς και σε όλες τις υπηρεσίες του ΠΣΔ https://www.sch.gr/services

Παρακαλούνται τα σχολεία να ενημερώσουν σχετικά τους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών μαθητές των Νηπιαγωγείων και της Α’ τάξης Δημοτικού Σχολείου, αλλά και κάθε μαθητή/τριας που μέχρι σήμερα δεν έχει αποκτήσει λογαριασμό πρόσβασης το ΠΣΔ οτι μπορούν να φροντίσουν για την εγγραφή των μαθητών/τριών στο Πανελλήνιο ΣχολικόΔίκτυο (ΠΣΔ) στο σύνδεσμο: _HTTPS://REGISTER.SCH.GR/STUDENTS/_

Για τη διαδικασία εγγραφής επισημαίνουμε τα ακόλουθα σημεία:

1.   Οι γονείς/κηδεμόνες  θα πρέπει  να ακολουθήσουν προσεκτικά τις οδηγίες συμπλήρωσης της ηλεκτρονικής αίτησης, ώστε να ολοκληρωθεί επιτυχώς η εγγραφή.

2.   Κατά την εγγραφή  θα ζητηθεί ο Α.Μ. (αριθμός μητρώου) του/της μαθητή/τριας.  Είναι αυτός που αναγράφεται στους Ελέγχους Προόδου των προηγούμενωω  ετών.

3.   Οι γονείς/κηδεμόνες μαθητών/τριών των Νηπιαγωγείων και των Α’ και Β’ Τάξεων Δημοτικού Σχολείου που πιθανόν δεν γνωρίζουν τον ΑΜ του μαθητή μπορούν να επικοινωνούν με το σχολείο για να τον πληροφορηθούν.

4.   Είναι  αναγκαία η ορθή αναγραφή της διεύθυνσης  e mail  και του αριθμού κινητού τηλεφώνου, ώστε να είναι εύκολη η ανάκτηση των στοιχείων μαθητικού λογαριασμού σε περίπτωση που αυτά ξεχαστούν.

5. Στο πεδίο «Τμήμα» αν υπάρχει μόνο ένα τμήμα, πρέπει να οριστεί ο αριθμός 1.

6.  Όταν ολοκληρωθεί η εγγραφή του/της μαθητή/τριας αποστέλλεται  μήνυμα ηλεκτρονικού ταχυδρομείο (e-mail), στη διεύθυνση e-mail που δήλωσε ο γονέας/κηδεμόνας, με τα στοιχεία εγγραφής.

Σας ευχαριστούμε για την συνεργασία και  υποστήριξή σας στην εγγραφή των μαθητών/τριών σας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Σας ευχόμαστε καλή Σχολική Χρονιά και καλή επιτυχία στο έργο σας !

Από το Πανελλήνιο Σχολικό δίκτυο