Καλωσορίζοντας την Πρωτομαγιά!

Πρωτομαγιά μες στην καρδιά!

Γονείς και παιδιά του Νηπιαγωγείου Ριζαριού ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα των εκπαιδευτικών τους για σύγχρονη κι ασύγχρονη εκπαίδευση,μας έστειλαν φωτογραφίες με τα πανέμορφα και πολύχρωμα στεφάνια που έφτιαξαν για την ημέρα της Πρωτομαγιάς κι εμείς σας τα παρουσιάζουμε!

Ένα μεγάλο μπράβο στους μικρούς μαθητές μας!

Ένα θερμό ευχαριστώ στους γονείς  για τη συνεργασία τους ,γιατί χωρίς τη συμμετοχή τους , τίποτα δεν γίνεται!

Πολύχρωμα και λογής λογής λουλούδια στόλισαν τα στεφανάκια της Πρωτομαγιάς και να το αποτέλεσμα.

Πιστεύω,μιας και είστε τυχερά να ζείτε σε ένα μικρό παράδεισο που μοιάζει εξοχή, να παίξατε και να διασκεδάσατε με την ψυχή σας τη μέρα αυτή ,μένοντας σπίτι και κοντά σε αγαπημένα πρόσωπα!

Καλό μήνα !Και του χρόνου !

Σας παρουσιάζουμε τα στεφανάκια μας! Δεν είναι πολύ όμορφα?

Επιμέλεια άρθρου: ‘Aννα Μαγκιώση

Οδηγίες χρήσης της εφαρμογής (Webex Meetings)

Προαπαιτούμενα στοιχεία για την χρήση του Webex

• Προσωπικός υπολογιστής με μικρόφωνο, ηχεία και κάμερα  • Σύνδεση στο διαδίκτυο   • Εγκατεστημένη εφαρμογή Webex Meetings

1) Εκκίνηση της εφαρμογής Webex Meetings

2) Χρησιμοποίηση του κουμπιού για αντιγραφή του συνδέσμου της ψηφιακής αίθουσας του εκπαιδευτικού

3) Αποστολή του συνδέσμου στους μαθητές μέσω email από το σχολείο

1ο βήμα:

Ο εκπαιδευτικός την ώρα της τηλε-εκπαίδευσης πατάει το πράσινο κουμπί (Start a Meeting) και η τηλε-εκπαίδευση αρχίζει.

2ο βήμα

Επιλέγοντας το “Start Meeting” ξεκινάει η προεπισκόπηση του βίντεο και του ήχου όπου επιτρέπει στον εκπαιδευτικό να επιβεβαιώσει ότι η εικόνα και ο ήχος δουλεύουν σωστά.

Επιλέγοντας ξανά το “Start Meeting” , τότε ξεκινάει το μάθημα. Μέχρι να εισέλθουν οι μαθητές η εικόνα που βλέπει ο εκπαιδευτικός είναι η παρακάτω.

Ανάλυση δυνατοτήτων και χρήσης της πλατφόρμας

Γενική περιγραφή του περιβάλλοντος της πλατφόρμας:

Κεντρικό παράθυρο (όπου βλέπουμε τα video των συμμετεχόντων)   και τα βοηθητικά παράθυρα στα δεξιά  participants και chat ).                                                                 • Τα βοηθητικά παράθυρα ενεργοποιούνται από τα εικονίδια στο κυρίως παράθυρο.

Αλλαγή κατάστασης μικροφώνου ή κάμερας:

Για την αλλαγή της κατάστασης μικροφώνου ή κάμερας χρησιμοποιούμε τα εικονίδια στο κυρίως παράθυρο .

Αλλαγή εμφάνισης των βίντεο των μαθητών:

• Μπορείτε να αλλάξετε την εμφάνιση των video των μαθητών πατώντας το εικονίδιο για την επιλογή Grid view (πολλαπλά παράθυρα).

Έλεγχος κατάστασης μαθητών:

• Κάνοντας δεξί κλικ πάνω σε ένα μαθητή, έχουμε την δυνατότητα ενεργοποίησης/απενεργοποίησης του ήχου του επιλέγοντας mute/unmute , απενεργοποίηση της εικόνας του καθώς και μεταφοράς του μαθητή εκτός τάξης (Expel).

Έλεγχος τάξης:

• Για την εύρυθμη λειτουργία της τάξης, καλό είναι στην αρχή του μαθήματος να πατήσετε στο menu  Participant  και να επιλέξετε Mute on Entry  ώστε όσοι μαθητές μπαίνουν στην τάξη να είναι σε σίγαση. Επίσης καλό, είναι να απενεργοποιήσετε το Anyone Can Share ώστε να έχετε τον πλήρη έλεγχο διαμοιρασμού της οθόνης.

Κλείδωμα ψηφιακής τάξης:

• Για τον έλεγχο πρόσβασης, οι ψηφιακές τάξεις είναι καταρχήν κλειδωμένες και οι μαθητές περιμένουν στην αίθουσα αναμονής (lobby) για να τους επιτραπεί η συμμετοχή.

• Μπορούμε να επιλέξουμε και να επιτρέψουμε τη συμμετοχή πατώντας  Admit .

• Ο έλεγχος κλειδώματος ή ξεκλειδώματος του μαθήματος γίνεται από το menu Meeting.

Διαμοιρασμός αρχείου / οθόνης του υπολογιστή σας:

• Για να μοιραστείτε την οθόνη του υπολογιστή σας, πατήστε το εικονίδιο Share Content .

• Αν θέλετε να προβάλετε ένα video με ήχο από τον υπολογιστή σας, τότε επιλέξτε ‘’optimize for motion and video’’ από το drop down menu . Αν θέλετε να προβάλετε απλά ένα κείμενο ή μία εικόνα ή έναν ιστότοπο, τότε δεν χρειάζεται η παραπάνω επιλογή.

• Πατήστε Share  για να μοιραστείτε την οθόνη με τους μαθητές.

Διαμοιρασμός αρχείου / οθόνης του υπολογιστή σας:

• Στη θέση της εφαρμογής εμφανίζεται η οθόνη του υπολογιστή σας. Τα εικονίδια έχουν μεταφερθεί στο πάνω μέρος της οθόνης και θα είναι κρυμμένα για να μην εμποδίζουν . Θα εμφανισθούν όταν πάτε το ποντίκι στο πάνω μέρος (πορτοκαλί) της οθόνης.

• Τα video των μαθητών φαίνονται στο μικρό παράθυρο επάνω δεξιά  και το δικό μας κάτω δεξιά. Και τα δύο μπορούν να κλείσουν για να μην εμποδίζουν.
  • Μπορείτε να διαμοιράσετε όποιο πρόγραμμα επιθυμείτε (Word, PowerPoint, κλπ.
  • Μπορείτε επίσης να σχεδιάσετε πάνω στο διαμοιρασμένο αρχείο χρησιμοποιώντας το εικονίδιο Αnnotate .

Σχεδίαση σε κενό έγγραφο:

• Αν θέλετε να χρησιμοποιήσετε τη σχεδίαση, καλό είναι να ανοίξετε μια λευκή εφαρμογή π.χ. Notepad (μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως πίνακας) • Στο αριστερό μέρος της οθόνης υπάρχουν επιλογές όπως μολύβι, μαρκαδόρος, κείμενο κλπ.
  • Την ίδια στιγμή, μπορούν να σχεδιάσουν και οι μαθητές, αρκεί να ζητήσουν την άδεια και εσείς να την εγκρίνετε .

• Το κείμενο ή τα σχέδια τους φαίνονται με το χρώμα που επέλεξαν. • Όταν η σχεδίαση ολοκληρωθεί , μπορείτε να πατήσετε το Χ ή να σταματήσετε το διαμοιρασμό της οθόνης.

Γενικές οδηγίες:

• Προτείνουμε να προγραμματίσετε μια δοκιμαστική συνεδρία και να δείτε όλες τις λειτουργίες πριν ξεκινήσετε συνεδρίες με μαθητές.
  • Όταν το μάθημα τελειώσει πατήστε το εικονίδιο για να τερματίσετε την τηλεκπαίδευση.

Ελπίζουμε οι οδηγίες να σας φανούν χρήσιμες.

Επιμέλεια  άρθρου : Αικατερίνη Παπαγιάννη