Ένα βίντεο από τον ΕΟΔΥ για τον κοροναϊό!

Λύνοντας τις απορίες των παιδιών σχετικά με τον κοροναϊό!

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους μας!

Μια νέα μέρα ξημερώνει και μια νέα εβδομάδα έρχεται ,η τέταρτη στη σειρά που τα σχολεία παραμένουν κλειστά!
Συνεχίζουμε να μένουμε σπίτι με όποιες δυσκολίες μας δημιουργεί αυτό,αλλά αν θέλουμε να βγούμε νικητές πρέπει να προσέχουμε ..για να έχουμε!Δεν είναι και τόσο πια τραγικό να συμμαζευτούμε στα σπίτια μας ! Όρεξη να έχουμε και μπορούμε να περάσουμε πολύ όμορφα και πολύ δημιουργικά.
Αρκεί να υπάρχει θέληση,αισιοδοξία και διάθεση !

Όλοι γύρω μας μιλούν για τον κορονοϊό.???? Τα σχολεία έχουν κλείσει και τα παιδιά έχουν χιλιάδες αναπάντητα ερωτήματα.❓ Γιατί δεν πάμε σχολείο; Πότε θα ξαναπαίξω με τους φίλους μου? Πότε θα πάω στην παιδική χαρά?Πότε ,πότε,πότε….

Το βίντεο που ακολουθεί είναι ένα καταπληκτικό βίντεο από τον ΕΟΔΥ,που εξηγεί σε σας αγαπητά μας παιδιά όλες τις απορίες σας για τον κορονοϊό με τον πιο απλό τρόπο!!
Μπορείτε να το δείτε με τη μαμά ή τον μπαμπά ,ώστε αν έχετε και κάποιες ακόμη απορίες να σας βοηθήσουν να τις λύσετε!
Μπορείτε ακόμη να ζωγραφίσετε κάτι σχετικά με την ιστορία που θα ακούσετε και να μας το στείλετε. Ίσως φτιάξουμε κι εμείς τη δική μας ιστορία ,σχετικά με τον κορονοϊό!
Μπορείτε ακόμη να μας περιγράψετε τα συναισθήματα σας που βιώνετε όλο αυτό τον καιρό ή και ακούγοντας την ιστορία …
Περιμένουμε λοιπόν τα έργα σας! Κι εμείς θα φροντίσουμε για τη  δημοσίευσή τους!
Υγεία ,αισιοδοξία και υπομονή σε όλους μας!
Επιμέλεια άρθρου:  Άννα Μαγκιώση