Περιμένοντας τα Χριστούγεννα !

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος γιορτάσαμε τον ερχομό των Χριστουγέννων στο σχολείο μας. Τα παιδιά  είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε  διάφορες δραστηριότητες κι εκδηλώσεις δείχνοντας  και πραγματικά   το απόλαυσαν.

Ξεκινήσαμε από νωρίς να ζωγραφίζουμε όμορφες Χριστουγεννιάτικες καρτούλες  τόσο για τους γονείς , όσο και για τους ξένους εκπαιδευτικούς που επισκέφτηκαν το σχολείο μας παραμονές Χριστουγέννων στα πλαίσια του προγ/τος Erasmus+ που υλοποιεί το σχολείο μας και τους ετοιμάσαμε μικρά χριστουγεννιάτικα  δωράκια.

Ζωγραφίσαμε χριστουγεννιάτικες τσαντούλες δώρων ,φτιάξαμε αγγελούδια κι άλλα δικά μας στολίδια για να στολίσουμε το δεντράκι μας και την τάξη μας ,μάθαμε τραγούδια χριστουγεννιάτικα στα ελληνικά και στα αγγλικά  κι ανταλλάξαμε ευχές με παιδιά από άλλες Ευρωπαϊκές χώρες.

Μιλήσαμε ακόμη και για τα παιδάκια εκείνα που δεν περιμένουν κανένα  Άγιο Βασίλη να τους μοιράσει δώρα και θα ήταν χαρούμενα μόνο και μόνο αν είχαν ένα ζεστό σπίτι να τους περιμένει , ένα πιάτο ζεστό φαγάκι και μια τρυφερή αγκαλιά να κρυφτούν μέσα της !

Είπαμε παραμύθια για καλικάντζαρους και ξωτικά ,διαβάσαμε την ιστορία της γέννησης του Χριστού μας και μιλήσαμε για τον Άγιο Βασίλη που με τόση λαχτάρα περιμένουν οι μικροί μας φίλοι.

Γιατί είναι τόσο  όμορφο  κι αξίζει να μεταδώσεις στα παιδιά το πνεύμα και  τη μαγεία των Χριστουγέννων! Είναι όμορφο κι όλοι έχουμε ανάγκη να ζήσουμε το δικό μας παραμύθι  και να μοιραστούμε συναισθήματα που ξεχειλίζουν αυτές τις άγιες μέρες μικροί και μεγάλοι .

Επιμέλεια άρθρου

‘Αννα Μαγκιώση