Έκθεση του σχολικού λαογραφικού μουσείου μας

Την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου 2018 στο Νηπιαγωγείο Ριζαριού  έγινε η παρουσίαση του πρώτου υλικού που συγκεντρώθηκε στο σχολείο μας για τη δημιουργία σχολικού λαογραφικού μουσείου.Την έκθεση επισκέφτηκαν γονείς και κηδεμόνες των νηπίων ,τους οποίους κι ευχαριστούμε για τη συνεργασία τους .

Σ όλους τους παρευρισκόμενους έγινε παρουσίαση του προγ/τος  Erasmus+ που  υλοποιεί για τη διετία 2018-2020  το Νηπιαγωγείο μας και υπήρξε εκτενής αναφορά για του στόχους που επιδιώκουμε μέσα από την πολιτιστική εκπαίδευση των νηπίων και για τα αναμενόμενα οφέλη κι  αποτελέσματα.

Ευχαριστούμε θερμά όλους εκείνους που παρευρέθηκαν στην εκδήλωση !

Υπεύθυνη άρθρου

‘Αννα Μαγκιώση

Δημιουργία λαογραφικού μουσείου στο νηπιαγωγείο Ριζαριού.

Με όραμα τη δημιουργία  ενός λαογραφικού μουσείου που θα στεγαστεί στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Νηπιαγωγείου Ριζαριού,ξεκινήσαμε δειλά δειλά τη συγκέντρωση υλικού,που απλόχερα πρόσφεραν οι κάτοικοι του χωριού και οι γονείς των παιδιών .Ήδη η πρώτη  γωνιά  του μουσείου μας έχει δημιουργηθεί, ενώ διοργανώθηκε  σχετική  εκδήλωση  έκθεσής του   στους γονείς και κηδεμόνες των παιδιών.

Μαθήματα πολιτισμού στο Νηπιαγωγείο Ριζαριού

Μαθήματα πολιτισμού στο Νηπιαγωγείο Ριζαριού,στα πλαίσια του προγράμματος Erasmus + ” My culture,your culture,our culture”

Ο στόχος αυτού του έργου είναι η αφύπνιση της πολιτιστικής συνείδησης των παιδιών αυτής της ηλικίας ​​για την προστασία της πολιτιστικής μας κληρονομιάς ,γιατί η ζωή μας και το μέλλον μας είναι αλληλένδετες και εξαρτώνται άμεσα από το παρελθόν μας.
Η αξία της πολιτιστικής Εκπαίδευσης σε αυτήν την ηλικία είναι ανεκτίμητη,καθώς η επαφή με τον πολιτισμό ενθαρρύνει τα παιδιά να συμμετέχουν στην εκπαιδευτική διαδικασία, να γνωρίσουν την πολιτιστική τους κληρονομιά και να καλλιεργήσουν την πολιτιστική τους συνείδηση.
Ευχαριστούμε όλους εκείνους που παρευρέθηκαν και βοήθησαν στην πραγματοποίηση της εκδήλωσης!

Γιορτάζουμε τον παππού και τη γιαγιά!

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα τρίτης ηλικίας καλέσαμε τις γιαγιάδες και τους παππούδες των παιδιών και γιορτάσαμε όλοι μαζί την ημέρα αυτή. Τα παιδιά έφτιαξαν όμορφες ζωγραφιές ,μίλησαν μαζί τους και στο τέλος της εκδήλωσης πρόσφεραν ένα γλαστράκι με λουλούδια σ όλους όσους ήρθαν να μας τιμήσουν.

“World Elderly Day”

Μια όμορφη εκδήλωση πραγματοποιήθηκε σήμερα στο Νηπιαγωγείο μας με πολλές εκπλήξεις για τους παρευρισκόμενους ,στα πλαίσια του Προγράμματος Erasmus + Καλεσμένοι μας οι γιαγιάδες και παππούδες των παιδιών που συμμετέχουν ενεργά στο πρόγραμμα πολιτιστικής εκπαίδευσης “My culture ,your culture,our culture”,της δράσης KA2,που υλοποιεί για φέτος το σχολείο μας.Μια από τις εκπλήξεις ήταν και η παράσταση του Καραγκιόζη που μας παρουσίασε ο καταπληκτικός καραγκιοζοπαίχτης κ. Κοσμάς Παναγιώκας που πραγματικά απολαύσαμε μικροί και μεγάλοι!