Ο χρόνος και τα ρολόγια

Στη συνέχεια της ενασχόλησης με την εναλλαγή των εποχών, των μηνών και των ημερών και με αφορμή τις συχνές ερωτήσεις των παιδιών για το τι θα ακολουθήσει στη μέρα μας στο Νηπιαγωγείο, ασχοληθήκαμε με το πώς μετράμε το χρόνο.

Φτιάξαμε λοιπόν ένα ρολόι που δείχνει τη διαδοχή των δραστηριοτήτων στο Νηπιαγωγείο και την ώρα που αυτές αλλάζουν.

Είδαμε πώς μετρούσαν το χρόνο στις παλιές εποχές, φέραμε ρολόγια απο το σπίτι και τα παρουσιάσαμε, παρακολουθήσαμε σε βίντεο πώς δουλεύει το ρολόι και το ζωγραφίσαμε.

Φυσικά δε θα μπορούσαμε να παραλείψουμε να ασχοληθούμε και με τα έργα του Σ. Νταλί και συγκεκριμένα με την “Εμμονή της μνήμης”. Μάθαμε πράγματα για τη ζωή του εκκεντρικού καλλιτέχνη καθώς και την αφορμή που του έδωσε την ιδέα να ζωγραφίσει το συγκεκριμένο πίνακα.

Φτιάξαμε μια ομαδική εργασία με ζωγραφιές των παιδιών όπου κάποια ζωγράφισαν ρολόγια εσωτερικά και εξωτερικά και κάποια τον ίδιο τον καλλιτέχνη που τους έκανε πολλή εντύπωση και δώσαμε τον τίτλο “Τα απίστευτα ρολόγια του Σ. Νταλί”

Τέλος, φτιάξαμε τα δικά μας “λιωμένα” ρολόγια και τα πήραμε σπίτι για να μάθουμε να διαβάζουμε την ώρα!