IMG-5428

Ψηφιακή 25η Μαρτίου – 200 χρόνια από το 1821

Η επέτειος για τα 200 χρόνια από την επανάσταση του 1821 μας βρίσκει στα σπίτια μας.

Λόγω της Εξ αποστάσεως εκπαίδευσης χρειάστηκε να αναπροσαρμόσουμε το πρόγραμμά μας και έτσι αλλάξαμε τα σχέδιά μας. Αρχίσαμε τις  ψηφιακές βόλτες σε Μουσεία, χώρους Πολιτισμού αλλά και σε ενδιαφέρουσες ψηφιακές τάξεις άλλων σχολείων για να ετοιμάσουμε την ψηφιακή μας, πια, γιορτή.

Τα παιδιά ζωγράφισαν, βέβαια και στο σπίτι και μας έστειλαν ζωγραφιές! Κινηθήκαμε γύρω από τους ήρωες της επανάστασης.

Ολες αυτές τις μέρες διαβάσαμε ιστορίες για να φέρουμε τα παιδιά σε επαφή με τα ιστορικά γεγονότα. Είδαμε εικόνες αγωνιστών, φιλελλήνων. Ακούσαμε τραγούδια και μιλήσαμε και για τον Ευαγγελισμό.

Η -ψηφιακή- γιορτή μας φέτος κινήθηκε ως εξής:

Οι μαθητές είχαν αναλάβει να βρουν πληροφορίες για ήρωες της επανάστασης που τους ενέπνευσαν και παρουσίασαν τις εργασίες τους στους άλλους. Τις παρουσίασαν προφορικά, με ζωγραφική, με τραγούδι ή με ψηφιακό τρόπο.

Οι ήρωες που μονοπώλησαν το ενδιαφέρον ήταν: Κολοκοτρώνης, Καραισκάκης, Μπουμπουλίνα, Μαντώ Μαυρογένους, Διονύσιος Σολωμός και Ρήγας Φερραίος.

Μία μαμά μουσικός από το σπίτι της έπαιξε στο πιάνο ένα αγαπημένο μας τραγούδι το “θα βρεθούμε ξανά” και τον Εθνικό Υμνο.

Η γιορτή μας είχε άλλο νόημα φέτος!

Η εργασία που μας έστειλε η Σοφία Μ. για τον Ρήγα Φεραίο. Συνεργάστηκε με τη μαμά της και έκαναν παρουσίαση σε ppt.

Εργασία Σοφίας M.

Λήψη αρχείου

Οι εργασίες των υπολοίπων παιδιών που συμμετείχαν έγιναν το βίντεο που ακολουθεί.

Το τραγούδι που επέλεξα έχει συμβολική σημασία από μόνο του και στην παρούσα συγκυρία

“θα βρεθούμε ξανά”

Στο σύνδεσμο αυτό θα βρείτε το περσινό μας μουσικό αφιέρωμα στην 25η Μαρτίου

Εδώ είναι το ψηφιακό μουσείο που δημιούργησε το “ολοήμερο 2” του νηπιαγωγείου μας.

Χρήσιμο ψηφιακό υλικό

Προσεγγίσαμε τα ιστορικά γεγονότα ακολουθώντας το πρόγραμμα του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης, συμμετέχοντας παράλληλα και στον διαγωνισμό με θέμα “ήρωες της καθημερινής ζωής”.

• Επισκεφθείτε το νέο microsite του Μουσείου!  Εχει εξαιρετικές … “ηρωικές” προτάσεις για δραστηριότητες στο σπίτι και το σχολείο!

Ψάχνοντας, ψάχνοντας, επισκεφθήκαμε και την πολύ ενδιαφέρουσα ψηφιακή τάξη των εκπαιδευτικών Σουδία Γιάννη και Ζερβού Γρηγόρη

Και συνεχίζουμε τις ψηφιακές μας βόλτες  …

Χρόνια πολλά !

Helmepa junior- συμμετοχή στο διαγωνισμό αφίσας

Συμμετέχουμε και φέτος στον πανελλήνιο διαγωνισμό ζωγραφικής που διοργανώνει η Helmepa junior, όπως κάνουμε τα τελευταία … 14 ή 15 χρόνια! (έχουμε διακριθεί 10 φορές στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της Helmepa εκπροσωπώντας την Πελοπόννησο).

Η φετινή αφίσα έγινε με την τεχνική του κολάζ. Επειδή το λοκ ντάουν μας πρόλαβε, τα παιδιά ζωγράφισαν στο σπίτι ζωγραφιές με το θέμα του διαγωνισμού “άνθρωποι και θαλάσσια ζωή σύμμαχοι για τον πλανήτη γη” και οι γονείς τους έφεραν τις ζωγραφιές στο σχολείο.

Ανέλαβα εγώ μετά, ως ισότιμο μέλος της ομάδας,  τη σύνθεση της αφίσας, ακολουθώντας το ένστικτό μου και ιδού το αποτέλεσμα.

Αφίσα 2021 (συνεργατικό έργο των ομάδων)

Θέμα: “Ανθρωποι και θαλάσσια ζωή σύμμαχοι για τον πλανήτη γη”

Κάποια στιγμιότυπα από τη δημιουργία της αφίσας στο σχολείο

Καλή μας επιτυχία!