«Ελατε να καθαρίσουμε τις ακτές για να μην είναι χωματερές»

Μ’ αυτό το σύνθημα σας (προσ) καλούμε να μας κάνετε παρέα το Σάββατο 6 Οκτωβρίου στο λιμάνι του Μαράθου!

Και φέτος είμαστε μέλη της helmepa junior και όπως καταλαβαίνετε έχουμε υποχρεώσεις!!!

Ορίστε και η αφίσα μας που κολλήσαμε σε κεντρικό σημείο της πόλης!

σας περιμένουμε όλους!

Το πανηγύρι!

Στις 3 Οκτωβρίου, όπως γνωρίζετε, γιορτάζει ο πολιούχος της πόλης μας, ο Διονύσιος Αρεοπαγίτης! Βέβαια γιορτάζει μόνος του γιατί κανείς Διονύσης ή Διονυσία δε γιορτάζει αυτή τη μέρα μαζί με τον Αγιο, στους Γαργαλιάνους!Περίεργο δεν είναι?

Πραγματοποιείται λοιπόν πανηγύρι σε κεντρικό δρόμο της πόλης μας το οποίο είχαμε την ιδέα να επισκεφθούμε με τους μαθητές μας!!!

Περάσαμε πολύ ωραία και τα παιδιά το καταχάρηκαν! Παρατηρούσαμε τα εμπορεύματα που πουλούσαν στους πάγκους τους οι έμποροι και τα  καταγράψαμε όλα αυτά για να σας τα παρουσιάσουμε! Βέβαια ψωνίσαμε κιόλας! Παστελομπουκίτσες, που ήταν μούρλια, λουκουμάκια που επίσης ήταν γευστικότατα, φακές γιατί έχουν σίδηρο (!), ένα βιβλίο για τις αισθήσεις και φυσικά ένα … ψαράκι! Οχι για τηγάνισμα, αλλά για κατοικίδιο στο σχολείο!!!

Με έκπληξή μας αλλά και μεγάλη χαρά συναντήσαμε και τα παιδιά της Τετάρτης με τον κύριό τους!!!

Ωραία ήταν αυτή η βόλτα!

Στο δρόμο (για την επιστροφή στο σχολείο) σταματήσαμε στο πάρκο να παίξουμε! Εκεί διαπιστώσαμε με έκπληξη πως λειτουργεί και η δανειστική βιβλιοθήκη!

Αλλά όλα αυτά στην επόμενη δημοσίευση…

Ενα όνομα μια ιστορία!

«Το όνομά μας» μας απασχολεί πάρα πολύ κατά τη διάρκεια όλης της σχολικής χρονιάς αλλά (και) κυρίως τις πρώτες μέρες στο σχολείο!!!

Τα παιδιά πρέπει να μάθουν να το αναγνωρίζουν για να χρησιμοποιούν τα συρταράκια τους, για να ενημερώνουμε το παρουσιολόγιο, για να ξέρουμε «ποιος είναι σήμερα στην ομάδα υπηρεσίας» και φυσικά για να μπορούν να ξεχωρίζουν ποιο είναι το μπολάκι με το φαγητό τους!!!

Και το πιο σημαντικό, για να βάζουν την υπογραφή τους στα έργα τους!!! Γιατί όπως λέει και ο πάμπλο Ποντικάσο «ολοι κρύβουμε ένα καλλιτέχνη μέσα μας, που πρέπει να τον βγάζουμε!» Η Υπογραφή λοιπόν απαραίτητη!!!

Σκεφτήκαμε, λοιπόν, να κάνουμε το «όνομα» ένα θέμα για σχέδιο εργασίας και να μάθουμε σιγά σιγά με τους νέους μας μαθητές πώς «δουλεύουμε» τα θέματά μας, πώς συνεργαζόμαστε! Ετσι λοιπόν, εκτός από τις κατασκευές, τραγούδια κλπ, ζητήσαμε από τα παιδιά να μας φέρουν όσες πληροφορίες γνωρίζουν για το όνομά τους!

Καθιερώθηκε λοιπόν το «ενα όνομα μια ιστορία»!!!

Η σημερινή μας ιστορία μιλάει για τον ….