Το πανηγύρι!

Στις 3 Οκτωβρίου, όπως γνωρίζετε, γιορτάζει ο πολιούχος της πόλης μας, ο Διονύσιος Αρεοπαγίτης! Βέβαια γιορτάζει μόνος του γιατί κανείς Διονύσης ή Διονυσία δε γιορτάζει αυτή τη μέρα μαζί με τον Αγιο, στους Γαργαλιάνους!Περίεργο δεν είναι?

Πραγματοποιείται λοιπόν πανηγύρι σε κεντρικό δρόμο της πόλης μας το οποίο είχαμε την ιδέα να επισκεφθούμε με τους μαθητές μας!!!

Περάσαμε πολύ ωραία και τα παιδιά το καταχάρηκαν! Παρατηρούσαμε τα εμπορεύματα που πουλούσαν στους πάγκους τους οι έμποροι και τα  καταγράψαμε όλα αυτά για να σας τα παρουσιάσουμε! Βέβαια ψωνίσαμε κιόλας! Παστελομπουκίτσες, που ήταν μούρλια, λουκουμάκια που επίσης ήταν γευστικότατα, φακές γιατί έχουν σίδηρο (!), ένα βιβλίο για τις αισθήσεις και φυσικά ένα … ψαράκι! Οχι για τηγάνισμα, αλλά για κατοικίδιο στο σχολείο!!!

Με έκπληξή μας αλλά και μεγάλη χαρά συναντήσαμε και τα παιδιά της Τετάρτης με τον κύριό τους!!!

Ωραία ήταν αυτή η βόλτα!

Στο δρόμο (για την επιστροφή στο σχολείο) σταματήσαμε στο πάρκο να παίξουμε! Εκεί διαπιστώσαμε με έκπληξη πως λειτουργεί και η δανειστική βιβλιοθήκη!

Αλλά όλα αυτά στην επόμενη δημοσίευση…