Ενα όνομα μια ιστορία!

“Το όνομά μας” μας απασχολεί πάρα πολύ κατά τη διάρκεια όλης της σχολικής χρονιάς αλλά (και) κυρίως τις πρώτες μέρες στο σχολείο!!!

Τα παιδιά πρέπει να μάθουν να το αναγνωρίζουν για να χρησιμοποιούν τα συρταράκια τους, για να ενημερώνουμε το παρουσιολόγιο, για να ξέρουμε “ποιος είναι σήμερα στην ομάδα υπηρεσίας” και φυσικά για να μπορούν να ξεχωρίζουν ποιο είναι το μπολάκι με το φαγητό τους!!!

Και το πιο σημαντικό, για να βάζουν την υπογραφή τους στα έργα τους!!! Γιατί όπως λέει και ο πάμπλο Ποντικάσο “ολοι κρύβουμε ένα καλλιτέχνη μέσα μας, που πρέπει να τον βγάζουμε!” Η Υπογραφή λοιπόν απαραίτητη!!!

Σκεφτήκαμε, λοιπόν, να κάνουμε το “όνομα” ένα θέμα για σχέδιο εργασίας και να μάθουμε σιγά σιγά με τους νέους μας μαθητές πώς “δουλεύουμε” τα θέματά μας, πώς συνεργαζόμαστε! Ετσι λοιπόν, εκτός από τις κατασκευές, τραγούδια κλπ, ζητήσαμε από τα παιδιά να μας φέρουν όσες πληροφορίες γνωρίζουν για το όνομά τους!

Καθιερώθηκε λοιπόν το “ενα όνομα μια ιστορία”!!!

Η σημερινή μας ιστορία μιλάει για τον ….