Πασχαλινό bazaar -Φωτεινό Αστέρι – φροντίδα -αγάπη για τον άνθρωπο και το περιβάλλον. 2022.

Στα πλαίσια του προγράμματος μας αλλά και εν όψει του Πάσχα,

θελήσαμε με την βοήθεια των γονέων μας να συνδράμουμε το έργο του  Εθελοντικού Φιλανθρωπικού Οργανισμού
“Το Φωτεινό Αστέρι” στην πόλη μας.

λήψης

Υπάρχουν οικογένειες που δεν έχουν ούτε τα βασικά για να μπορέσουν να γεμίσουν το πασχαλινό τους τραπέζι.

Φέτος το Πάσχα, προσπαθήσαμε να τους  παρέχουμε τα βασικά είδη ανάγκης.
Την περίοδο των Χριστουγέννων συγκεντρώσαμε πάρα πολλά τρόφιμα τα οποία δώσαμε στο Χαμόγελο του παιδιού.

Φέτος το Πάσχα, ελπίζουμε πάλι  στο πνεύμα αλληλεγγύης που θα πρέπει να μας διακατέχει  και με την δυνατότητα που έχει ο καθένας μας να δώσουμε χαρά και ελπίδα  και πάλι στα παιδιά και στις οικογένειες τους  που έχουν πραγματικά μεγάλη ανάγκη.

Η συγκέντρωση ξεκίνησε την  Τετάρτη  6/4/2022 έως και την Τετάρτη 13/4/2022.

Εκτός από την συγκέντρωση τροφίμων υλοποιήθηκαν  και οι παρακάτω δράσεις.

Στο σχολείο μας φτιάξαμε μαζί με τα παιδιά φαναράκια από ανακυκλώσιμα υλικά προκειμένου να δοθούν και αυτά μαζί με τα τρόφιμα .

mcv

Τα παιδιά  ένιωσαν έμπρακτα την ανάγκη της προσφοράς αλλά και στα πλαίσια του προγράμματος eTwinning «Κόκκινη κλωστή δεμένη δεξιότητες γυρεύει» στο  οποίο βρισκόμαστε στην Τρίτη θεματική που είναι το Φροντίζω το περιβάλλον- Αειφορία-Ανακύκλωση-Κυκλική οικονομία- επαναχρησιμοποίηση υλικών, τα παιδιά μαζί  με την οικογένειας τους στο σπίτι κατασκεύασαν  από ανακυκλώσιμα υλικά από μία λαμπάδα προκειμένου να δοθούν και αυτές μαζί με τα φαναράκια και τα τρόφιμα.

m 2 45
Ο χώρος της τάξης μας γέμισε  με ξεχωριστές  κατασκευές  και με  πολλά τρόφιμα και είδη υγιεινής.
Φιλοτεχνήσαμε και την αφίσα της δράσης μας ,είδαμε στο internet πληροφορίες για το Φωτεινό Αστέρι και ζωγραφίσαμε το σήμα του οργανισμού.
n 3
Η στιγμή της παράδοσης ήταν πολύ συγκινητική και στείλαμε πολλές ευχές   για Καλό Πάσχα .Επίσης τραγουδήσαμε με την ελπίδα να ακουστεί η φωνή μας και να αγγίξει τις καρδιές όλων των παιδιών.
d IMG 20220414 125614 44
Ευχαριστούμε πολύ τους μαθητές μας  και τους γονείς για την θερμή ανταπόκριση και την συνεργασία μας.

Μπορείς και εσύ να βοηθήσεις τα παιδιά του  Φωτεινού Αστεριού

• Ευχόμαστε  χρόνια πολλά και η Ανάσταση του Κυρίου μας να είναι πάντα μια ευκαιρία επιστροφής στην αλληλεγγύη και την ελπίδα.Επίσης Το Φως της Ανάστασης να φωτίζει τις ζωές όλων μας και να χαρίζει υγεία, οικογενειακή ευτυχία και  προκοπή.