MEd Θεοφάνης Βαλμάς
Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου (Σ.Ε.Ε.) Δυτικής Ελλάδας
Βιογραφικό σημείωμα
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6977206177
E-mail: mfvalmas@upatras.gr
Λίστα σχολείων Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Ευθύνης (έως 21/9/2022)
Λίστα σχολείων Παιδαγωγικής και Επιστημονικής Ευθύνης (από 22/9/2022, Απόφ Φ.34.1/8032/22- 09- 2022 – ημ. τελευτ. ενημ. 02-10-2022 )
Σχολικό έτος 2021-2022 – Ενδεικτικές Επιμορφωτικές και λοιπές Δράσεις
ΤΙΤΛΟΣ ΔΡΑΣΗΣ | ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΔΡΑΣΗΣ | ΕΓΓΡΑΦΟ |
«Κοινή Πρόσκληση Διευθυντών /ντριών & Προϊσταμένων σε συνάντηση εργασίας με τους ΣΕΕ ΠΕ70 Βαλμά & Σακκούλη» |
Μέσω WEBEX |
Έγγραφο |
Κοινή πρόσκληση-πρόγραμμα νεοδιόριστων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών
ΠΕ70 επιμορφωτικές συναντήσεις» |
Μέσω WEBEX | Έγγραφο |
«Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος για συμμετοχή σε επιμορφωτική συνάντηση εκπαιδευτικών των Περιφερειακών Ενοτήτων Αχαΐας, Ηλείας, Αιτωλοακαρνανίας που διδάσκουν τα “Εργαστήρια Δεξιοτήτων” κατά το σχολικό έτος 2021-2022» | Έγγραφο | |
Πρόσκληση σε επιμορφωτική συνάντηση των εκπαιδευτικών και μελών ΕΕΠ των σχολικών μονάδων του εγκεκριμένου προγράμματος Erasmus+ «Σχεδιάζοντας μία Σχολική Εκπαίδευση Για Όλους | Μέσω WEBEX | Έγγραφο |
«Πρόσκληση εκπαιδευτικών σε επιμορφωτικό ιστοσεμινάριο για την Ανεστραμμένη Τάξη» | Μέσω WEBEX | Έγγραφο |
«Πρόσκληση σε επιμορφωτική ημερίδα των εκπαιδευτικών ειδικής αγωγής και μελών Ειδικού Εκπαιδευτικού Προσωπικού του Δημητρούκειου Ειδικού Δ.Σ. Μεσολογγίου και των εκπαιδευτικών όλων των ειδικοτήτων του 2 ου Δ.Σ. Μεσολογγίου» | Μέσω WEBEX | Έγγραφο |
«Διοργάνωση διασχολικής ημερίδας του 1ου και 6ου Δημοτικών Σχολείων Ναυπάκτου για την αξιοποίηση της Παιδικής Λογοτεχνίας στη διδακτική γνωστικών αντικειμένων» | Η διασχολική ημερίδα θα υλοποιήθηκε σε συνεργασία με τον κ. Σακκούλη Δημήτρη, ΣΕΕ ΠΕ70 της 3ης ενότητας σχολικών μονάδων της Π.Δ.Ε Δυτ. Ελλάδας, την κ. Ευσταθίου Αναστασία, εκπαιδευτικό ΠΕ70, συγγραφέα, Δ/ντρια του 1ου Δημ. Σχολείου Ακράτας και την Δρ. Τσιώρη Δήμητρα,εκπ/κό ΠΕ 70 του 1ου Δημ. Σχ. Ναυπάκτου. | Έγγραφο |
«Ευρωπαϊκά Προγράμματα Erasmus+: Καινοτομία – Ευρωπαϊκή Διάσταση στην Εκπαίδευση» | την Παρασκευή 13 Μαΐου 2022 στην Εστία Επιστημών Πάτρας (09:00-13:30) στα Αρσάκεια Σχολεία Πατρών | Έγγραφο |
«Κοινή Πρόσκληση Διευθυντών /ντριών & Προϊσταμένων σε συνάντηση εργασίας με τους ΣΕΕ ΠΕ70 Θ. Βαλμά, Δ. Σακκούλη, Β. Δημόπουλο & Α. Μαστρογιάννη» | Μεσω WEBEX | Έγγραφο |
Σχολικό έτος 2020-2021 – Ενδεικτικές Επιμορφωτικές και λοιπές Δράσεις
ΤΙΤΛΟΣ ΔΡΑΣΗΣ | ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΔΡΑΣΗΣ | ΕΓΓΡΑΦΟ |
Διαδικτυακή ημερίδα με θέμα: Εκπαίδευση αλλόγλωσσων μαθητών (Ρομά, αλλοδαποί, πρόσφυγες) στο πλαίσιο της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης:
· Παιδαγωγικές – Διδακτικές παρεμβάσεις · Υποστηρικτικά Εκπαιδευτικά υλικά · Καλές πρακτικές
|
Παρασκευή 2 Οκτωβρίου 2020, |
|
Συνάντηση με τους Δ/ντες θα συζητηθούν οι παρακάτω θεματικές:
· Αποτίμηση της υπάρχουσας κατάστασης στις σχολικές μονάδες της 4ης Ενότητας σχολικών μονάδων της Π.Δ.Ε Δυτ. Ελλάδας · Προγραμματισμός εκπαιδευτικού έργου σχολικού έτους 2020 – 2021 · Ενημέρωση για το σχεδιασμό επιμορφωτικών δράσεων στις νέες συνθήκες λειτουργίας των σχολικών μονάδων |
Τρίτη 22 Σεπτεμβρίου 2020 (12:00΄-14:00)
|
Έγγραφο
|
« Προαιρετικά Σεμινάρια «Ψυχική ανθεκτικότητα και ενδυνάμωση εκπαιδευτικών», 2)«Διαχείριση κρίσεων στη σχολική κοινότητα: Προετοιμάζοντας το σχολείο για να ανταπεξέλθει σε καταστάσεις κρίσης», | 19,20,21,22 Οκτωβρίου 2020 | Έγγραφο |
Προαιρετικό σεμινάριο με θέμα: σεμινάριο που έχει τίτλο «Οι εκπαιδευτικοί ως ερευνητές: πώς παράγεται η γνώση» για τους εκπαιδευτικούς της Ε΄ και Στ΄ Δημοτικού | 15 Οκτωβρίου 2020 5-8μ.μ | Έγγραφο |
Διαχείριση της ψηφιακής τάξης στη webex meetings» | Κοινό έγγραφο των ΣΕΕ ΠΕ70 | Έγγραφο |
Τηλεσυναντήσεις εργασίας με Δ/ντές, Προϊστάμενους & Εκπαιδευτικούς ΠΕ70 Κατά τις συναντήσεις συζητήθηκαν τα ζητήματα και τα προβλήματα που αναδεικνύονταν από τους /τις συμμετέχοντες /ουσες, στα πλαίσια υλοποίησης της εξΑΕ και γενικότερα. | Κάθε Τρίτη 8:30 μ.μ στην ίδια εικονική αίθουσα, για όσο χρονικό διάστημα τα Σχολεία θα βρίσκονται σε αναστολή λειτουργίας λόγω των περιοριστικών μέτρων της πανδημίας. | Έγγραφο |
Επιμομορφωτική τηλε – ημερίδα (μέσω Webex meetings), για τους εκπαιδευτικούς ΤΥ/ΖΕΠ σύμφωνα με τις παρακάτω θεματικές:
Η εκπαίδευση αλλόγλωσσων μαθητών (Ρομά, αλλοδαποί, πρόσφυγες) στο πλαίσιο της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης: · Παιδαγωγικές – Διδακτικές παρεμβάσεις · Υποστηρικτικά Εκπαιδευτικά υλικά · Καλές πρακτικές |
25/1/2021 | Έγγραφο |
Πρόσκληση Διευθυντών ντριών & Προϊσταμένων σε συνάντηση εργασίας (μέσω Webex meetings) | 21/1/2021 | Έγγραφο |
Κοινή Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος των ΣΕΕ ΠΕ70 Θ. Βαλμά, Δ. Σακκούλη, προς τους Εκπαιδευτικούς ΠΕ70 της 3ης & 4ης Ενότητας Σχολικών Μονάδων Π.Ε. Αιτωλ/νιας για
συμμετοχή σε επιμορφωτικό σεμινάριο Μαθητικού Ραδιοφώνου» |
11/2/2021 6-8Μ.Μ | Έγγραφο |
Επιμορφωτική συνάντηση (Ιστοσεμινάριο) θα πραγματοποιηθεί, μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας Webex Μeetings με θέμα: Η συμβολή του Μαθητικού Ραδιοφώνου European School Radio στην εκπ/ση ,Προτάσεις αξιοποίησης του μαθητικού Ραδιοφώνου στη διδασκαλία διαφόρων γνωστικών αντικειμένων- παραδείγματα, καλές πρακτικές
Σχεδιασμός και υλοποίηση παραγωγής ραδιοφωνικών εκπομπών στο ESR (Εργαστήριο) |
11/2/2021 6-8 μ.μ | Έγγραφο |
Κοινή Πρόσκληση Διευθυντών /ντριών & Προϊσταμένων σε συνάντηση εργασίας με τους ΣΕΕ ΠΕ70 της Π.Ε. Αιτωλ/νία με θέματα: Διαχείριση επίκαιρων παιδαγωγικών ζητημάτων, Αποτίμηση της υπάρχουσας κατάστασης στις σχολικές μονάδες
γ) Ζητήματα υποστήριξης του εκπαιδευτικού έργου δ) Προτεινόμενα θέματα από τους /τις συμμετέχοντες /ουσες
|
19,20/4/2021 | Έγγραφο |
Κοινή Πρόσκληση Διευθυντών /ντριών & Προϊσταμένων σε συνάντηση εργασίας με τους ΣΕΕ ΠΕ70 Βαλμά & Σακκούλη | 19/5/2021 | Έγγραφο |
Σχολικό έτος 2019-2020 – Ενδεικτικές Επιμορφωτικές και λοιπές Δράσεις
ΤΙΤΛΟΣ ΔΡΑΣΗΣ | ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΔΡΑΣΗΣ | ΕΓΓΡΑΦΟ |
«Διδακτική προσέγγιση της Νεοελληνικής Γλώσσας και των Μαθηματικών στην Α΄τάξη» |
25/9/2019 στο 3Ο Δ.Σ. Μεσολογγίου και 1/10/2019 στο 1ο Δ.Σ. Ναυπάκτου | Έγγραφο |
«Διαχείριση προβλημάτων σχολικής τάξης» | 4/12/2019 στο 5Ο Δ.Σ. Μεσολογγίου | Έγγραφο |
«Συμπεριληπτική Εκπαίδευση (Inclusion) και Διαφοροποιημένη Διδασκαλία» | 4/2/2020 στο 3ο Δ.Σ. Μεσολογγίου | Έγγραφο |
«Συμπεριληπτική Εκπαίδευση (Inclusion) και Διαφοροποιημένη Διδασκαλία» | 21/1/2020 στο 3ο Δ.Σ. Μεσολογγίου | Έγγραφο |
« Γενικές επισημάνσεις στη διδασκαλία της Γλώσσας- Διαφοροποιημένη Διδασκαλία» | 13/1/2020στο 1ο Δ.Σ. Ναυπάκτου | Έγγραφο |
Η εκπαίδευση αλλόγλωσσων μαθητών (Ρομά, αλλοδαποί, πρόσφυγες) στο πλαίσιο της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης:
Παιδαγωγικές – Διδακτικές παρεμβάσεις Υποστηρικτικά Εκπαιδευτικά υλικά |
24/2/2020 στο 4ο Δ.Σ. Μεσολογγίου | Έγγραφο |
Αποτίμηση της πορείας υλοποίησης της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης
β) Ομάδα υποστήριξης: Λειτουργία και τρόπος υποστήριξης των εκπαιδευτικών γ) Ανάδειξη καλών πρακτικών δ) Ενημέρωση για τις εξ αποστάσεως επιμορφωτικές συναντήσεις των εκπαιδευτικών |
4/4/2020 μέσω Skype | Έγγραφο |
Α. Βασικές αρχές της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης
Β. Η παιδαγωγική της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης (ασύγχρονης & σύγχρονης) Γ. Ψηφιακές εκπαιδευτικές πλατφόρμες Ανάδειξη καλών πρακτικών των εκπαιδευτικών |
7,8,9 και 10/4/2020 μέσω της εκπαιδευτικής πλατφόρμας Webex meeting | Έγγραφο |
α) Αποτίμηση της πορείας υλοποίησης της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης
β) Προβλήματα και δυσκολίες εφαρμογής της ΕξΑΕ – καλές πρακτικές γ) Ενημέρωση για το σχεδιασμό επιμορφωτικών δράσεων σχετικά με την αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων στα πλαίσια της ΕξΑΕ |
29/4/2020 μέσω Webex | Έγγραφο |
“Η αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων στην εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση“ | 12και 15/5/2020 μέσω Webex | Έγγραφο |
Σχολικό έτος 2018-2019 – Ενδεικτικές Επιμορφωτικές και λοιπές Δράσεις
Τίτλος Δράσης | Πληροφορίες Δράσης | |
Επιμορφωτικές ημερίδες που διοργανώνεται από το ΠΕΚΕΣ Δυτικής Ελλάδας και απευθύνεται σε Διευθυντές Σχολικών Μονάδων Π/θμιας και Δ/θμιας Εκπαίδευσης με θέματα: Α. «Ενημέρωση για τις Νέες Δομές- Θεσμούς Υποστήριξης Εκπαιδευτικού Έργου» Β. « Αλληλογνωριμία- ενημέρωση- επιμόρφωση κάθε ΣΕΕ με τους Δ/ντες/ντριες της Ομάδας Σχολείων Παιδαγωγικής του Ευθύνης. | 11-12-2018, 13-12-2018, 14-12-2018, 17-12-2018, Πάτρα, Αγρίνιο, Πύργο | Έγγραφο |
α) Νέες Δομές Υποστήριξης του Εκπαιδευτικού Έργου και ο ρόλος των ΣΕΕ, β) Διδακτική προσέγγιση των Μαθηματικών της Ε΄ τάξης, γ) Διαφοροποιημένη διδασκαλία | 21 & 22 Φεβρουαρίου 2019, Ναύπακτος και Μεσολόγγι | Πρόσκληση |
Επιμορφωτική Συνάντηση για την Περιγραφική Αξιολόγηση | 19/3/2019, 27/03/2019, 02/04/2019, 29/03/2019, 29/03/2019, Βόνιτσα, Αμφιλοχία, Μεσολόγγι, Αγρίνιο | Πρόσκληση |
α)Σύγχρονες διδακτικές προσεγγίσεις στη διδασκαλία των Μαθηματικών, β) Διαφοροποιημένη διδασκαλία στα Μαθηματικά- Θεωρία και πράξη | 9 και 15 Απριλίου 2019, Ναύπακτος και Μεσολόγγι |
Πρόσκληση |
Πρόσκληση Διευθυντών /ντριών & Προϊσταμένων σε Συναντήσεις Εργασίας με τον ΣΕΕ ΠΕ70, Θεοφάνη Βαλμά με θέματα: α) Ανασκόπηση τρέχοντος σχολικού έτους – Ανατροφοδότηση, β) Σχεδιασμός εκπαιδευτικού έργου σχολικού έτους 2019-20, γ) Προτάσεις των συμμετοχόντων για την βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου | 18/6/2019 1ο Δημ. Σχ. Ναυπάκτου & 20/6/2019, 2ο Δημ. Σχ. Μεσολογγίου |
Πρόσκληση |