Γιορτάζοντας την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος !

Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος !
353609196 9947291605310914 8192133767512473357 nΜε μια δυνατή ομάδα κι ένα ποίημα δικής μας έμπνευσης δώσαμε το παρόν στις εκδηλώσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος,μία εξαιρετική πρωτοβουλία που διοργανώθηκε από τη Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Τρικάλων την Πέμπτη 8 Ιουνίου 2023, , με τίτλο: «2023 – Δράσεις για ένα ΖΩντανό πλανήτη» στην Πλατεία του ΟΤΕ, όπου μαθητές και νήπια της πόλης των Τρικάλων ένωσαν τη φωνή τους για την προστασία του περιβάλλοντος!
Κεντρικό θέμα της εκδήλωσης ήταν οι 17 στόχοι Βιώσιμης ανάπτυξης, οι οποίοι εκφράζουν τις σύγχρονες παγκόσμιες προκλήσεις, σε μια προσπάθεια να ανταποκριθούν αποτελεσματικά όλες οι χώρες στα παγκόσμια προβλήματα. Απώτερος στόχος η ενημέρωση και η ευαισθητοποίηση της ελληνικής κοινωνίας, με όραμα να διαμορφώσουμε ενεργούς πολίτες, που θα αναλάβουν δράση για τη μεγάλη αλλαγή στον πλανήτη μας μέχρι το 2030.
Οι χαρούμενες παιδικές φωνές, τα τραγούδια και τα συνθήματα για την γιορτή του Περιβάλλοντος των μικρών μαθητών κυριάρχησαν στην όμορφη εκδήλωση.
Οι μαθητές των 1ου, 2ου, 3ου, 4ου, 5ου, 9ου, 20ου Δημοτικών Σχολείων και των 5ου, 20ου και Ριζαριού Νηπιαγωγείων Τρικάλων παρουσίασαν δράσεις, δημιουργίες και μικρά θεατρικά δρώμενα, καλύπτοντας ποικίλα θέματα για την προστασία του Περιβάλλοντος, προβάλλοντας θετικά μηνύματα για την προστασία του πλανήτη μας. Έγιναν αναπόσπαστο και πολύτιμο κομμάτι μιας παγκόσμιας συλλογικής συνείδησης απέναντι στο μέλλον του πλανήτη και στο δικαίωμα όλων των ανθρώπων να ζήσουν με αξιοπρέπεια, δικαιοσύνη και ισότητα. Απέδειξαν με τις δράσεις τους ότι, με το πέρασμα από τη θεωρία στην πράξη και μέσα από τη συνεργασία, μπορούν να φέρουν πραγματικές λύσεις.To Σχολείο μας συμμετειχε με το έργο “Let’s make a better world”
logo  353615563 9947302468643161 3906293512336715319 n
Χαιρετισμό απηύθυναν ο Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Χρήστος Τρικάλης και ο Αντιδήμαρχος Παιδείας, Αθλητισμού και Πολιτισμού του Δ. Τρικκαίων κ. Μιχάλης Λάππας. Την εκδήλωση τίμησαν, επίσης, με την παρουσία τους ο Διευθυντής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Αλέξανδρος Καπανιάρης, οι Σύμβουλοι Εκπαίδευσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, εκπαιδευτικοί, μαθητές και πλήθος κόσμου.
Πολλά συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και στους μικρούς μας μαθητές και τους γονείς τους, που μας συνοδεύουν πάντα με προθυμία σε όλες τις εκδηλώσεις του σχολείου!
Επιμέλεια άρθρου : Μαγκιώση Άννα