ΔΕΜΑΤΑ ΠΡΟΣΦΟΡΑΖ& ΑΛΛΗΛΕΓΓΎΗΣ

Οι κάδοι Ανακύκλωσης που δουλεύουμε από την αρχή της σχολικής χρονιάς από άδειες συσκευασίες μεταμορφώθηκαν σε Δέματα προσφοράς και Αλληλεγγύης , για το

Χαμόγελο Παιδιού!

Ετσι ετοίμασα με τα παιδιά  την ανακοίνωση προς τους γονείς …

Αγαπημένοι  Γονείς

Σας ενημερώνουμε ότι ο Εθελοντικός Οργανισμός για τα παιδιά

«Το Χαμόγελο του Παιδιού», ενόψει της Πασχαλινής περιόδου επιθυμεί να συγκεντρώσει τρόφιμα για να καλύψει τις ανάγκες τόσο των παιδιών που διαμένουν στα σπίτια Συλλόγου, όσο και των παιδιών και οικογενειών που λαμβάνουν υποστηρικτικές υπηρεσίες μέσω των Κέντρων Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας, λόγω των σοβαρών προβλημάτων

διαβίωσης που αντιμετωπίζουν.

Εφαρμόζοντας το Περιβαλλοντικό μας πρόγραμμα «Ανακύκλωση», σκέφτηκα μια που μαζεύουμε διάφορες άδειες συσκευασίες, και τις χρησιμοποιούμε σε  εικαστικές δημιουργίες , να ευαισθητοποιήσω και να κινητοποιήσω τα παιδιά στην ανάδειξη  της κοινωνικής ευαισθησίας , στην έννοια της προσφοράς και της αλληλεγγύης, δημιουργώντας παράλληλα συνθήκες αισιοδοξίας στο σχολικό μας περιβάλλον. Με λίγα λόγια οι κάδοι ανακύκλωσης μας, μόνο με τη δική σας θέληση και στήριξη θα μεταμορφωθούν σε κάδους προσφοράς και αλληλεγύης!!!

Οι ομάδες-Παιδιά : ΠΛΑΣΤΕΞ, ΑΛΟΥΜΙΝΕΞ, ΓΥΑΛΕΞ, ΧΑΡΤΕΞ, θα φέρουν είδη τροφίμων στην ομάδα που ανήκουν… και έτσι μαθαίνουν να  χωρίζουν  βιωματικά  σε κατηγορίες όλα τα υλικά…

ΘΕΜΑ: Συγκέντρωση ειδών διατροφής για «το Χαμόγελο του Παιδιού»

Σας παραθέτουμε ενδεικτική λίστα προϊόντων:

Συσκευασμένα είδη τροφίμων: γάλα εβαπορέ, ζυματικά, κακάο, λάδι,

ρύζι, σάλτσα ντομάτας, μπισκότα, κρουασάν, αλάτι, ξύδι, μπαχαρικά, όσπρια,

μέλι, μαρμελάδα, μερέντα, πουρέ, δημητριακά, φρυγανιές, βρεφικές κρέμες και γάλατα Ν1& 2, αλεύρι, ζάχαρη, χυμούς.

Είδη βρεφικής φροντίδας: πάνες, μωρομάντηλα, σαμπουάν, αφρόλουτρα, κρέμες περιποίησης βρεφών.

Είδηπροσωπικήςφροντίδας:σαμπουάν,αφρόλουτρα,οδοντόκρεμες,

οδοντόβουρτσες

,

Είδη υγιεινής: σακούλες απορριμμάτων, χλωρίνη, απορρυπαντικό πλυντηρίου, καθαριστικά και απολυμαντικά γενικής χρήσης.

Είδη οικιακής χρήσης: χαρτί υγείας, χαρτί κουζίνας, αλουμινόχαρτο, διαφανή μεμβράνη, χαρτοπετσέτες, λαδόλολλα,

Η συγκέντρωση των τροφίμων

Σημείωση: Η συγκέντρωση τροφίμων μπορεί να πραγματοποιηθεί έως 19-03-2018

Κέντρο Στήριξης Παιδιού & Οικογένειας Θεσσαλονίκης

Ευχαριστούμε

Με αγάπη τα παιδιά του νηπιαγωγείου

Ευχαριστούμε θερμά την οικογένεια Τσολακίδη απο το χωριό Μεσαίο που βοήθησε να μεταφερθούν όλα αυτά τα είδη πρώτης ανάγκης, για τα παιδιά στο Κέντρο Στήριξης παιδιού & Οικογένειας!!!