16-10-2020:

Ο Σταθμός Προστασίας Μάνας Παιδιού και Εφήβου του Κέντρου Υγείας Αμαρουσίου λειτουργεί Προληπτικό – Παιδοδοντικό έλεγχο. Πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες.

10-10-2020:

Το Σάββατο 10-10-2020 ειδικό συνεργείο του Δήμου Αμαρουσίου τοποθέτησε θερμοκάμερα στην ταράτσα του σχολείου για πυρανίχνευση του Άλσους Μιμηκόπουλου.

6-10-2020:

35η Εθελοντική Αιμοδοσία στο Δήμο Αμαρουσίου με την τήρηση όλων των μέτρων ασφάλειας και πρόληψης από τη λοίμωξη covid -19

Θ. Αμπατζόγλου: Συμμετέχοντας στη εθελοντική αιμοδοσία στηρίζουμε το συνάνθρωπο μας και συμβάλλουμε στην εθνική προσπάθεια για να ξεπεράσουμε την κρίση

Ο Οργανισμός Κοινωνικής Πολιτικής και Αλληλεγγύης του Δήμου Αμαρουσίου (ΟΚΟΙΠΑΔΑ) διοργανώνει διήμερο Εθελοντικής Αιμοδοσίας, λαμβάνοντας για την προστασία των συμμετεχόντων στην αιμοδοσία όλα τα μέτρα πρόληψης και ασφάλειας από τη λοίμωξη covid-19, όπως προβλέπονται από τον ΕΟΔΥ.

Με τη συμμετοχή μας στην 35η Εθελοντική Αιμοδοσία ενισχύουμε την Δημοτική Τράπεζα Αίματος, ώστε να μπορεί να ανταποκριθεί στην αυξημένη ζήτηση σε φιάλες αίματος από συμπολίτες μας που έχουν ανάγκη από μετάγγιση.

Η Αιμοδοσία θα πραγματοποιηθεί στο Δημαρχείο Αμαρουσίου ( Βασ. Σοφίας 9 & Δ. Μόσχα), τις ακόλουθες ημέρες και ώρες:

• Τρίτη 20 Οκτωβρίου 2020, κατά τις ώρες 09:00 -13:30
  • Τετάρτη 21 Οκτωβρίου 2020, κατά τις ώρες 14:00 -19:30

Για την αποφυγή συνωστισμού και την καλύτερη τήρηση των μέτρων ασφάλειας, οι εθελοντές αιμοδότες παρακαλούνται να κλείσουν ραντεβού στη τηλεφωνική γραμμή της αιμοδοσίας: 213-20.31.940 .

Την αιμοληψία αναλαμβάνει κινητό συνεργείο του Νοσοκομείου Φλέμινγκ, στο οποίο συμμετέχει επιστημονικό προσωπικό, διασφαλίζοντας την τήρηση των υγειονομικών κανονισμών για την προστασία των αιμοδοτών.

Τα μέλη της Δημοτικής Τράπεζας Αίματος εφοδιάζονται με κάρτα εθελοντή αιμοδότη του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας. Με την κάρτα αυτή το μέλος εξασφαλίζει σε περίπτωση ανάγκης μονάδες αίματος για τον ίδιο ή τους συγγενείς του.

Ο Δήμαρχος Αμαρουσίου κ. Θεόδωρος Αμπατζόγλου απευθύνει πρόσκληση σε όλους που μπορούν να δώσουν αίμα, να συμμετέχουν στην εθελοντική αιμοδοσία του Δήμου Αμαρουσίου.

« Σε αυτή την κρίσιμη υγειονομική δοκιμασία που διανύουμε, η προσφορά αγάπης και κοινωνικής αλληλεγγύης μπορούν να δώσουν ελπίδα και αισιοδοξία προς το συνάνθρωπο που υποφέρει και έχει ανάγκη.
Διαθέτοντας λίγα λεπτά από το χρόνο μας για τη συμμετοχή μας στην εθελοντική αιμοδοσία, αποδεικνύουμε έμπρακτα ότι όλοι μαζί μπορούμε να στηρίξουμε τους ευάλωτους συμπολίτες μας και να συμβάλλουμε στην εθνική προσπάθεια για να ξεπεράσουμε την υγειονομική κρίση και να επανέλθει η κανονικότητα στις ζωές όλων μας.».

Παρακαλούνται οι εθελοντές αιμοδότες κατά την προσέλευσή τους στο Δημαρχείο να έχουν μαζί τους την Αστυνομική Ταυτότητα και τον αριθμό ΑΜΚΑ.

24-9-2020:

Ο Δήμος Αμαρουσίου συμμετέχει στη δράση για τους πλημμυροπαθείς της Καρδίτσας και των άλλων περιοχών της Θεσσαλίας.

Πατήστε εδώ για την αφίσα.

Πατήστε εδώ για να διαβάσετε το Δελτίο Τύπου.

16-9-2020:

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

«Το παιδί πάνω απ’ όλους»: Συγκέντρωση σχολικών ειδών από το Δήμο Αμαρουσίου και τη δράση του ΣΚΑΪ « Όλοι Μαζί Μπορούμε»

Ο Δήμος Αμαρουσίου συμμετέχει στη δράση του ΣΚΑΪ «Όλοι Μαζί Μπορούμε» για τη συγκέντρωση σχολικών ειδών  ενόψει της νέας σχολικής χρονιάς με κεντρικό μήνυμα «Το παιδί πάνω απ’ όλους».

Το Σάββατο 19 Σεπτεμβρίου 2020, από τις 10:00 έως τις 13:00, σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο στην Πλατεία του Ηλεκτρικού Σταθμού (ΗΣΑΠ Αμαρουσίου), συγκεντρώνουμε σχολικές τσάντες, κασετίνες, τετράδια, ντοσιέ, σχολικούς άτλαντες, στυλό, μολύβια, γόμες, ξύστρες, ξυλομπογιές, μαρκαδόρους και ό,τι άλλο είναι απαραίτητο για το σχολείο.

Σας προσκαλούμε να ανταποκριθείτε με κοινωνική ευαισθησία στη δράση, ώστε μέσω της προσφοράς σας, να μη λείψουν σε κανένα παιδί που έχει πραγματική ανάγκη τα απαραίτητα για έναν μαθητή, καθώς υπάρχουν οικογένειες που λόγω της πανδημίας στερούνται ακόμα και τα βασικά αγαθά.

Το Κοινωνικό Παντοπωλείο του Δήμου Αμαρουσίου θα αναλάβει τη διανομή των σχολικών ειδών που θα συγκεντρωθούν σε μαθητές της πόλης του Αμαρουσίου με κοινωνικά κριτήρια.

Σημειώνεται ότι θα τηρηθούν όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα λόγω της πανδημίας covid -19, όπως ορίζονται από τον ΕΟΔΥ.