Σύμφωνα με τη σχετική νομοθεσία (άρθρο 16 του ΠΔ 79/2017  (ΦΕΚ 109, τ. Α΄, 1-8-2017), το οποίο αναφέρεται στις σχολικές δράσεις και στο πλαίσιο της σχολικής ζωής, ο  Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου  με την υπ. αριθμ. 21η Πράξη/25-09-2019 έχει προγραμματίσει τις ακόλουθες διδακτικές επισκέψεις και εκδηλώσεις για το σχολικό έτος 2019-2020 ως εξής:

Για το Α΄τρίμηνο (11-09-2019 έως 10-12-2019):

Τάξη Α΄ και Β΄

22/10/2019: Πολιτιστικό Πάρκο με θέμα την ΕΛΙΑ, “Στου λιοτριβιού τις μυρωδιές”  (Λ. Λαυρίου, 16ο χλμ. προέκταση Αττικής οδού προς Λαύριο-Κερατέα)

Σκοπός της επίσκεψης: Τα έχουν τη μοναδική ευκαιρία να βιώσουν τον παραδοσιακό τρόπο εξαγωγής ελαιολάδου.

12/11/2019: Μουσείο Νεώτερης Κεραμεικής, (Μελιδόνη 4, Αθήνα)

Σκοπός της επίσκεψης: Τα παιδιά έχουν τη δυνατότητα να προσεγγίσουν τα γήινα υλικά του πηλού, δημιουργώντας τα δικά τους αγγεία.

3/12/2019: Θέατρο ΑΚΑΔΗΜΟΣ  “Ως την άκρη του ονείρου” (Ιπποκράτους 17, Αθήνα)

Σκοπός της παράστασης: Να δείξει στα παιδιά ότι η αισιοδοξία και η πίστη είναι το εφαλτήριο, για να προσπεράσει κανείς τις αντιξοότητες και τα εμπόδια της ζωής και να γευτεί στο τέλος τις ομορφιές της.

Τάξη Γ΄

17/10/2019: ΕΛΒΑΛ, (Αμαρουσίου Χαλανδρίου 43, Μαρούσι, πεζή 10.00-11.00)

Σκοπός της επίσκεψης: Οι μαθητές να ενημερωθούν για τη διαδικασία και τις ωφέλειες της ανακύκλωσης.

26/11/2019: ΑΡΧΕΛΩΝ: Κέντρο διάσωσης θαλάσσιας χελώνας (Αγ. Μαρίνας-Γλυφάδα)

Σκοπός της επίσκεψης: Τα παιδιά παίζουν και μαθαίνουν για τη ζωή της θαλάσσιας χελώνας, την αναπαραγωγή της και την προστασία του φυσικού περιβάλλοντός της.

3/12/2019: Θέατρο ΑΚΑΔΗΜΟΣ  “Ως την άκρη του ονείρου” (Ιπποκράτους 17, Αθήνα)

Τάξη Δ΄

31/10/2019: Προεδρική Φρουρά-Προεδρικό Μέγαρο (Αθήνα)

Σκοπός της επίσκεψης: Οι μαθητές να παρακολουθήσουν μια παρουσίαση-αναδρομή για τη δημιουργία της προεδρικής φρουράς, να περιηγηθούν και να γνωρίσουν από κοντά το κτήριο που στεγάζει την Προεδρία της Ελληνικής Δημοκρατίας.

26/11/2019: ΑΡΧΕΛΩΝ: Κέντρο διάσωσης θαλάσσιας χελώνας (Αγ. Μαρίνας-Γλυφάδα)

Τάξη Ε΄ & ΣΤ΄

4/10/2019: Σπήλαιο Παιανίας “Κουτούκι”, (Παιανία)

Σκοπός της επίσκεψης: Τα παιδιά να περιηγηθούν στο σπήλαιο.

22/11/2019: Ευγενίδειο Ίδρυμα, Πείραμα με θέμα: “Ενέργεια” και προβολή ταινίας με θέμα: “Διαστημικές καταιγίδες”, (Λ. Συγγρού 387, Π. Φάληρο)

Σκοπός της επίσκεψης: Τα παιδιά να ανακαλύψουν τις Φυσικές Επιστήμες και τις Νέες Τεχνολογίες και να πειραματιστούν με την επιστήμη και την τεχνολογία.

31-10-2019:

Οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης πραγματοποίησαν τη διδακτική επίσκεψή τους στην Προεδρική Φρουρά- Προεδρικό Μέγαρο. Είδαν από κοντά τους εύζωνες, και γνώρισαν την τέχνη κατασκευής των τσαρουχιών.

17-10-2019:

ην ΕΛΒΑΛ. Πληροφορήθηκαν για το πώς φτιάχνεται το αλουμίνιο, ποια διαδικασία ακολουθείται για να ανακυκλωθεί ένα κουτάκι αλουμινίου, είδαν πώς συμπιέζονται τα κουτάκια αλουμινίου για εξοικονόμηση χώρου, έπαιξαν, χόρεψαν και γενικότερα πέρασαν όμορφα κι εποικοδομητικά.

Για το Β΄τρίμηνο (11-12-2019 έως 10-03-2020):

Τάξη Α΄  (Α1 & Α2)

4/03/2020: Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Δ. Αμαρουσίου (Καΐρη, Μαρούσι)

Σκοπός της επίσκεψης: Οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να δουν συλλογές ταριχευμένων ζώων ελληνικής και παγκόσμιας πανίδας. Επίσης, από τα προγράμματα που παρουσιάζονται αναπτύσσεται η περιβαλλοντική συνείδηση και η προστασία της φυσικής κληρονομιάς.

Τάξη Β΄

27/02/2020: Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Δ. Αμαρουσίου (Καΐρη, Μαρούσι)

Τάξη Γ΄

17/02/2020: Εκδόσεις “Μεταίχμιο”, (Ιπποκράτους 118, Αθήνα)

Σκοπός της επίσκεψης: Συμμετοχή των μαθητών/τριών στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα των εκδόσεων ” Μεταίχμιο” για την Άλκη Ζέη με τίτλο “Ταξίδια…ένα σωρό ταξίδια με την Άλκη”.

27/02/2020: Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Δ. Αμαρουσίου (Καϊρη, Μαρούσι)

3/03.2020: Ι.Ν. Παναγίας Βλαχερνών  (Λ. Κηφισίας 40, Μαρούσι)

Σκοπός της επίσκεψης: Βιωματικό μάθημα στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών.

Τάξη Δ΄

7/02/2020: Αρχαιολογικό Μουσείο Αθήνας (28ης Οκτωβρίου  44, Αθήνα)

Σκοπός της επίσκεψης: Οι μαθητές να γνωρίσουν τους κορυφαίους θησαυρούς της αρχαίας ελληνικής τέχνης.

Τάξη Ε΄ & ΣΤ΄

13/12/2019: Θέατρο “Τριανόν” “Η Σταχομαζώχτρα” (Πατησίων & Κορδιγκτώνος 21, Αθήνα)

Σκοπός της παράστασης: Να δείξει στους μαθητές μέσα από πολλές ανατροπές, γέλια, νησιώτικους χορούς, θάλασσα, Ελλάδα ότι η ίδια η Σταχομαζώχτρα είναι η Ελλάδα που υπομένει, ελπίζει αγωνίζεται και στο τέλος βγαίνει νικήτρια.

24/01/2020: Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Γουλανδρή (Λεβίδου 13, Κηφισιά)

Πρόγραμμα: “Βοτανολόγοι και εντομολόγοι” (Ε΄): Σκοπός της επίσκεψης: Οι μαθητές θα περιηγηθούν στους χώρους του Μουσείου και θα επεξεργαστούν τους μηχανισμούς επιβίωσης των φυτών και τον κύκλο ζωής των εντόμων.

Πρόγραμμα: “Το μακρινό παρελθόν” (ΣΤ΄): Σκοπός της επίσκεψης: Οι μαθητές θα περιηγηθούν στους χώρους του Μουσείου και θα επεξεργαστούν απολιθώματα θηλαστικών στον Ελλαδικό χώρο.

7/02/2020: “KINDERDOCS” Μουσείο Μπενάκη (Πειραιώς 138. Αθήνα)

Σκοπός της επίσκεψης: Οι μαθητές να αποκαλύψουν τη μαγεία της τέχνης του ντοκιμαντέρ και να δοκιμάσουν νέους τρόπους επικοινωνίας, με αφορμή ιστορίες που μιλούν για εφηβεία, φιλία, εκπαίδευση, δημιουργικότητα, έκφραση, οικογενειακές σχέσεις, διαδίκτυο, περιβάλλον κ.ά.

10/03/2020: Θέατρο “ΑΚΡΟΠΟΛ” “ΉΜΟΥΝ ΠΑΙΔΊ ΤΟ ΄21” (Ιπποκράτους 9, Αθήνα)

Σκοπός της παράστασης: Να μεταφέρει στο σήμερα αρετές δυσεύρετες, να διδάξει πολιτισμό και παιδεία και να δώσει στους μαθητές το μήνυμα των μεγάλων στόχων και  του αγώνα για την επίτευξή τους.

27-02-2020:

Φωτογραφίες από την επίσκεψη των μαθητών/τριών της Β΄ & Γ΄ στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας του Δ. Αμαρουσίου