Εδώ μπορείτε να βλέπετε τα ολοκληρωμένα εργαστήρια δεξιοτήτων κάθε τάξης/τμήματος για κάθε χρονική περίοδο.

Α. 10 Οκτωβρίου 2022 έως 30 Νοεμβρίου 2023: Θεματική: “Φροντίζω για το περιβάλλον”

Α΄ τάξη

“Θάλασσα sos- Χωρίς πλαστικά”

Γ΄ τάξη

Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά: “Το παιδί, η πόλη και τα μνημεία”

Δ΄ τάξη

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’ τάξης με την εκπαιδευτικό κ. Νταβάκου Ιωάννα ολοκλήρωσαν την πρώτη θεματική των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων «Φροντίζω το περιβάλλον» με θέμα «Το νερό με το μέτρο».

Οι μαθητές είδαν το βίντεο της ΕΥΔΑΠ   «Το ταξίδι του Σταγονούλη», ερεύνησαν το ταξίδι του νερού για την υδροδότηση της Αθήνας και έμαθαν τη σημασία του φράγματος. Είδαν το παραμύθι «Οι σταγόνες», αντιλήφθηκαν τη χρησιμότητα του νερού στη φύση και έφτιαξαν υπέροχους σελιδοδείκτες.  Έγινε σύνδεση με το μάθημα της Γλώσσας, ενότητα 2η « Ρώτα το νερό …τι τρέχει », όπου κατανόησαν τον κύκλο του νερού και τον ζωγράφισαν χρησιμοποιώντας λέξεις–κλειδιά, όπως συγκέντρωση-εξάτμιση-συμπύκνωση-βροχόπτωση. Απήγγειλαν με μεγάλο ενθουσιασμό  και ζωγράφισαν εικόνες από το ποίημα  «Το ποτάμι τρέχει να συναντήσει τη θάλασσα»  της Μάρως Λοϊζου. Τέλος παρακολούθησαν το πρόγραμμα  «Κλιματική αλλαγή»  στο Μουσείο Φυσικής Ιστορίας  Γουλανδρή, όπου έμαθαν την αξία της εξοικονόμησης του νερού και απλούς καθημερινούς τρόπους που μπορούμε να την καταφέρουμε. Οι μαθητές ανέπτυξαν δεξιότητες όπως υπευθυνότητα, κριτική σκέψη, συνεργατικότητα, ενσυναίσθηση, απέκτησαν νέες γνώσεις, συζήτησαν, αντάλλαξαν απόψεις και ιδέες, μοιράστηκαν εμπειρίες και εκφράστηκαν μέσα από τις ζωγραφιές τους και τις ομαδικές δραστηριότητες.

Δείτε κάποιες εργασίες τους:

Ε2΄ τάξη

“Αλλάζουμε εμείς όχι το κλίμα”

Πατήστε εδώ, για να δείτε την παρουσίαση.

B. 1η Δεκεμβρίου 2023 έως 9 Φεβρουαρίου 2024: Θεματική: “Ευ ζην”

Α΄ τάξη

“Διατροφικές συνήθειες”