Εtwinning Η παρέα των ζωγράφων-η παλέτα των χρωμάτων -H γνωριμία μας με τον Ζωρζ Σερά..2019

H γνωριμία μας με τον Ζωρζ Σερά στα πλαίσια του προγράμματος μας Η παρέα των ζωγράφων η παλέτα των χρωμάτων ξεκίνησε παρακολουθώντας το βίντεο με την βιογραφία του το οποίο επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί του 32ου Νηπιαγωγείου Βόλου μαζί με του 4ου Νηπιαγωγείου Φαρσάλων. Σας ευχαριστούμε πολύ.

Το ακούσαμε με πολύ προσοχή!!!

Φτιάξαμε την γωνιά του ζωγράφου!!

και την αφίσα του που περιελάμβανε στοιχεία από την Γαλλία την χώρα της καταγωγής του και τα έργα του.

Στη συνέχεια γίναμε εμείς ζωγράφοι ακολουθώντας την τεχνοτροπία του.

Ζωγραφίσαμε με πουντινισμό χρησιμοποιώντας με οδοντόβουρτσες την σημαία της Γαλλίας γενέτηρα του ζωγράφου

με το πίσω μέρος των μολυβιών φτιάξαμε δυό καρδιές κι έναν ήλιο στη μέση, καθώς και τον σπορέα του Βαν Γκογκ

με μαρκαδόρους δυο δυο και τρεις τρεις στα χεράκια μας φτιάξαμε μπαλόνια καρδιές και σύννεφα

με  φούσκες και χρώμα πράσινο και μπλε φτιάξαμε το φόντο της ομαδικής εργασίας

Συνθέσαμε το έργο μας και συνεχίσαμε με πομ πομ πιασμένα σε μανταλάκι να ζωγραφίζουμε τους κορμούς από τα δέντρα της Αγάπης

Έτοιμο το έργο μας με πουaντινισμό και με διαφορετικές τεχνικές……Το ονομάσαμε ο κήπος της Αγάπης !!!

Συνεχίσαμε με πολύχρωμους χάρτινους κύκλους ,μεγάλες και μικρές κουκίδες πάνω στο πατρόν από τα σώματα  μας

και το φόντο το βάψαμε μαύρο για αντίθεση με  μπάλες από αλουμινόχαρτο

Τον αγαπημένο μας πίνακα του Ζωρζ Σερά με τίτλο ο Πύργος του Άιφελ τον ζωγραφίσαμε με μπατονέτες

και  κλείσαμε αυτό το αφιέρωμα στο μεγάλο ζωγράφο με μία online επικοινωνία με τους φίλους μας από το 15ο Νηπιαγωγείο Γαλατσίου και ζωγραφίσαμε συνεργατικά στο whiteboard με θέμα την Ελιά.

Περάσαμε υπέροχα!!Σε ευχαριστούμε George Seaurat.

Το δικό μας βίντεο παρουσίαση γνωριμίας με τον ζωγράφο με όλα όσα μάθαμε για τους συνεργάτες μας εκπαιδευτικούς και παιδιά του etwinning.

Με ανάλογο τρόπο όλα τα συνεργαζόμενα σχολεία ασχολήθηκαν με τον ζωγράφο το κάθε ένα με το δικό του μοναδικό τρόπο και τα σχετικά βίντεο αναρτήθηκαν στο συνεργατικό padlet που ακολουθεί .Συγχαρητήρια σε όλους.

Μετάβαση στο padlet.com