Πρώτος μήνας και καλός-Σεπτέμβρης 2019

Και ναι μια καινούργια σχολική χρονιά ξεκινά και μεις έχουμε όρεξη πολλή!!!!

Μιλήσαμε για την  σημασία του αγιασμού και τη τέλεσή του με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς.

Με τον αγιασμό των υδάτων παρέχεται ψυχική, πνευματική και σωματική ωφέλεια των πιστών, αλλά και όλης της κτίσης. Αγιασμός Μέγας και Μικρός ονομάστηκε η λειτουργική πράξη της Εκκλησίας με την οποία καθαγιάζεται νερό, με ορισμένες ευχές και επικλήσεις της επιφοιτήσεως του Αγίου Πνεύματος, καθώς και με την σταυροειδή ευλογία και εμβάπτιση του Τιμίου Σταυρού. Η Τελετή αυτή λέγεται Αγιασμός.

Τι είχε όμως το τραπέζι του πάτερ?

Για να τελεσθεί ο Αγιασμός χρειάζεται μια μικρή λεκάνη με καθαρό νερό, λίγο βασιλικό η δενδρολίβανο, το θυμιατήρι του σπιτιού και το κανδήλι.

Ο Ιερέας θα έχει μαζί του το επιτραχείλιο, το Ευαγγέλιο, τον Σταυρό και το «Ευχολόγιο».

Ζωγραφίσαμε την Πρώτη μας μέρα στο σχολείο

Διαβάσαμε το παραμύθι Ο Γουίνι πάει σχολείο.

Διαβάσαμε την ιστορία του Τσέστερ και ζωγραφίσαμε μια καρδιά στο χεράκι.

Το Φιλάκι της μανούλας στο χεράκι που εξαφανίζει το άγχος των πρώτων ημερών στο σχολείο.

Αναφέραμε τους Κανόνες της τάξης μας

Διαβάσαμε το παραμύθι Τελίτσα-Παυλίτσα που μας μαθαίνει πως να παίζουμε παρέα.

Μιλήσαμε για την Αγάπη, τη Σοφία, την Πίστη και την Ελπίδα και φτιάξαμε καρδούλες-δαχτυλόκουκλες. Παίξαμε με αυτές και τους δώσαμε ονόματα.

Διαβάσαμε το μαγικό καπέλο της γιαγιάς και με το δικό μας μαγικό καπέλο ταξιδέψαμε σε κόσμους μαγικούς

Παίξαμε με τα ονόματά μας και τα ζωγραφίσαμε

Γνωρίσαμε  την μάγισσα Γραμματένια έτσι την ονόμασαν τα παιδιά μας η οποία μας έτρωγε τα πρώτα γράμματα από το όνομά μας και αφού τα βρίσκαμε τα φτιάξαμε και  με πλαστελίνη.

Ψαρέψαμε τα αρχικά του ονόματος μας με ένα σουρωτήρι

Ζωγραφίζω το αρχικό γράμμα του  ονόματος μου με την τεχνική του  στένσιλ  άλλοι με ξυλομπογιές,άλλοι με κηρομπογιές και άλλοι με τέμπερες.

Και βάλαμε σε χρονική σειρά την ιστορία μας το πως μεγαλώσαμε και φτάσαμε να έρθουμε σχολείο.

Οι Ημέρες της εβδομάδας έχουνε σειρά. Παίξαμε ,τραγουδούσαμε και χορέψαμε την καλή κυρά εβδομάδα

Η καλή κυρά βδομάδα βγήκε βόλτα με τα εφτά παιδιά της

Διαβάσαμε και ζωγραφίσαμε το παραμύθι  του Σεπτέμβρη στο σχολείο, φορέσαμε την ποδιά με φύλλα στο Σεπτέμβρη και του βάλαμε και την τσάντα του

Αγωνιστήκαμε με άμιλλα ευγενή για την Μέρα σχολικού Αθλητισμού εντός και εκτός τάξης.

Στο τέλος οι αθλητές πίνουν νερό και το διασκεδάζουν ….. Κάνοντας πικ-νικ στο προαύλιο μας

Φτιάξαμε και φορέσαμε τους πέντε ολυμπιακούς κύκλους.

Κάναμε την πρώτη μας άσκηση σεισμού που μοιάζει με παιχνίδι άλλα είναι κάτι πολύ σοβαρό να το ξέρουμε όλοι

Πόσο μου αρέσει το σχολείο τελικά έκανα καινούργιους φίλους και θα μάθω πολλά και θαυμαστά!!!!!!!!!!!!!!!

Ο μήνας έφτασε στο τέλος του και η λιακάδα ακόμα κρατάει καλά!!!!

3 σχόλια στο “Πρώτος μήνας και καλός-Σεπτέμβρης 2019

Τα σχόλια είναι κλειστά.