Εtwinning Η παρέα των ζωγράφων-η παλέτα των χρωμάτων -H διαδικτυακή γνωριμία μας με τον Ανρί Mατις!2020

Αγαπημένα μας παιδιά γειά σας!!!

Η Πινελουδα σήμερα μας ανέθεσε να σας πούμε  ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ για όλα τα ώραια σας έργα για τον ζωγράφο Βίνσεντ Βαν Γκογκ!

Εδώ θα δείτε το βίντεο με τα έργα του μεγάλου ζωγράφου και μετά την καραντίνα με την επάνοδο μας στην κανονικότητα του σχολείου μας.

Μας είπε ότι ο μεγάλος ζωγράφος θα ζήλευε με το ταλέντο σας ! Θυμηθείτε τι λέγαμε και στο σχολείο μας ότι όλοι οι ζωγράφοι επιθυμούσαν να μπορούσαν να ζωγραφίζουν σαν τα παιδιά!

Η καλή μας μασκότ σκέφτηκε πως θα σας άρεσε να γνωρίσουμε  κι ένα άλλο ζωγράφο που έχει τον τίτλο του Βασιλιά των χρωμάτων και το πραγματικό του όνομα είναι Ανρί Mατις!

Και τώρα ας κλείσουμε τα ματάκια μας κι ας αφήσουμε το μυαλό μας να μας πάει μια βόλτα ως την Γαλλία ,την χώρα με τον πύργο του Άιφελ!Εκεί θυμηθείτε πόσους ακόμα ζωγράφους έχουμε γνωρίσει!!!!

Θέλω να ξέρετε πως  ο Ανρί ξεκίνησε να ζωγραφίζει όταν η μητέρα του του έκανε δώρο πινέλα και μπογιές την στιγμή  που έπρεπε να μείνει στο σπίτι λόγω μιας αρρώστιας του!

Κάτι σαν με μας τώρα με την καραντίνα!!!Ας κάνουμε το ίδιο!!!

Ώρα λοιπόν να περνάμε ευχάριστα το χρόνο μας και με την ζωγραφική!

Δείτε το παρακάτω βίντεο με την βοήθεια όμως της μαμάς η του μπαμπά για να σας διαβάζει τα λόγια!!!

Τι ωραία πράγματα ακούσαμε! Ευχαριστούμε τους δημιουργούς και συνεργάτες του έργου μας από το 2ο Νηπιαγωγείο Ευκαρπίας και από το 2ο Νηπιαγωγείο Πλαγιαρίου! Αλλά και για τα ωραία παιχνίδια που ετοίμασαν!!

Ας παίζουμε με τους πίνακες του λοιπόν

Ο χορός.

Η νύχτα Χριστουγέννων

Η γάτα και το κόκκινο ψάρι

Ο ‘Ικαρος

Και τώρα δράση….1)Από τα παραπάνω έργα του που είδατε,τον Ίκαρο,το χορό, τη γάτα και το κόκκινο ψάρι,την νύχτα χριστουγέννων ,η Πινελουδα θέλει να ζωγραφίσετε οποίο σας άρεσε ποιο πολύ και να μας την στείλετε!

Δράση ….2) Ο Pittore ο παπαγάλος μας καλέ,ελπίζω να μην τον ξεχάσατε θέλει να σας παρουσιάσει το δικό του αγαπημένο πίνακα!

Λέγεται  Sarrow of the King δηλαδή η Λύπη του Βασιλιά !Και θέλει την βοήθεια σας για να τον κάνουμε χαρούμενο!!!!

Πρώτα όμως ας επεξεργαστούμε αυτόν τον πίνακα?

Τι βλέπετε?

Νομίζω πως όλοι θα προσέξατε περίεργα ανθρωπάκια και κάποια μουσικά όργανα!

Και ωραία χρώματα!Ποια είναι τα χρώματα του πίνακα?

Ας ζωντανέψουμε αυτό που βλέπουμε!

Αλήθεια ποιος θα κάνει το βασιλιά από την οικογένεια ?

Μπορείτε και σεις να βρήτε δικά σας αντικείμενα , παιχνίδια ή ρούχα στο δωμάτιο σας με τα χρώματα του πίνακα?Α ναι συγκεντρώστε τα  καθηστε ανάμεσα τους ,κρατώντας το δικό σας αγαπημένο ή και αυτοσχέδιο μουσικό όργανο και παίξτε μουσική στον στενοχωρημένο βασιλιά  και στείλτε μας φωτογραφία!

Γιατί ομως ο ζωγράφος τον ονόμασε έτσι τον πίνακα του?

Τι στενοχώρια μπορεί να είχε αυτός ο βασιλιάς?

Τι θα μπορούσαμε να προτείνουμε να κάνει  ο βασιλιάς για να διώξει την στενοχώρια του?

Ότι σκεφτείτε πες τε το στη μαμά να το γράψει στον επόμενο ψηφιακό τοίχο μας.Διαλέξτε ένα χρωματιστό χαρτάκι,πέστε στη μάμα ή στον μπαμπά να γράψει την σκέψη σας και πατήστε save.Σύρετε το χαρτάκι στη θέση που θέλετε.

Δράση…..3)Και τώρα ας τελειώσουμε αυτό το αφιέρωμα στο ζωγράφο με την  αγαπημένη του όπως και σε μας δραστηριότητα που είναι η χαρτοκολλητικη!!!Ο ζωγράφος την έλεγε cut-outs!

Το 1941 ο Αρνί αρρώστησε πάλι και αναγκάστηκε να περάσει το υπόλοιπο της ζωής του πάνω σε αναπηρικό αμαξίδιο!

Δεν εγκατέλειψε όμως την αγάπη του να δημιουργεί! Ανακάλυψε πως μπορούσε να κάνει υπέροχα έργα όχι με πινέλα αλλά με ψαλίδι και πολύχρωμα χαρτιά!!!!

Δείτε το βίντεο για να πάρετε μια ιδέα αν και οι δικές σας θα είναι καλύτερες!

Και παμε να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε και μεις!

Θα χρειαστείτε χαρτιά,κόλλες περιτυλίγματος,εφημερίδες,ότι έχει ο καθένας, ένα ψαλιδακι παιδικό και κόλλα!

Βάλτε την φαντασία σας και περιμένουμε τα έργα σας!!!

Και άλλο ένα παζλ με πίνακα του Ανρί με την τεχνική του κολάζ!

Το φίδι!!!

κι ένα παιχνίδι μνήμης!!!!!

Καλή επιτυχία και διασκέδαση!!!!!!

Μην ξεχαστείτε Περιμένουμε μία ζωγραφιά κι ένα κολάζ αλά Ματίς.

Ο χρόνος σας αρχίζει από τώρα…..έως την Παρασκευή.

θα τα πουμε την Πρωτομαγιά  με νέες ιδέες!!Εως τότε καλή συνέχεια!!!