“Από τον σπόρο στο ψωμί “

Και να που έφτασε και ο Νοέμβρης ,ο μήνας του οργώματος και της σποράς !΄Ωρα να μάθουμε γι αυτά μεσα απο ένα μαθησιακό σεναριο .

Makind breadΕπισκεπτόμαστε το γειτονικό χωράφι που έχει οργώσει ο γεωργός και αφήμουμε τα απιδιά να μαντέψουν γιατι επιλέγουμε τον Νοέμβριο γι αυτό.
Μέσα απ αυτό το μάθημα θα θέλαμε να βοηθήσουμε τα παιδιά να κατανοήσουν το ταξίδι του ψωμιού, από τη φύτευση σπόρων μέχρι τη συγκομιδή, το άλεσμα και το ψήσιμο. Μέσα από πρακτικές δραστηριότητες, θα εξερευνήσουν τη φύση, την ομαδική εργασία και τη σημασία της βιώσιμης παραγωγής τροφίμων.

Στόχοι:

Να μυήσουμε τα παιδιά στη διαδικασία καλλιέργειας σιταριού και παρασκευής ψωμιού.
Να γράψουν τη συνταγή παρασκευής ψωμιού
Να αναπτύξουν την αισθητηριακή επίγνωση μέσα από εμπειρίες (άγγιγμα σπόρων, ζύμωμα ζύμης).
Να ενθαρρύνουμε την υπομονή τους , την υπευθυνότητα και την εκτίμηση για τους αγρότες και τους αρτοποιούς.
Να προωθήσουμε τη βιωσιμότητα και να συζητήσουμε τη σημασία των τροφίμων στην καθημερινή ζωή.

Στιγμιότυπο οθόνης 9608

Περιγραφή Δραστηριοτήτων
Ημέρα 1: Φύτευση των σπόρων
Αφήγηση παραμυθιών: Διαβάζουμε την ιστορία για έναν μικροσκοπικό σπόρο σιταριού που μεγαλώνει σε φυτό «Η μικρή κόκκινη κότα».
Αισθητηριακή εξερεύνηση: Αφήνουμε τα παιδιά να παρατηρήσουν, να αγγίξουν και να φυτέψουν σπόρους σιταριού σε μικρές γλάστρες ή στον κήπο του σχολείου.
Συζήτηση: Τι χρειάζονται τα φυτά για να αναπτυχθούν; (Νερό, ήλιος, χώμα, φροντίδα).

Ημέρα 2: Ανάπτυξη και Συγκομιδή
Στιγμιότυπο οθόνης 9609Παρατήρηση: Εμφάνιση εικόνων και βίντεο από χωράφια με σιτάρι σε διαφορετικά στάδια ανάπτυξης.
Προσομοίωση συγκομιδής: Τα παιδιά «θερίζουν» με δρεπάνια που εχουν φτιάξει απο χαρτόνι σ ένα φανταστικό χωράφι  σιταριού και μιμούμαστε τις κινήσεις του τραγουδιού  «Ο γεωργός πάει στον αγρό»

3η μέρα: Επίσκεψη στο αρτοποιείο του χωριού μας, τα παιδιά μαθαίνουν πώς μπορούμε να φτιάξουμε ψωμί από τη ζύμη.Συζήτηση: Από πού προέρχεται το αλεύρι; Ποιος δουλεύει σε μύλο;Δημιουργική Τέχνη: Φτιάχνουμε πηλό με βάση το αλεύρι για να πλάσουμε μικρά σχήματα ψωμιού.

Ημέρα 4: Ημέρα ψησίματος!
Μαγειρική Δραστηριότητα: Φτιάχνουμε μαζί ζύμη ψωμιού,αφού πρώτα καταγράψουμε τα υλικά και την ποσότητα που θα μας χρειαστούν .
Αφήνουμε τα παιδιά να ζυμώσουν, να πλάθουν και να ψήσουν μικρά ψωμάκια και απολαμβάνουν το φρέσκο ​​ψωμί που έφτιαξαν με τα χεράκια τους .
Ζωγραφίζουν ή δαματοποιούν το ταξίδι του σιταριού στο ψωμί.

Στιγμιότυπο οθόνης 9610Ημέρα 5: Αναστοχασμός και γιορτή
Καλούμε τους γονείς και τους παροσυσιάζουμε τα αποτελέσματα του έργου μας και μοιραζόμαστε ψωμάκια με τις οικογένειες και το προσωπικό του σχολείου.

Αυτό το σενάριο μάθησης οδηγεί τα παιδιά σε ένα πρακτικό ταξίδι «Από τον σπόρο στο ψωμί». Μέσω της αφήγησης, της φύτευσης, του αλέσματος και του ψησίματος, αναπτύσσουν μια εκτίμηση για την παραγωγή τροφίμων, την ομαδική εργασία και τη βιωσιμότητα. Στο τέλος του μαθηματος , τα παιδιά όχι μόνο θα έχουν μια βαθύτερη κατανόηση από πού προέρχεται το ψωμί, αλλά θα έχουν και πραγματικές εμπειρίες που τα συνδέουν με τη φύση και την κοινότητά τους.

Επιμέλεια άρθρου: Mαγκιώση Άννα