ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑ ΗΜΕΡΑ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ

Με αφορμή την Πανελλήνια Ημέρα σχολικού Αθλητισμού επισκεφτήκαμε την πρώτη ημέρα  το γήπεδο του χωριού μας για να γνωρίσουμε το χώρο, διότι έχουμε παιδάκια και απο διπλανά χωριά που δεν το ξέρουν. . Τρέξαμε, κάναμε διάφορες ασκήσεις με τις οδηγίες του κ. Αστέρη.

Εδώ κυνηγάμε τον κ. Αστέρη και όποιος τον πιάσει είναι ο νικητής.

Τη δεύτερη ημέρα πιο οργανωμένα . Κουβαλήσαμε  στεφάνια, κώνους ,μπάλες και παίξαμε διάφορα παιχνίδια. Φέτος είμαστε τυχεροί. Έχουμε νοσηλευτή στο σχολείο μας ο οποίος είναι και προπονητής σε ομάδα ποδοσφαίρου.

Φορέσαμε τις αθλητικές στολές που μας έφερε ο κ. Αστέρης και ξεκινήσαμε…

Το επόμενο παιχνίδι …φορέσαμε κάλτσα στο κεφάλι με μια πλαστική μπάλα μέσα. Με το κεφάλι μας προσπαθούμε να ρίξουμε τους κώνους. Νικητής αυτός που θα τις ρίξει πρώτος.

Στη συνέχεια βγάλαμε τα παπούτσια και τις κάλτσες μας , περπατήσαμε ξυπόλυτοι στο χορτάρι , γιατί όπως ξέρουμε ασκούνται όλοι οι μύες των ποδιών μας και γίνονται δυνατότεροι!

Αυτό που μας έκανε εντύπωση στα παιδιά ήταν ότι δεν υπήρχε καθόλου ανταγωνισμός στις δραστηριότητες, γιατί μαθαίνουμε να παίζουμε ομαδικά και είμαστε ίσα όλα τα παιδιά.

Πιστεύουμε ότι ο αθλητισμός ενώνει τα παιδιά, απ’ όποια χώρα και αν κατάγονται αυτά.

ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ …ΙΣΟΙ ΟΛΟΙ!!!